C, 21.09.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Saeima atbalsta ieceri par elektrības tirgus atvēršanas atlikšanu

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 21

Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz no šā gada 1.aprīļa līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu.

Likumprojekts arī paredz, ka elektroenerģija līdz 31.decembrim tiks realizēta par pašreiz spēkā esošajiem regulētajiem elektroenerģijas tarifiem.

Likuma grozījumu autori norāda, ka,

atliekot elektrības tirgus atvēršanu un saglabājot pašreizējos tarifus, tiks mazināta sociālā spriedze,

kas ir saistīta ar plānoto elektroenerģijas kopējās cenas kāpumu. Koalīcijas pārstāvji arī uzsver, ka elektroenerģijas tirgus liberalizācija tiek atlikta ar mērķi plašāk informēt mājsaimniecības par paredzētajām izmaiņām un kvalitatīvi sagatavot sociālā atbalsta mehānismu.

Likumprojekta iesniedzēji vērš uzmanību, ka AS «Latvenergo» turpinās pildīt elektroenerģijas tirgotājam netipisku sociālās palīdzības funkciju, realizējot elektroenerģiju starta tarifā un pamata tarifā, turpinot subsidēt ikvienu Latvijas mājsaimniecību.

Līdz ar to tiks samazināts arī «Latvenergo» ieņēmumu apjoms. To nosaka divi faktori: pirmkārt, 2011.gadā, lai mazinātu tā brīža tarifu pieauguma iespaidu uz mājsaimniecību lietotājiem, tika apstiprināts Starta tarifs, kas bija zemāks par tā brīža elektroenerģijas tirgus cenu, otrkārt, kopš 2011.gada pie nemainīga tarifa ir pieaugusi obligātā iepirkuma komponente, kas attiecīgi izmaina tarifa elementu struktūru, būtiski samazinot tarifā ietverto elektroenerģijas cenu.

Paredzēts, ka likumprojekts stāsies spēkā 1.aprīlī.

[VO]

Likumprojekts tika atzīts par steidzamu. Otrajā, galīgajā lasījumā to paredzēts izskatīt Saeimas nākamās nedēļas sēdē. Saeima arī atbalstīja, ka priekšlikumi otrajam lasījumam jāiesniedz šodien 10 minūšu laikā pēc pieņemšanas pirmajā lasījumā. Deputāts Ivars Zariņš (SC) rosināja noteikt garāku priekšlikumu iesniegšanas termiņu - 17.martu, bet Saeimas vairākums šo piedāvājumu noraidīja.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien atbalstīja likumprojektu izskatīšanai otrajā lasījumā. Būtiskas izmaiņas likumā netika atbalstītas, tiek rosināts veikt juridiskus un tehniskus precizējumus.

Šos likuma grozījumus rosina valdošās koalīcijas deputāti. Likumprojektu ir parakstījusi Solvita Āboltiņa (V), Zanda Kalniņa-Lukaševica (RP), Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK), Augusts Brigmanis (ZZS), Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK), Kārlis Eņģelis (RP), Juris Vectirāns (ZZS), Edvards Smiltēns (V), Klāvs Olšteins un Jānis Ozoliņš (RP).

Tikmēr opozīcija likumprojektu kritizē

Politiskās apvienības «Saskaņas centrs» deputāts Ivars Zariņš iepriekš uzsvēra, ka koalīcija cenšas sasteigti pieņemt «nekompetentus un bezatbildīgus» lēmumus saistībā ar elektroenerģijas tirgus liberalizāciju. Turklāt, pēc parlamentārieša domām, koalīcijas piedāvātais risinājums nepasargās mājsaimniecības no izmaksu pieauguma un izraisīs vēl straujāku elektroenerģijas cenu lēcienu nākotnē.

Deputāts apgalvo, ka tas paredz tikai tiesības iegādāties elektroenerģiju par pašreizējiem tarifiem, taču neparedz mehānismu, kā to varētu reāli nodrošināt. Tomēr, pat ja šāds risinājums tiktu piedāvāts, tas būs pretrunā ar daudzām citām elektrības tirgu regulējošām likumu normām - gan ar Elektroenerģijas tirgus likumu, gan ar pašas valdības pieņemtajiem noteikumiem, gan arī Eiropas Savienības prasībām, par kuru neievērošanu pret Latvijas valsti jau reiz ierosināta pārkāpuma procedūra.

Kā ziņots, Saeima iepriekš pieņēmusi grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, paredzot elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas sadārdzinājums mājsaimniecībām var būt pat aptuveni 40%, tika paredzēts izstrādāt kompensācijas mehānismu.

Vēlāk gan valdību veidojošo partiju koalīcijas pārstāvji pirmdien vienojās līdz 2015.gada 1.janvārim atlikt elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām atvēršanu.

Savukārt valdība 4.martā vienojās par shēmu, kā maznodrošinātajiem un trūcīgajiem kompensēs elektroenerģijas tarifu kāpumu pēc elektroenerģijas tirgus liberalizēšanas - informāciju apkopos un komersantiem nodos pašvaldības. Kad elektroenerģijas tirgotāji būs saņēmuši informāciju par personām, kurām piešķiramas atlaides, tie informē personu par tai piemēroto atlaidi - tas notiek ar ikmēneša rēķina, e-pasta vai vēstules palīdzību. Maznodrošinātās un trūcīgās personas pēc tam saņems rēķinu, kur norādīts valsts atbalsts, un maksās par patērēto elektroenerģiju mazākā apmērā. Atbalsta apmērs personai mājsaimniecībā būs pieci eiro, un šī summa netiks aplikta ar nodokļiem.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 21

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu