Eksperts: Maksa par ģeneratoriem sadales tīklā ir nepieņemama (55)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Ieva Čīka/LETA

AS "Sadales tīkls" (ST) plānotais tarifa palielinājums lietotājiem, kuri ražo elektrību ar ģeneratoriem vai saules paneļiem, apturēs valsts attīstību uz enerģētisko neatkarību, Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

Viņš uzsvēra, ka maksa par ģeneratoriem sadales tīklā ir nepieņemama un noraidāma. Šīs esot nesaprātīgas un nepārdomātas izmaksas.

Savukārt Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis norādīja, ka šajā gadījumā uzņēmumam nav neviena tiesiski pamatota risinājuma, kā tikai prasīt šīs papildus radušās izmaksas kompensēt.

Valdmanis piekrita, ka tieši šī sastāvdaļa projektā - par izmaksu pieaugumu tiem, kuri ražo elektrību ar ģeneratoriem vai saules paneļiem, - ir neveiksmīga un neproporcionāla.

Viņaprāt, gan AS "Augstsprieguma tīkls" (AST), gan ST būtu šī tarifa sastāvdaļa jāpārdomā.

Valdmanis arī skaidroja, ka vairāk ietekmēti ģeneratoru sadales tīklā būs tieši uzņēmumi. Privātpersonām, kas izmanto šos pakalpojumus izmaksas būs praktiski identiskas ar situāciju, ja ģeneratori netiktu izmantoti.

Valdmanis norādīja, ka ir nepieciešams pieņemt politisku lēmumu izmaksāt plašākas kompensācijas, tādējādi pasargājot plašu patērētāju loku.

Valdmanis sacīja, ka diskusijām par to, kā segt šo elektroenerģijas uzņēmumu izmaksas, būtu jāpaliek atvērtām. Gadījumā, kad uzņēmuma patēriņš ir jāatgūst, nepieciešams šo summu pārdalīt starp tīkla lietotājiem taisnīgākā veidā, viņš skaidroja.

Jau ziņots, ka ST plāno palielināt elektroenerģijas sadales tarifu par vidēji 75%.

Atjaunojamās enerģijas ražotāja SIA "Evecon" valdes loceklis Gatis Lazda iepriekš skaidroja, ka ar būtiskāko cenas pieaugumu "tiks sodītas" mājsaimniecības, kas izmantoja valsts atbalstu mikroģeneratoru, saules paneļu vai vēja ģeneratoru uzstādīšanai. Programma paredzēja, ka uzstādīto saules paneļu un vēja ģeneratoru maksimālā atļautā ražošanas jauda nedrīkst pārsniegt 50% no pieslēguma maksimālās atļautās slodzes.

Lai mājsaimniecības varētu saražot sev nepieciešamo elektroenerģiju un pēc iespējas vairāk uzkrātu vēlākai izmantošanai (NETO norēķinu sistēma), tām bija nepieciešams palielināt atļauto pieslēguma jaudu. Tagad tieši šīs mājsaimniecības sagaida visaugstākais tarifu pieaugums, skaidro Lazda, norādot, ka faktiski "Sadales tīkls" sadārdzina mikroģeneratoru īpašniekiem iespēju izmantot pašu saražoto enerģiju, kas iepriekš tika uzkrāta kopējā tīklā, un piespiedīs pāriet no NETO sistēmas uz līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju par saražotās elektroenerģijas iegādi. Arī šajā gadījumā neatrisināts paliek jautājums par ienākuma nodokļu piemērošanu mazajiem elektroenerģijas ražotājiem.

ST pārstāvji uzsver, ka konkrētas tarifa izmaiņas būs atkarīgas no pieslēguma veida un patēriņa apmēra. Tostarp mājsaimniecībām ar apmēram 100 kilovatstundu (kWh) patēriņu mēnesī tarifa pieaugums, ieskaitot sadales tarifā iekļauto pārvades tarifa maksu, būs 6-8 eiro apmērā.

"Jāņem vērā, ka pārvades un sadales pakalpojums klienta elektrības rēķinā veido nelielu daļu, tāpēc kopējais maksas par elektroenerģiju pieaugums būs daudz mazāks," iepriekš pauda ST pārstāvji.

Kompānijā min, ka tiks mainīta arī tarifa struktūra, padarot to lietotājiem vienkāršāku un ilgtspējīgāku, kā arī sniedzot iespēju klientiem izvēlēties patēriņa paradumiem piemērotu fiksētās - mainīgās tarifa komponentes īpatsvaru.

Plānots, ka jaunais sadales tarifs stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā. Vienlaikus, lai virzītu izmaiņas pakāpeniski un līdz ar to mazinātu kopējo tarifa maksas pieaugumu, ST iesniedzis SPRK priekšlikumu tarifa korekcijai un attiecīgi daļējam maksas pieaugumam jau no 2023.gada 1.janvāra.

Kompānijā arī skaidro, ka elektroenerģijas pārvades tarifa plānotais pieaugums, elektroenerģijas, kā arī elektrotīkla uzturēšanai un attīstībai nepieciešamo resursu cenu straujais kāpums veido ST sadales pakalpojuma nodrošināšanai nepieciešamo izmaksu pieaugumu 183 miljonu eiro apmērā gadā. Tāpēc sadales sistēmas operators sagatavojis un izvērtēšanai SPRK iesniedzis jaunu tarifa projektu.

Tarifa projektā 69% izmaksu pieauguma veido pārvades tarifa sadārdzinājums no 71 miljona eiro līdz 144 miljoniem eiro gadā, kā arī elektroenerģijas pārvadīšanas tehnoloģiskā patēriņa nodrošināšanai nepieciešamās elektroenerģijas izmaksas, kas pieaugušas no 16 miljoniem eiro līdz 69 miljoniem eiro gadā, kuru sadales operators iegādājas par tirgus cenu. Inflācijas ietekmē augušas arī uzņēmuma darbības nodrošināšanai nepieciešamo resursu - koksnes, metāla, degvielas, loģistikas pakalpojumu - cenas.

ST šogad pirmajā pusgadā strādāja ar 152,28 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,5% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, taču kompānija strādāja ar zaudējumiem 1,538 miljonu eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

ST ir valstij piederošajā "Latvenergo" koncernā ietilpstošs elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

Komentāri (55)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu