«Lursoft»: Latvijā 20 amatpersonas ar lielāko aktīvo amatu skaitu ieņem 695 amatus 648 uzņēmumos

Uzņēmējs Ralfs Jansons FOTO: Zane Bitere/LETA

Latvijā 20 amatpersonas ar lielāko aktīvo amatu skaitu ieņem 695 amatus 648 uzņēmumos, pavēstīja «Lursoft» komunikāciju vadītāja Indra Urtāne.

Atsaucoties uz «Lursoft» veikto pētījumu, viņa norādīja, ka līderi ir Ralfs Jansons, kurš ieņem 72 amatus, un itālietis Paolo Bettiol, kurš ieņem 62 amatus. Tostarp Jansona vārds pārsvarā saistīts ar nekustamo īpašumu jomā strādājošiem uzņēmumiem, no kuriem senākais reģistrēts 1996.gadā, bet Bettiol ieņem amatus lielākoties uzņēmumos, kuri reģistrēti pēdējo divu gadu laikā un pārsvarā to darbība saistīta ar citur neklasificētu individuālo pakalpojumu sniegšanu.

Savukārt, analizējot TOP20 amatpersonu vadīto uzņēmumu finanšu rādītājus, secināts, ka līderos izvirzījušies būvniecības uzņēmumi. Tostarp Gunta Rāvja SIA «Skonto būve» apgrozījums 2015.gadā bija 122,5 miljoni eiro, kamēr Mārtiņa Lāmas pārstāvētā uzņēmuma SIA «Arčers» apgrozījums bija 33,41 miljons eiro, bet SIA «Aizputes ceļinieks» apgrozījums bija 15,3 miljoni eiro. «Lāma ir otra jaunākā no TOP20 amatpersonu sarakstā iekļuvušajām personām. Pēc «Lursoft» pieejamās informācijas, Lāmas pirmais amats bijis SIA «Aizputes ceļinieks» valdē 2008.gadā un laika gaitā amatu skaits audzis nu jau līdz 34 uzņēmumiem. Vienlaikus Lāmam pieder daļas arī astoņos Latvijā reģistrētos uzņēmumos,» piebilda «Lursoft» pārstāve.

Jaunākā TOP20 iekļuvusī amatpersona ir Edgars Turlajs, kurš nepilnu 30 gadu vecumā iecelts amatos 31 uzņēmumā. No tiem lielākā daļa ir saistīta ar holdingkompāniju darbību. Apgrozījuma un peļņas ziņā veiksmīgākais no tiem ir Liepājā reģistrētā AS «ALPS Investments», kura valdē vienlaikus ar Turlaju darbojas arī Solvita Kurtiša. Uzņēmuma apgrozījums 2015.gadā bija 6,36 miljoni eiro, bet peļņa - 6,85 miljoni eiro.

Pēc «Lursoft» datiem, starp TOP20 amatpersonām ir tikai viena sieviete - Dina Abaja. No 26 uzņēmumiem, kuros amatus pētījuma sagatavošanas brīdī ieņēma Abaja, pieciem kā pamatnodarbošanās norādīta konsultēšana komercdarbībā un vadībzinībās, bet četriem - holdingkompāniju darbība, taču starp uzņēmumiem ir atrodami arī tādi, kuri nodarbojas ar vairumtirdzniecības starpnieku darbību, tekstilizstrādājumu mazumtirdzniecību un nekustamo īpašumu pārvaldīšanu.

«Lai gan lielais amatu skaits varētu liecināt par personu īpaši augstajām darba spējām un varēšanu veiksmīgi attīstīt, vadīt uzņēmumu, to finanšu rādītāji nereti rāda pretēju ainu. «Lursoft» apkopotā informācija rāda, ka no visām TOP20 amatpersonām tikai sešas personas var lepoties, ka to vadīto uzņēmumu kopējie finanšu rezultāti 2015.gadā uzrādījuši peļņu. Veiksmīgākais šajā ziņā ir jau iepriekš pieminētais Rāvis, kura 53 vadītie uzņēmumi 2015.gadā spējuši radīt 20,65 miljonu eiro peļņu. Aiz viņa kopējās peļņas ziņā seko Turlajs ar 9,77 miljoniem eiro (31 uzņēmums) un Abaja ar 4,53 miljonu eiro peļņu (26 uzņēmumi),» norādīja «Lursoft» pārstāve.

Vienlaikus «Lursoft» pētījumā arī secināts, ka no visiem TOP20 amatpersonu vadītajiem uzņēmumiem, kuri reģistrēti pirms 2015.gada, vien ceturtā daļa 2015.gadā strādājuši ar peļņu.

Kopumā TOP20 amatpersonu vadīto uzņēmumu apgrozījums 2015.gadā bija 275,6 miljoni eiro, bet peļņa - 22,31 miljons eiro. Ar apgrozījumu, kas pārsniedz vienu miljonu eiro, 2015.gadā strādāja 26 uzņēmumi, no kuriem sešos uzņēmumos darbojas Alvis Krasovskis, bet vēl četros - Aleksejs Zagrebeļnijs. Ar peļņu, kas lielāka par vienu miljonu eiro, 2015.gadā strādāja 13 uzņēmumi.

Tāpat «Lursoft» apkopotie dati liecina, ka starp TOP20 amatpersonu vadītajiem uzņēmumiem darbinieku skaita ziņā lielākā daļa ir mazie uzņēmumi, un tikai četros uzņēmumos darbinieku skaits 2015.gadā pārsniedza 100 strādājošo. Tie ir Lāmas pārstāvētie uzņēmumi «Arčers» (202 darbinieki) un «Aizputes ceļinieks» (164 darbinieki), Rāvja «Skonto būve» (181 darbinieks) un Krasovska SIA «Riga Veneer» (114 darbinieki).

No visiem TOP20 amatpersonu vadītajiem uzņēmumiem, kuri dibināti līdz 2015.gadam, 294 norādīts, ka 2015.gadā tiem nav bijuši darbinieki. «Tas izskaidrojams ar to, ka daļa TOPā iekļuvušo amatpersonu pārstāv holdinkompānijas, kuras savukārt apvieno uzņēmumu grupas. Attiecīgi pašā holdingkompānijā bieži vien strādājošo skaits ir neliels vai arī netiek norādīts vispār,» norādīja «Lursoft» pārstāve.

Kopumā TOP20 amatpersonu vadītajos uzņēmumos 2015.gadā bija nodarbināti 1582 darbinieki.

Līdztekus vietējiem uzņēmējiem un vadītājiem, TOP20 sarakstā iekļuvuši arī vairāki ārvalstnieki. Trīs no tiem pārstāv Itāliju, divi - Apvienoto Karalisti, bet viens – Krieviju. «Tiesa, pāragri spriest, cik efektīvi strādājuši šo ārvalstu personu vadītie uzņēmumi, jo 46,3% no tiem reģistrēti pēc 2015.gada, līdz ar to vēl nav iesnieguši savus pirmos finanšu pārskatus,» piebilda «Lursoft» pārstāve.

«Lursoft» dati arī rāda, ka likvidācijas process sākts 18 uzņēmumiem, no kuriem visvairāk - 10 - ir Mihaila Kočņeva pārstāvēti uzņēmumi. Lielākais no tiem ir briļļu ietvaru un saulesbriļļu izplatītājs SIA «Luxobaltic», kura apgrozījums 2015.gadā bija 2,79 miljoni eiro, bet peļņa - 879 750 eiro. Minētā uzņēmuma likvidācijas process sākts pagājušā gada aprīlī.

Dati apkopoti 2017.gada 22.februārī.

Uz augšu
Back