“Netflix” - no videonomas līdz pasaules mediju milzim

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

ASV video straumēšanas milzis "Netflix" savu darbību sāka 1997.gadā, sākotnēji piedāvājot DVD nomas pakalpojumus, piegādājot filmas pa pastu – toreiz reti kurš spēja iedomāties, ka nepilnus 20 gadus vēlāk “Netflix” būs kļuvis par spēku, no kura baidās pat lielākās un varenākās mediju kompānijas pasaulē. Darbības pirmajos gados “Netflix” palīdzēja paātrināt iepriekš plaši izplatīto videonomu norietu, tomēr par pagrieziena punktu uzskatāms 2007.gads – šajā gadā “Netflix” ieviesa tiešsaistes video straumēšanas pakalpojumu un šis solis radikāli mainīja mediju kompāniju tradicionālo biznesa modeli un padarīja “Netflix” par vienu no globālās mediju nozares galvenajiem spēlētājiem.

Šobrīd “Netflix” ir viens no vērtīgākajiem mediju uzņēmumiem pasaulē, kas uzskatāms par tikpat nozīmīgu tirgus spēlētāju kā, piemēram, “Walt Disney” un “Comcast”.

Lielbritānijas raidsabiedrība BBC atskatās uz galvenajiem “Netflix” uzvaras gājiena iemesliem.

Abonentu skaita pieaugums

2002.gadā, kad “Netflix” kļuva par fondu tirgū kotētu uzņēmumu, tam bija mazāk par vienu miljonu abonentu.

Šobrīd “Netflix” abonentu skaits veido vairāk nekā 130 miljonus. Kopš 2011.gada beigām “Netflix” pakalpojuma abonentu skaits ir palielinājies par aptuveni 100 miljoniem, 2015. un 2016.gadā pieaugot par 25%.

Šā gada otrajā ceturksnī “Netflix” lietotāju skaits pieauga par 5,2 miljoniem, kas ir aptuveni tikpat, cik pagājušā gada attiecīgajā laika periodā.

Savukārt šā gada pirmajos sešos mēnešos, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo laika periodu, “Netflix” lietotāju skaits pieauga par 25%.

Darbības izvēršana globālā mērogā

Kopš 2016.gada “Netflix” pakalpojumi ir pieejami visā pasaulē, izņemot Ķīnu, Sīriju, Ziemeļkoreju un Krievijas okupēto Krimu.

Pieņemot lēmumu par strauju darbības izvēršanu ārvalstīs, “Netflix” uzskatīja, ka tas palīdzēs nodrošināt ilgtspējīgu uzņēmuma izaugsmi.

Šis solis attaisnojās – “Netflix” abonentu skaits ārvalstīs pagājušajā gadā pirmo reizi pārsniedza uzņēmuma pakalpojumu lietotāju skaitu ASV.

Savukārt šā gada otrajā ceturksnī lietotāji citās valstīs pirmo reizi vēsturē nodrošināja uzņēmuma lielākus ieņēmumus nekā lietotāji ASV.

Eksperti gan brīdina, ka citās valstīs “Netflix” būs jāsastopas ar nopietnu konkurenci, un virknē citu valstu uzņēmums abonentiem nevarēs prasīt tikpat lielu maksu kā, piemēram,  Indijā.

Izmaiņas nozarē

Tiešsaistes video straumēšanas pakalpojumu popularitātes pieaugums veicināja izmaiņas mediju tirgū – arvien vairāk lietotāji atsakās no maksas televīzijas pakalpojumu izmantošanas, tā vietā dodot priekšroku straumēšanas pakalpojumiem.

2017.gadā kabeļtelevīzijas vai satelīttelevīzijas pakalpojumus abonēja 79% ASV mājsaimniecību. Salīdzinājumam, 2010.gadā šis īpatsvars veidoja 88%, kas bija visu laiku augstākais līmenis.

Šobrīd “Netflix” pakalpojumus lietojošo mājsaimniecību īpatsvars ASV ir lielāks par maksas televīzijas skatītāju skaitu.

Līdzīga tendence vērojama arī vairākās citās valstīs.

Maksas televīzijas pakalpojuma lietotāju skaita samazināšanās ir negatīvi ietekmējušas tradicionālās mediju kompānijas, kas tagad pavisam nopietni uzskata “Netflix” par reālu draudu.

Šī situācija var negatīvi ietekmēt arī pašu “Netflix”, jo citi mediju uzņēmumi var attiekties licencēt sevis radīto saturu izplatīšanai ar “Netflix” starpniecību, kā arī vairāk koncentrēties paši uz savu video straumēšanas pakalpojumu attīstīšanu.

Oriģinālais saturs

Bažas, ka citas kompānijas varētu pārtraukt ļaut “Netflix” licencēt to radīto, “Netflix” pakāpeniski izvērsa arī sava oriģinālsatura radīšanu, piedāvājot gan filmas, gan televīzijas seriālus.

Uzņēmums izvirzījis ambiciozu mērķi nodrošināt, lai vismaz puse no “Netflix” piedāvātā satura ir uzņēmuma oriģinālsaturs.

Šobrīd “Netflix” ir kļuvis par vienu no lielākajiem investoriem filmu un seriālu uzņemšanā ASV – šogad šim mērķim paredzēt iztērēt vairāk nekā astoņus miljardus dolāru.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu