Paklāju tīrīšanas māksla (1)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kā zināms, grīdsegas ir īstas putekļu krātuves, kuru tīrīšana var izrādīties ļoti apgrūtinoša. Lūk, daži ieteikumi, lai šī procedūra ritētu raitāk.

Pirms tīrīšanas obligāti nepieciešams no paklājiem ar putekļusūcēju izsūkt putekļus vai arī izdauzīt tos ar īpašu no lokanām klūgām darinātu paklāju dauzāmo. Šādā gadījumā paklāju pakarina ārā uz auklas, vislabāk - vējā. Ziemā putekļus no paklājiem var iztīrīt, noberžot tos ar sausu, tīru sniegu. Šajā nolūkā paklāju izklāj un ar cietas slotas vai birstes palīdzību ieberzē to ar sniegu, bet pēc tam nopurina.

Lai no paklāja iztīrītu tauku traipus, tos ieteicams berzēt ar benzīnā samērcētām rupjām zāģskaidām, kuras pēc tam vēl laiciņu patur uz notrieptās vietas. Iestāvējušos tintes traipu var iztīrīt ar vīna spirtu, bet svaigu - ar citrona sulu vai citronskābi. Gan vienā, gan otrā gadījumā jāsamērcē vates piciņa un tā jāpieliek traipam. Pamazām tinte iesūcas vatē. Iztīrīto vietu izmazgā ar ziepjūdeni un nosusina ar sausu lupatu. Kad no paklāja iztīrīti putekļi un traipi, var stāties pie tā virsmas tīrīšanas kopumā.

Jebkuru paklāju var atsvaidzināt ar mitrām ievilkušās tējas lapiņām. Tās izmētā pa paklāju, bet pēc tam saslauka ar birsti vai tīru slotiņu.

Paklāji ar nelielu uzkārsumu viegli atsvaidzināmi ar rupjmaizi. Paklāju ieberž ar maizes doniņu, bet drupatas pēc tam saslauka.

Ja paklāji nav pārāk netīri, tos tīra ar sausu smalka maluma vārāmo sāli. Sāli izbārsta uz paklāja un pēc tam vienmērīgi to saslauka. Slotiņu vai birsti pirms lietošanas samērcē karstā ziepjūdenī, bet lieko ūdeni nopurina. Tīrīšanas laikā slotiņu laiku pa laikam izmazgā ziepjūdenī, bet netīro sāli nomaina ar tīru. Pēc tīrīšanas sāls paliekas no paklāja izdauza.

Vārāmās sāls vietā var lietot ari sausas zāģu skaidas vai rupjas klijas. Ziepes var aizstāt ar veļas pulveri. Šādā gadījumā siltā vārītā ūdenī izšķīdina nedaudz pulvera. Ar šo sastāvu apstrādā paklāja virspusi un vienmērīgi noberž to ar mitru sūkli, pēc tam paklāju rūpīgi noslauka vispirms ar mitru, bet pēc tam sausu suku.

Paklāji, kuriem ir daudz baltu, nekrāsotu vietu, ir grūti tīrāmi, tos nākas balināt ar ūdeņraža pārskābi. Uz 1 litru silta ūdens ņem tējkaroti ūdeņraža pārskābes, pievieno tikpat daudz ožamā spirta un noberž paklāju ar šajā šķīdumā samērcētu suku. Tad divas reizes pārslauka ar ūdeni. Pēdējā reizē ūdenim pievieno nedaudz etiķa (1 ēdamkaroti uz spaini ūdens). Etiķis spilgtina paklāja krāsu.

Ja paklāja uzkārsums vietām saplacis un tas bojā izskatu, šīs vietas dažas minūtes paturamas virs tvaikiem, bet pēc tam uzkārsumu var pacelt, no kreisās puses to izdauzot ar speciālo no klūgām darināto paklāju dauzāmo. Pēc tam uzkarinātam paklājam šo vietu no kreisās puses izgludina, gludekli neuzspiežot, līdz tā izžuvusi, pēc tam mitro vietu labāk izžāvēt ar fēnu.

Paklāji uzglabājami sarullēti; ja tos saloka, uzkārsumā izveidojas rievas, kuras ļoti grūti likvidēt.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu