RUS
Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ašeradens: Enerģētikai jānodrošina konkurētspējīga un izmaksu efektīva cena patērētājiem

LETA 2
ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens | Foto: Valsts kanceleja

Enerģētikas nozarei ir jānodrošina konkurētspējīga un izmaksu efektīva cena patērētājiem, šodien konferences «Ceļā uz ilgtspējīgu enerģētikas nozari Latvijā» atklāšanā sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Viņš norādīja, ka šis gads Latvijas enerģētikas nozarei ir gan būtisku izšķiršanos, gan arī pārmaiņu gads un, lemjot par tālāko rīcību nozarē, jāsaprot, kādas prioritātes enerģētikai nākamajos gados ir jāsasniedz.

Pēc viņa teiktā, pirmkārt, enerģētikas nozarei ir jānodrošina konkurētspējīga un izmaksu efektīva cena patērētājiem. Otrkārt, jomai savā nākotnes attīstībā aizvien vairāk jābalstās uz klientu kā uz tirgus nozīmīgāko dalībnieku. Treškārt ir pagājuši laiki, kad Latvijas ekonomikas konkurētspēju balstīja lēts darbaspēks.

«Tāpēc nākotnē par vienu no konkurētspējas balstiem ir jākļūst arī enerģētikai - tātad nozares attīstība ir jāplāno, prioritāri ņemot vērā tās ietekmi uz citām ekonomikas nozarēm un kopējo konkurētspēju. Latvijas ražotāju enerģijas izmaksām ir jākļūst konkurētspējīgām ar citu reģiona valstu izmaksām,» uzsvēra Ašeradens.

Ministrs uzsvēra, ka tas uzliek pienākumu gan nākotnes enerģijas ražošanas jaudu attīstībā, gan infrastruktūras izmantošanā būt izmaksu efektīviem. Vairāki nozīmīgi soļi šajā ziņā jau sperti, piemēram, reformējot elektroenerģijas sadales sistēmas tarifus, lietotāji sākuši atteikties no neizmantotiem elektroenerģijas pieslēgumiem un liekām jaudām.

Ašeradens pauda, ka tāpat būtisks ir efektīvi strādājošs enerģijas tirgus. Liels progress sasniegts elektroenerģijas vairumtirgū - kopš 2013.gada Latvijas elektrības cena «Nord Pool» biržā ir samazinājusies par 30%, veicinot pakāpenisku cenas samazinājumu arī gala patērētājiem. Arī mazumtirdzniecības tirgū konkurences cīņa pastiprinās - nupat tajā ir ienācis jauns spēlētājs «Lattelecom».

«Mūsu uzdevums ir panākt, lai nākotnē līdzīgi attīstītos arī dabasgāzes tirgus, un nozīmīgākais priekšnosacījums tam ir sadarbība ar citām Baltijas valstīm un Somiju, lai izveidotu vienotu un aktīvu reģionālo tirgu. Tomēr mums ir jābūt gataviem arī iespējai, ka tirgus attīstās savādāk un ka dabasgāze savu lomu Latvijas energoapgādē pakāpeniski zaudē,» klāstīja ministrs.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka nākotnē straujāko attīstību piedzīvos tieši atjaunojamā enerģija. Latvijas prioritāte ir nodrošināt, lai šī attīstība nebūtu pašmērķīga, bet gan radītu augstu pievienoto vērtību un inovācijas ekonomikai – tātad priekšroka projektiem, kuri izmanto jaunas, inovatīvas tehnoloģijas vai veicina pētījumus Latvijā, kā arī tādiem, kuros enerģijas ražošana attīstītās roku rokā un papildina cita veida ražošanu.

«Kā pieturēties pie šīm prioritātēm? Daudzas no nepieciešamajām atbildēm jau sniedz jaunākās ar Eiropas Enerģētikas savienību saistītās iniciatīvas. Pirmkārt, iniciatīvās nepārprotami paustais vēstījums, ka nozares attīstībai jānotiek, balstoties uz tirgus un konkurences signāliem. Otrkārt - Eiropas enerģētikas tirgus integrācija un atbalsts starpvalstu infrastruktūrai, kas nodrošinās gan augstāku enerģijas piegāžu drošību, gan arī cenu izlīdzināšanos,» stāstīja ministrs.

Pēc viņa teiktā, Enerģētikas savienības izveide ir vērsta uz Eiropas Savienības klimata un enerģētikas mērķu sasniegšanu 2030.gadam attiecībā uz enerģētisko drošību, enerģijas tirgus stiprināšanu, kā arī tā saucamo ekonomikas dekarbonizāciju un energoefektivitātes uzlabošanu.

«Par šiem jautājumiem vēl daudz tiks spriests, tostarp tuvākajos mēnešos strādājot pie tā saucamajiem Nacionālajiem Enerģētikas un klimata plāniem. (..) Šajā kontekstā vēlos atzīmēt, ka mūs sagaida būtiski izaicinājumi un arī iespējas, jo īpaši attiecībā uz siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisiju samazināšanu līdz 2030.gadam. Šeit es vēlos pieminēt, ka ļoti aktuāla ir diskusija pēc būtības par to, kā Latvijai sasniegt šos mērķus, veicinot un nevis apdraudot tautsaimniecības izaugsmi. Un, lai to panāktu, būtu jāstrādā pie tā, lai emisiju jautājumi solidāri un izmaksu efektīvi tiktu risināti būtiskākajos emisijas veidojošajos sektoros, tai skaitā lauksaimniecībā un transportā,» klāstīja Ašeradens.

Izdevniecība «Dienas bizness» sadarbībā ar Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju viesnīcā «Radisson Blu Daugava Hotel» šodien organizē enerģētikas nozares forumu «Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi Latvijā».

    Inovācijas ES Arvils Ašeradens Ceļi Lattelecom
    2 Komentāri