Talsu traģēdijā cietušo prasībā no valsts piedzen 100 000 latu (59)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Rīgas apgabaltiesa šodien daļēji apmierināja kārtējo Talsu traģēdijā cietušo prasību pret Iekšlietu ministriju (IeM) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un nolēma no valsts par labu abām prasītājām piedzīt kopumā 100 000 latu.

Par labu Ārijai Čuhnovai tiesa nolēma piedzīt 60 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju, bet par labu Dacei Čuhnovai - 40 000 latu. Tāpat no VUGD par labu prasītājiem tiks piedzīti ar tiesāšanos saistītie izdevumi 1290 latu apmērā. Prasības daļu, kurā cietušās vērsās pret IeM, tiesa noraidīja.

Ārija un Dace Čuhnova vēlējās piedzīt 750 000 latu no IeM un VUGD 1997.gadā Talsos notikušās traģēdijas radītā morālā kaitējuma kompensācijai.

Pilns tiesas spriedums būs pieejams 7.novembrī, un pēc šā datuma 20 dienu laikā varēs iesniegt apelācijas sūdzības.

VUGD pārstāvis tiesas spriedumu komentēt atteicās, savukārt cietušo advokāts Aldis Alliks norādīja, ka ar spriedumu ir apmierināts, bet gadījumā, ja VUGD to pārsūdzēs, arī cietušās iesniegs pretapelāciju.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesā līdz šā gada septembra vidum bija iesniegti 13 prasību pieteikumi par Talsu traģēdijas radīto ciešanu kompensēšanu. Viens no pieteikumiem līdz oktobra beigām atstāts bez virzības, bet pēdējo no prasībām septembra vidū iesniedzis Ivo Ābolnieks, lūdzot no iekšlietu iestādēm piedzīt 400 503 latu kompensāciju.

Divas prasības iesniegtas arī Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā, un tās paredzēts izskatīt decembrī.

Rīgas apgabaltiesa jau daļēji apmierinājusi vairākas prasības un piedzinusi vairāku simtu tūkstošu latu kompensācijas. Vairāki spriedumi pārsūdzēti apelācijas kārtībā, bet daļai no tiem pārsūdzības termiņš vēl nav beidzies.

1997.gada 28.jūnijā Talsos Iekšlietu ministrijas rīkotajos svētkos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni.

Pacēlājs bija novietots uz automašīnas "Kamaz" bāzes, šoferu uzdevums bija pacelt gaisā bākugunis, kas būtu simboliska svētku lāpa. Taču pacēlājs tika izmantots pavisam citiem mērķiem - tā grozā ļāva iekāpt cilvēkiem, un grozs tika pacelts apmēram 30 metru augstumā, lai iekāpušie varētu aplūkot pilsētas panorāmu.

Instrukcija paredzēja, ka grozā drīkst atrasties ne vairāk kā četri pieauguši cilvēki, bet liktenīgajā brīdī tajā atradās 22 cilvēki, no kuriem vairākums bija bērni. Pacēlāja strēle neizturēja slodzi, un cilvēki nokrita uz asfalta.

Krimināllieta, kas tika ierosināta pēc negadījuma, četrus gadus "riņķoja" pa visām tiesu instancēm, līdz 2002.gada decembrī Augstākās tiesas Senāts pieņēma galīgo lēmumu, atstājot spēkā spriedumu, ar kuru bijušais Talsu ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Pēteris Bekmanis un inspektors Modris Keiselis tika attaisnoti, bet VUGD priekšnieka vietniekam Pāvelam Zagorskim piespriesta brīvības atņemšana uz trim gadiem nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem.

Cietušo iesniegtās civilprasības, kas pārsniedza 5,5 miljonus, tika atstātas bez izskatīšanas.

Saldus rajona tiesā lietas izskatīšana sākās 1998.gada sākumā, kad uz apsūdzēto sola bez trīs jau minētajām amatpersonām sēdās arī liktenīgā autopacēlāja šoferi Vilnis Griķis un Igors Ivanovs. Viņus tiesa atzina par vainīgiem nonāvēšanā aiz neuzmanības, smagu miesas bojājumu nodarīšanā, kas sodāma ar reālu brīvības atņemšanu, taču piemēroja viņiem Amnestijas likumu un atbrīvoja no turpmākās reālas soda izciešanas cietumā. Šo spriedumu vēlāk atstāja spēkā arī citu instanču tiesas.

Komentāri (59)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu