Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ašeradens: Jārisina problēma, ka 300 000 mazkvalificētu darbinieku tuvākajā laikā nebūs vajadzīgi

LETA
Ašeradens: Jārisina problēma, ka 300 000 mazkvalificētu darbinieku tuvākajā laikā nebūs vajadzīgi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Latvijā jāievieš risinājumi problēmai, ka 300 000 mazkvalificētu darbinieku tuvākajā laikā darba tirgū nebūs vajadzīgi, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

Viņš norādīja, ka mērķis ir paaugstināt ekonomikas izaugsmi no 2% uz vidēji 5% no iekšzemes kopprodukta. Tādā veidā var tikt panākts, ka 2030.gadā Latvijā ir 1,92 miljoni iedzīvotāju, kas ir līdzīgi pašreizējam skaitam. Savukārt nemainot izaugsmes tempu, iedzīvotāju skaits 2030.gadā būs samazinājies līdz 1,64 miljoniem. Ministrs pauda, ka ekonomikas izaugsme mazina iedzīvotāju ekonomisko emigrāciju un sekmē reemigrāciju.

Ašeradens skaidroja, ka fundamentāla izglītības sistēmas problēma ir mazkvalificēta darbaspēka atražošana. Piemēram, trešā daļa no vidusskolu absolventiem nevar iestāties augstskolās, līdz ar to «nekurienē nonāk» jeb mazkvalificētā darbaspēka armiju turpina veidot desmitiem tūkstošu jauniešu. Lai mainītu situāciju, šiem audzēkņiem vajadzētu iet uz profesionālajām vidusskolām.

Cita problēma ir, ka tikai 5% iesaistās pieaugošo izglītības sistēmā, lai gan optimālajam skaitam jābūt ap 25%. Tas nepieciešams, jo darba tirgū notiek ārkārtīgi dinamiskas izmaiņas un ir nozares, kuras pārtrauc darbu. Piemēram, paša Ašeradena agrāk pārstāvētā laikrakstu nozare piedzīvo pārmaiņas, pauda ministrs.

Komisijas sēdē gan izvērtās diskusijas par to, ka, no vienas puses, nedrīkst veikt sasteigtas reformas, bet, no otras puses, reformām jānotiek atbilstoši mūsdienīgam redzējumam.

Izglītības komisija šodien sprieda par Latvijas darba tirgu un nākotnes izaicinājumiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu