Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē demontē četras krātuves

BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē uzsākta četru atkritumu krātuvju demontāža, bet bīstamie atkritumi izņemti un atsūknēti, informēja Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina.

Viņa pastāstīja, ka kopš jūnija Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuvē veikta cieto atkritumu izņemšana un šķidro bīstamo atkritumu izsūknēšana, kā arī uzsākta abu atkritumu veidu sagatavošana apglabāšanai un pilnīgai apstrādei. No teritorijas nepārtraukti tiek atsūknēti piesārņotie gruntsūdeņi. Turpinot vēsturiskā piesārņojuma sanāciju, uzsākta arī četru bīstamo atkritumu krātuvju demontāža un notiek meliorācijas sistēmas būvdarbi.

Pilnībā attīrīt Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves piesārņoto teritoriju plānots līdz oktobrim.

Projektu īsteno «VentEko», bet inženiertehnisko uzraudzību «Geo Consultants». Līgumi starp uzņēmumiem un VVD tiek īstenoti Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta «Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācijas projekts 1.kārta» ietvaros.

Kopējās darbu izmaksas ir 6,8 miljoni eiro, 70% finansē Eiropas Savienība (ES).

Projekta mērķis ir likvidēt atklātu piesārņojuma avotu, lai novērstu turpmāku piesārņojošo vielu, galvenokārt organiskās sintēzes blakusproduktu un atkritumvielu emisijas vidē.

Šķidro bīstamo atkritumu krātuves Olainē tika izveidotas 1972.gadā, taču to tehniskā izpildījuma nepilnību dēļ vairākkārt notika piesārņojošo vielu noplūde, kas radīja gruntsūdeņu piesārņojumu, tūkstošiem reižu pārsniedzot pieļaujamās piesārņojošo komponentu koncentrācijas normas.

Nozīmīgākie piesārņojošie savienojumi, kas nonākuši vidē – piridīns un butanols.

VVD uzdevums ir organizēt vēsturiski piesārņoto vietu sanāciju četros īpaši bīstamos vides objektos valstī. 2012.gadā noslēdzās Jelgavas bīstamo atkritumu izgāztuves «Kosmoss» likvidēšana, šā gada oktobrī tiks pabeigta Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves sanācija.

Ar Šveices valdības atbalstu norit Sarkandaugavas teritorijas attīrīšana Rīgas Brīvostas teritorijā, kā arī līdz 2019.gadam tiks īstenota Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācija.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu