Murkšķis Fils ASV prognozē vēl ilgu ziemu

FOTO: Latvijas Dabas muzejs

No alas un ziemas miega izrautais Panksatonijas murkšķis Fils pirmdienas rītā ieraudzīja savu ēnu, prognozējot Ziemeļamerikai aukstu ziemu vēl sešu nedēļu garumā.

Saskaņā ar ilgāk nekā gadsimtu ievēroto tradīciju, ja Murkšķa dienā Fils nebūtu redzējis savu ēnu, Ziemeļamerikā ziema būtu beigusies.

Savukārt Ņujorkas zoodārza konkurējošais murkšķis savu ēnu nav redzējis, jo pilsētas mēram Maiklam Blūmbergam neizdevās izvilināt dzīvnieku no ziemas migas.

Murkšķa dienu šajā ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā atzīmē jau kopš 1887. gada, bet pakāpeniski tā pārvērtusies par valsts mēroga notikumu.

Murkšķa diena laika gaitā pārvērtusies par ievērojamiem svētkiem, kuros ietilpst dažādas atrakcijas, konkursi un cita veida izpriecas, kuras šogad piesaistīja ap 15 000 interesentu.

Saskaņā ar vācu imigrantu ieviesto tradīciju, ja murkšķis šajā dienā, kas pazīstama kā Sveču diena, iznāks no alas un ieraudzīs savu ēnu — ziema turpināsies vēl pusotru mēnesi. Ja ēnu saskatīt neizdosies — pavasaris iestāsies agri. Vācieši sākotnēji murkšķus izmantoja par sezonāliem barometriem.

Murkšķi parasti ap šo laiku pamostas no ziemas guļas, taču zinātnieki domā, ka dzīvnieki izlien no alas pārtikas vai pretējā dzimuma meklēšanai.

Šos svētkus pasaulē populārus padarīja 1993. gada filma «Murkšķa diena» («Groundhog Day») ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās. Šajā filmā galvenajam varonim reportierim minētajā pilsētiņā katru dienu atkārtojas 2. februāris.

    Lasītākais šobrīd

    Uz augšu