Saeima atbalsta Drošības policijas pārdēvēšanu par Valsts drošības dienestu

Ilustratīvs attēls

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Saeima šodien atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz Drošības policiju (DP) pārdēvēt par Valsts drošības dienestu.

Par šādām izmaiņām spriests arī Valsts drošības padomes sēdē.

Iekšlietu ministrija (IeM) sākotnēji bija rosinājusi Valsts drošības iestāžu likumā DP pārdēvēt par Nacionālās drošības dienestu. Tomēr DP un Satversmes aizsardzības biroja (SAB) pārstāvji atbildīgajā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā skaidroja, ka Nacionālās drošības iestāde ir viena no SAB struktūrvienībām, kas nodarbojas ar valsts noslēpuma aizsardzību. Ņemot vērā ārvalstu praksi un lai nerastos pārpratumi precizētā DP nosaukuma lietošanā, rosināts DP pārdēvēt par Valsts drošības dienestu.

DP pārstāvji komisijā skaidroja, ka drošības dienesti nosaukumus bieži nemainot, taču nepieciešamības gadījumā tā darot. Piemēram, radniecīgs dienests šādi rīkojies Igaunijā.

Jau ziņots, ka nosaukuma maiņa nepieciešama dienesta attīstības un darbības sekmēšanai.

DP ir viena no trim valsts drošības iestādēm (VDI), kuras kompetencē ietilpst pretizlūkošana, valsts konstitucionālās iekārtas aizsardzība, ekonomiskās drošības nodrošināšana, valsts noslēpuma aizsardzība, pretterorisms, valsts augstāko amatpersonu aizsardzība, kā arī pirmstiesas izmeklēšana.

DP tādējādi īsteno preventīvus pasākumus valsts iekšējās drošības nodrošināšanā un apdraudējumu novēršanā. Ņemot vērā to, ka šajā jomā izdarītiem noziegumiem varētu būt neatgriezeniskas sekas, DP uzdevumi ir saistīti ar risku novēršanu un apdraudējuma neitralizēšanu. Izmeklēšanas kompetence DP ir noteikta ļoti šaurā jautājumu lokā, proti, tie ir noziedzīgie nodarījumi, kas izdarīti valsts drošības jomā un aizskar valsts un sabiedrības intereses.

Ieplānotās izmaiņas VDI dienesta tiesiskajā regulējumā paredz arī atteikšanos no speciālajām dienesta pakāpēm, kā arī pilnīgu iziešanu no likuma «Par policiju» tiesiskā regulējuma, saglabājot vien atsevišķas, ar izmeklēšanu un preventīvo darbu saistītas tiesības, kuras turpmāk tiks regulētas VDI likumā.

Līdz ar to ir pamatojama arī nepieciešamība mainīt DP nosaukumu uz tādu, kas atbilstu lielākai daļai eiropeisku un demokrātisku valstu iekšējās drošības dienestu nosaukumiem un neradītu asociācijas ar funkcijām, ko ikdienā veic policija.

IeM ieskatā nosaukuma maiņa DP kalpotu arī par nozīmīgu atbalsta punktu, veidojot starptautisko sadarbību ar NATO un Eiropas Savienības dalībvalstu partnerdienestiem un esot rietumvalstu demokrātisko valstu pretizlūkošanas dienestu kopienā. Minētais starptautiskās sadarbības kontekstā novērstu arī pārpratumus un nodrošinātu pārskatāmāku kompetenču nošķiršanu.

Uz augšu