Tagad šie izaugsmes avoti sevi ir izsmēluši, bet globalizācijas un ekonomikas stimulēšanas pasākumi ir apgriezti kājām gaisā. Tomēr daudzas problēmas arī nav risinātas – piemēram, darba ražīguma pieaugums un klimata pārmaiņas.
No pilnīga ekonomikas sabrukuma pasauli glābj tikai nākamā tehnoloģiskā revolūcija, uzskata “Oxford Economics” vadošais pētnieks Ādams Sleiters.
Pirms domā par nākamo izaugsmes periodu, pasaulei jātiek galā ar trim galvenajām problēmām – cenu pieaugumu, karantīnu Ķīnā un enerģētisko krīzi Eiropā.
Vienkāršākais risinājums – Ķīnas atvēršana. Tam nepieciešams tikai Ķīnas Komunistiskās partijas lēmumus. Tomēr Ķīnas ekonomiskā atlabšana nozīmēs, ka ievērojami pieaugs pieprasījums pēc energoresursiem, un tas savukārt saasinās pirmo problēmu – inflāciju. Tāpat pastāv bažas, ka, pieaugot nāves gadījumu skaitam no kovida, Ķīna atkal ieviesīs ļoti stingru karantīnas režīmu.
Vēl sarežģītāks jautājums ir par enerģētikas krīzi un inflāciju, kā dēļ krītas iedzīvotāju reālie ienākumi un pieaug hipotekāro kredītu procentu likmes, kā arī citu kredītu izmaksas. Tuvāko gadu divus šīs problēmas varētu atrisināt vien dramatisks pieprasījuma kritums. Respektīvi – tā paša pieprasījuma kritums, no kā pasaule cenšas izvairīties.
Inflācijas problēmu, neapspiežot pieprasījumu, atrisināt var tikai tad, ja tiek stimulēts piedāvājums. Pašreizējos apstākļos ar augstām procentu likmēm, trūkstošu darbaspēku, problemātiskām loģistikas ķēdēm un Putina sāktā kara laikā tas ir ļoti grūti izdarāms.
Lai izbeigtu enerģētisko krīzi, Rietumiem nāksies atteikties no Krievijas kā energoresursu piegādātāja. Viena vai divu gadu laikā tas ir nereāli. Investīcijas enerģētikas sektorā samazinās, un, pat ja arī tagad tiktu investēts, atdeve būtu jūtama vien pēc 10 gadiem. Tikpat ilgs laiks vajadzīgs arī zaļajai revolūcijai.
Ja aizstāt Krieviju nav vēlmes un ir iecere iegādāties naftu un gāzi iepriekšējos apjomos, ir nepieciešams izbeigt karu Ukrainā ar tādiem nosacījumiem, kas ir pieņemami visiem.
“Tas ir bēdīgi. Pasaule ir mainījusies – uz ilgu laiku un ne uz labāko pusi. Piedzīvojam fundamentālas pārmaiņas pasaules ekonomikā.
Iepriekš dzīvojām starptautiskās sadarbības, zemu likmju un zemas inflācijas pasaulē. Tagad pasaule kļuvusi trauslāka – ir vairāk nenoteiktības, ievainojamības, ģeopolitiskās konfrontācijas, dabas katastrofu. Šajā pasaulē jebkura valsts riskē saskarties ar krīzi daudz vieglāk un biežāk,” saka Georgijeva.