Saeima noraida iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likumu

Ilustratīvs attēls FOTO: Brynn Anderson / TT NYHETSBYRÅN

Saeimas vairākums šodien nolēma noraidīt iedzīvotāju iniciatīvu par Kopdzīves likumu.

Pievienota 3. un 4. rindkopa

Saeimas sēdē šis jautājums debates neraisīja. Lēmumu atbalstīja 48 deputāti, pret bija 18, bet četri parlamentārieši balsojumā atturējās. Vēl 12 deputāti balsojumā nepiedalījās.

Partijas «Latvijas attīstībai» vadītājs Juris Pūce parakstu vākšanu par šo priekšlikumu iniciējis pirms nepilniem trīs gadiem, un portālā «Manabalss.lv» iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.

Pūce atzina, ka Saeimas lēmums nav liels pārsteigums, ņemot vērā jau iepriekš atbildīgās Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas negatīvo lēmumu. Pūce norādīja, ka būtu cerējis jeb vēlējies, lai vairākums deputātu atbalstītu plašākas debates par šo jautājumu ar ekspertu iesaisti, lai noskaidrotu iemeslus, kāpēc simtiem tūkstošu iedzīvotāju juridiski nav sakārtots kopdzīves jautājums.

Tiem deputātiem, kas noraidīja šo priekšlikumu, acīmredzot, par to ir vienalga, secina «Latvijas attīstībai» vadītājs. Pūce norādīja, ka kopā ar domubiedriem neatmetīs ideju juridiskās atzīšanas nepieciešamību visām Latvijas ģimenēm. Konsultējoties arī ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, būs jāizvēlas optimālā forma, kā turpināt strādāt pie attiecīga rezultāta sasniegšanas, piebilda politiķis.

Iniciatīvas pieteikumā portālā «Manabalss.lv» tika uzsvērts, ka patlaban valsts aizsardzība nav pieejama nelaulātiem pāriem - valsts dažādā veidā apgrūtina šo pāru dzīvi un rada necilvēcīgas situācijas, kuras šie pāri nevar atrisināt.

«Partneris, kura nelaulātais dzīvesbiedrs cietis negadījumā, nedrīkst pieņemt nepieciešamos medicīniskos lēmumus sava dzīvesbiedra vietā. Nelaulāts dzīvesbiedrs nesaņem sava partnera kopšanas tiesības invaliditātes gadījumā. Nelaulāti dzīvesbiedri nesaņem nodokļu atvieglojumus, nevar mantot, nesaņem atbalstu no valsts vai pašvaldības dzīvesbiedra bojāejas gadījumā. Šo un līdzīgu apstākļu iespaidā valsts nedrīkst radīt šķēršļus Latvijas pilsoņiem tikai tāpēc, ka tie nav izvēlējušies vai šobrīd nemaz nevar laulāties ar saviem dzīves partneriem,» iniciatīvas pieteikumā pauda Pūce.

Pieņemot Kopdzīves likumu, Latvija atzītu katra cilvēka tiesības uz savu personisko ceļu uz laimi, uzsvēra Pūce, piebilstot, ka tādējādi tiks nodrošināta līdztiesība starp laulātiem un nelaulātiem pāriem, kopā dzīvojošas pilngadīgas personas spēs atrisināt daudzās juridiskās problēmas, ko rada pašreizējās tiesiskās sistēmas nepilnības, tai skaitā nodrošinās nelaulātu pāru tiesības uz valsts aizsardzību un aizsargās ārpus laulības dzimušus bērnus, un piešķirs dažāda veida ģimenēm līdzīgas tiesības attiecībās ar valsti.

Tikmēr koalīcijas politiķu vairākums līdz šim pauda skeptisku vai noraidošu pozīciju par šo priekšlikumu.

Uz augšu
Back