C, 11.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Grībauskaite: Eiropā iespējams jauns krīzes vilnis

LETA/DPA
Grībauskaite: Eiropā iespējams jauns krīzes vilnis
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1

Eiropai jāizšķiras, vai tā padziļinās integrācijas kvalitāti, vai arī riskēs ar eirozonas sabrukumu, - šādu viedokli pirms Eiropas Savienības (ES) samita Briselē žurnālistiem paudusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite, izteikdama pieļāvumu, ka Eiropa pieredzēs otru krīzes vilni.

Pēc viņas teiktā, vislielākie izaicinājumi saistīti ar to, ka situācija Eiropā ir sarežģīta un patiesībā nav uzlabojusies kopš 2007.gada, kad sākās globālā finanšu krīze, turklāt šobrīd tam pievienojusies arī milzīga valsts parāda krīze dažādās valstīs un kreditēšanas problēmas.

Grībauskaite norādījusi, ka gan šajā, gan turpmākajos ES samitos dalībvalstu līderiem nāksies risināt konkrētus uzdevumus, bet šos risinājumus nevarēs atrast ne viegli, ne ātri. Viņa norādījusi, ka tirgi gribētu, lai Vācija uzņemas atbildību citu valstu vietā un šīs valstis varētu lēti un bez jebkādām saistībām aizņemties naudu.

«Taču tā nenotiks. Tādēļ sarunas gan ar tirgiem, gan starp valstīm būs grūtas un lēmumus nāksies pieņemt gan vienas dienas, gan īstermiņa perspektīvā, savukārt no ilglaicīgas perspektīvas viedokļa Eiropa atrodas tādā punktā, ko man gribētos saukt pat par identitātes krīzi,» izteikusies Lietuvas valsts vadītāja, kas pirms stāšanās šai amatā bija ES finanšu un budžeta komisāre.

«Eiropai ir jāizlemj, vai tā turpinās integrēties, vai padziļinās integrācijas kvalitāti - gan ekonomisko, gan finansiālo, gan politisko, vai arī mēs riskēsim ar eirozonas sabrukumu, bet varbūt pat ar tālākām komplikācijām pašai Eiropas Savienībai,» viņa norādījusi.

Atbildot uz jautājumu, cik stipri otrais krīzes vilnis varētu skart Lietuvu un vai tas nozīmē, ka būs jāsavelk jostas, Grībauskaite izteikusi pārliecību, ka šajā reizē Lietuva ir drošākā situācijā, un atgādinājusi par 3% budžeta deficītu un fiskālo disciplīnu, kas būtu jāievēro arī citiem politiskajiem spēkiem, kas nāks pie varas.

«Šajā samitā mums jāpieņem lēmumi par ES nākotni. Eiropa nespēj atvairīt globālos finansiālos izaicinājumus un nodrošināt ekonomikas pieaugumu. Tuvojas otrais krīzes vilnis. Ja savlaicīgi netiks pieņemti lēmumi stiprināt ES integrāciju, mēs pakļaujam riskam eirozonas likteni. Sāpīgas sekas pieredzēsim visi,» viņa spriedusi.

Lietuvas prezidente uzskata, ka Eiropas Savienībai konsekventi jādarbojas divos virzienos - jāievēro stingra finansiālā disciplīna un vienlaikus jāsper soļi ekonomikas stiprināšanai. Viņa īpaši uzsvērusi, ka izaugsmi nevar veicināt, palielinot dalībvalstu parādus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu