Neoficiālā darbošanās ļauj izsprukt no uzraudzības
Kā skaidroja kāds banku uzraudzības speciālists, neviens normatīvs precīzi nenosaka, no kādas summas vai cik liela klientu skaita kredītiestādei darbībai Latvijā ir jāreģistrē filiāle vai meitas uzņēmums. Tādēļ pastāv iespēja to noteikt arī subjektīvi.
Ja Versobank savu darbību būtu reģistrējusi Latvijā oficiāli, tai būtu pienākums sniegt ziņas gan Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanas dienestam, gan FKTK par aizdomīgiem un neskaidriem darījumiem. Līdz ar to arī saistību ar «čaulas» banku būtu izdevies konstatēt jau ātrāk. Tomēr, tā kā Versobank darbību Latvijā neviens neuzraudzīja, tā bez problēmām varēja sadarboties ar «čaulas» banku, kuru darbība Latvijā ir aizliegta.
Nav noslēpums, ka FKTK pēdējā laikā ir bijusi īpaši principiāla pret Latvijā oficiāli strādājošām bankām, uzliekot tām daudzmiljonu sodus par nepienācīgu klientu darījumu uzraudzību, kas var novest pie netīrās naudas atmazgāšanas. Tomēr pret kredītiestāde, kas darbojusies pagrīdē un ārpus likuma, FKTK pagaidām nav vērsis nekādas sankcijas, liekot uzdot pamatotu jautājumu, kā var nepamanīt kredītiestādes aktīvo darbošanos mūsu valsts teritorijā, apkalpojot daudzmiljonu darījumus netīrās naudas atmazgāšanā.
Daudzmiljonu netīrie darījumi
ENAP pēc bankas darbinieku aizturēšanas ziņoja, ka maksājumu apjoms, ko ikdienā veica «čaulas banka», sasniedza pat vairākus miljonus. Kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 195. panta (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana) un 208. panta (aizliegta uzņēmējdarbība).
Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu Latvijā ir aizliegta «čaulas banku» darbība. Par «čaulas banku» tiek uzskatīta kredītiestāde, kuras vadības, personāla vai finanšu pakalpojumu sniegšanas vieta neatrodas valstī, kurā tā ir reģistrēta, un kurai nav tās darbību uzraugošās institūcijas, kā arī personai, kura sniedz kredītiestādes pakalpojumiem līdzīgus pakalpojumus, veicot bezskaidras naudas pārskaitījumus trešās personas uzdevumā, nav tās darbību uzraugošās un kontrolējošās institūcijas.
Šajā noziedzīgajā darbībā bija iesaistīti arī vairāki cilvēki, kuri veica tehnisko darbu: sastādīja fiktīvus līgumus par it kā veiktiem darījumiem, veica pārskaitījumus atbilstoši iesaistīto personu norādījumiem, kā arī nodrošināja informācijas tehnoloģiju atbalstu. Šīs personas savas darbības aizsegam izmantoja vairākus uzņēmumus Latvijā, Igaunijā, Polijā, Krievijā un citās valstīs, kā arī to norēķinu kontus vairākās kredītiestādēs. Maksājumu apjoms, ko ikdienā veica «čaulas banka», esot sniedzies vairāku miljonu eiro apjomā.
Kratīšanā izmanto speciālo vienību
Aizturētas kopumā trīs personas - ārvalstu pilsoņi. Lai nodrošinātu, ka netiek iznīcināti pierādījumi, Valsts policija veica kratīšanu biroja telpās, kur atradās «čaulas banka», tam piesaistot arī pretterorisma vienību «Omega». Kratīšanas laikā izdevās izņemt svarīgus pierādījumus - vairākus maksāšanas līdzekļus, informācijas nesējus, naudu, dokumentus un «melnās grāmatvedības» pierakstus.
Kā liecina «Lursoft» datubāzes informācija, bankas pārstāvniecība Latvijā darbojās no 2013. gada oktobra līdz 2016.gada 10. martam.
Igaunijas bankas Versobank lielākais akcionārs ir Ukrainas uzņēmums «Ukrselhosprom», kas ir daļa no «Alef» koncerna un kas pieder diviem valsts austrumu pilsētas Dņepropetrovskas uzņēmējiem Vadimam Jermolajevam un Staņislavam Vilenskijam, liecina bankas mājaslapā pieejamā informācija.
* ASV Finanšu departaments 2005. gada 21. aprīlī VEF Banku un Multibanku noteica kā finanšu institūcijas, kas rada «primāras bažas par naudas atmazgāšanu». 2006.gadā FinCEN atsauca bažas par Multibanku, atļaujot ASV finanšu institūcijām turpināt finanšu attiecības ar šo banku.