Sv, 25.09.2022.

Latvijas augstākās amatpersonas sveic Igauniju simtgadē

LETA
Latvijas augstākās amatpersonas sveic Igauniju simtgadē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas augstākās amatpersonas sveic Igauniju simtgadē. Valsts prezidents Raimonds Vējonis apsveikumā Igaunijā pauž, ka pietiktu pieminēt vienu notikumu, kas noticis pēdējo gandrīz simts gadu laikā, lai izgaismotu abu valstu un to likteņu visciešāko saistību.

«Toreiz Igaunijas valsts pirmo reizi nostājās uz savām kājām, bet jau nākamajā vasarā devās palīgā Latvijai izcīnīt brīvību cīņās, kuras vairums sauca par neuzvaramām. Vai kāda valsts var darīt vairāk otras labā?» norādīts prezidenta apsveikumā.

Gadsimtu gaitā tā ir tikai viena no epizodēm latviešu un igauņu kopīgajā ceļā, uzsver Vējonis. Viņš akcentē, ka mūsu kultūrām ir simtiem gadu kopīgs mantojums vēl no Livonijas laikiem, mūsu tautas reizē piedzīvoja atmodu un reizē piepildīja sapni par savu valsti. «Esmu gandarīts, ka gadsimta laikā esam bijuši līdzās gan svētku reizēs, gan vēsturiski izšķirošos brīžos,» akcentē Vējonis.

Šodien savstarpējā sadarbība ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, kad esam ne tikai cieši partneri Eiropas Savienībā, NATO, Apvienotajās Nācijās un citās starptautiskās organizācijās, bet arī tuvākie kaimiņi, kam ir vienots pasaules redzējums, norāda prezidents.

Vējonis apsveikumā Igaunijai pauž, ka 1918.gads ir atskaites punkts mūsu nāciju valstiskumam, bet vienlīdz sirsnīgi es šodien sveicu Igauniju ar tiem sasniegumiem, kas panākti pēdējās desmitgadēs kopš tās valstiskuma atjaunošanas. Igaunija var lepoties ar visā pasaulē pazīstamām inovācijām digitālo pakalpojumu jomā.

«Tāpat efektīvā pārvaldība, radošums ne tikai mākslā, bet arī uzņēmējdarbībā un valsts pārvaldē, kā arī konkurētspējīgā ekonomika ir sasniegumi, no kuriem citi var mācīties. Esmu pārliecināts - tas ir tikai sākums, un, turpinot kopīgi iesākto ceļu, mēs sasniegsim aizvien jaunas, aizvien augstākas virsotnes. Lai miera, brīvības un labklājības pilna ir Igaunijas nākotne,» novēl Vējonis.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) uzsver, ka mūsu tautas vieno patiesa draudzība un savstarpēja uzticība. «Mūsu attiecības, kas sakņojas kopējā izpratnē par reģiona drošību un Eiropas nākotni, ir dinamiskas un konstruktīvas. Atbalstām viens otru, iestājoties par mūsu kopējām interesēm Eiropas un pasaules mērogā, kā arī kopīgi stājamies pretī mūsdienu drošības izaicinājumiem,» pauž Rinkēvičs.

Viņš apsveic Igauniju ar tās izcilajiem sasniegumiem valsts attīstībā, īpaši labas pārvaldības, inovāciju un digitālo pakalpojumu jomās. Ministrs ir pārliecināts, ka Igaunijas panākumu atslēga ir cilvēku spējā radīt svaigas idejas, konstruktīvi analizēt, būt aktīviem un atvērtiem strauji mainīgajā pasaulē.

«Latvija un Igaunija ir gadsimtiem saistītas stiprām un noturīgām saitēm. Mūsu bagātās kultūras tradīcijas papildina viena otru. Esmu gandarīts, ka šogad jau devīto reizi kopā ar Igaunijas kolēģi pasniegsim Latvijas un Igaunijas Ārlietu ministriju Valodu balvu par nozīmīgu ieguldījumu latviešu un igauņu valodu popularizēšanā un kultūras saišu nostiprināšanā caur mūsu literatūras tulkojumiem,» norāda ārlietu ministrs.

Viņš piebilst, ka varam patiesi priecāties par Latvijas un Igaunijas attiecību plašumu un dziļumu un novēlēt, lai mūsu sadarbība top arvien spēcīgāka. «Par mūsu tautu labklājību, drošību un uzplaukumu!» pausts Rinkēviča apsveikumā Igaunijai.

Kā ziņots, Igaunijas Republika šodien svin simto dzimšanas dienu - tieši pirms simts gadiem šai dienā tika proklamēta neatkarīga un demokrātiska Igaunijas valsts.

Tāpat kā visu šo nedēļu, plaši svētku pasākumi tiek rīkoti visā Igaunijā.

Tieši saullēktā, plkst.7.33, simtgades svinības ievadīs Igaunijas karogu uzvilkšana un himnas dziedāšana visā valstī, bet galvenā karoga uzvilkšanas ceremonija paredzēta Garajā Hermanī - Tallinas Domkalna cietokšņa tornī. Uzrunas teiks Igaunijas Rīgikogu priekšsēdētājs Eiki Nestors, Tallinas reālskolas abiturients Matiass Kibars un Igaunijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Urmass Vīlma.

Tiks svinīgi nolasīta Igaunijas neatkarības deklarācija - «Manifests Igaunijas tautām», skanēs Igaunijas Vīru koru biedrības dziedātāju balsis, spēlēs Policijas un robežapsardzes orķestris.

Igaunijas Republikas dzimšanas diena ir 1918.gada 24.februāris, kad Igaunijas Glābšanas komiteja Tallinā pieņēma manifestu, kurā pasludināja neatkarīgu un demokrātisku republiku.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu