SPRK: «Gazprom» palikšana «Conexus» akcionāru vidū varētu būt šķērslis pozitīvam sertificēšanas lēmumam

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Krievijas dabasgāzes koncerna «Gazprom» palikšana dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AS «Conexus Baltic Grid» («Conexus») akcionāru vidū varētu būt šķērslis pozitīvam sertificēšanas lēmumam, atzina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

Vienlaikus viņš gan uzsvēra, ka SPRK četru mēnešu laikā ir jāizvērtē visi apstākļi un kritēriji kopumā.

«Īpašumtiesību nodalīšanas prasība ir tikai viens no sertificēšanas nosacījumiem,» piebilda Irklis.

Viņš informēja, ka sertificēšanas procesa laikā SPRK būs jāizvērtē vairāki apstākļi, tostarp noslēgtie līgumi ar trešo valsti, energoapgādes drošumu saistīti jautājumi un citi jautājumi. Ja sertificēšanas procesa laikā SPRK konstatēs «Conexus» neatbilstību sertificēšanas prasībām, SPRK saskaņā ar Enerģētikas likuma prasībām pieņems lēmumu par atteikumu sertificēt «Conexus», nosakot termiņu trūkumu novēršanai.

Ja tiks konstatēta atbilstība sertificēšanas prasībām, SPRK pienākums būs sagatavot atzinumu par «Conexus» atbilstību sertificēšanas prasībām - atzinumu kopā ar pamatojošo informāciju SPRK nosūtīs Eiropas Komisijai (EK), kas savukārt divu mēnešu laikā gatavos atzinumu par «Conexus» atbilstību sertificēšanas prasībām ar tiesībām pagarināt vēl par diviem mēnešiem. Pēc EK atzinuma saņemšanas SPRK pieņems gala lēmumu attiecībā uz «Conexus» sertificēšanu, skaidroja Irklis.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka iesniegumu sertificēšanai «Conexus» iesniedza vakar, 10.janvārī, neskatoties uz to, ka «Conexus» akcionāru vidū joprojām ir «Gazprom».

«Conexus» valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne skaidroja - lai sasniegtu īpašumtiesību nodalīšanas mērķa izpildi, «Conexus», neatkarīgi no akcionāru sastāva, ir spējīgs nodrošināt to, ka pārvades sistēmas operators lēmumus pieņem neatkarīgi, nodrošinot caurskatāmību un nediskriminējošu attieksmi uz pārvades sistēmas lietotājiem un tirgus dalībniekiem.

Iesniegtās dokumentācijas sagatavošanā «Conexus» ņēmis vērā EK skaidrojumus par īpašumtiesību nodalīšanu un kontroles īstenošanu pārvades sistēmas operatora neatkarības prasību izpratnē.

Jau ziņots, ka atbilstoši Enerģētikas likumam «Conexus» līdz 10.janvārim SPRK bija jāiesniedz pieteikums tā sertificēšanai un atbilstībai likuma prasībām. Atbilstoši Enerģētikas likuma prasībām līdz pagājušā gada beigām «Conexus» bija jāpārdod, lai tā akcionāri būtu ar «Latvijas gāzes» īpašniekiem nesaistītas personas. Šī prasība neatteicas uz finanšu investoru «Marguerite Fund». Tādējādi līdz 2017.gada beigām «Conexus» akcijas bija jāpārdod tādiem akcionāriem kā «Gazprom», «Itera Latvija» un «Uniper Ruhrgas International GmbH» («Uniper»).

Pērn 15.decembrī tika panākta vienošanās ar «Uniper» par tai piederošā 18,31% «Conexus Baltic Grid» akciju iegādi, bet 27.decembrī noslēgts līgums par SIA «Itera Latvija» piederošo akciju iegādi. Tās iegādājās valstij piederošais uzņēmums «Augstsprieguma tīkls». Savukārt par «Gazprom» akciju pārdošanu informācija patlaban vēl nav saņemta.

Līdz ar to «Gazprom» pieder 34,1% «Conexus Baltic Grid» akciju, kamēr 29,06% pieder «Marguerite Gas», 34,36% - «Augstsprieguma tīklam», bet 2,48% pārējiem akcionāriem.

Pagājušā gada nogalē ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) mediju pārstāvjiem stāstīja, ka gadījumā, ja tie «Conexus» akcionāri, kuriem ir jāpārdod savas daļas, tās nepārdos, tie pēc 1.janvāra ir zaudējuši balsstiesības šajā uzņēmumā.

AS «Conexus Baltic Grid» dibināta 2016.gada 22.decembrī, reorganizācijas rezultātā no «Latvijas gāzes» nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. «Conexus» ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, kurš pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu