Aizdomas par mēģinājumu negodīgi pārņemt "Olainfarm"

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Farmācijas kompānijā "Olainfarm" šonedēļ negaidīti nomainīta padome. Zinātnieka un uzņēmēja Ivara Kalviņa vietā to turpmāk vadīs jurists -zvērināts advokāts Pāvils Rebenoks. Bijusī “Olainfarm” vadība pauž aizdomas par mēģinājumu negodīgi pārņemt uzņēmumu. TV3 raidījuma "Nekā personīga" rīcībā nonākušais sarunu ieraksts rāda, ka izmaiņas uzņēmumā varētu būt apšaubāmu nodomu vadītas.

Pagājušā gada decembrī negaidīti nomira “Olainfarm” lielākais akcionārs Valērijs Maligins. Testamentā viņš visu mantu novēlēja savām meitām. Valērija sieva Elīna Maligina tajā vispār nebija minēta. Likums laulātajiem paredz neatraidāmā mantinieka tiesības, tādēļ atraitne testamentu apstrīdēja. Līdz strīda atrisināšanai par mantojuma aizgādni kļuva vecākā meita Irina Maligina.

Maija beigās strīdnieki izlīga. Prese ziņoja, ka atraitne saņems 10 miljonus eiro, bet “Olainfarm” paliks meitām. Mantojumam bija jāstājas spēkā šajās dienās. 

Īsi pirms tas notika, 4. septembrī Irina Maligina izmantoja savas mantojuma aizgādņa tiesības, “Olainfarm” akcionāru sapulcē negaidīti nomainīja uzņēmuma padomi. 

Bijušais "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš: "Tas bija pēdējais brīdis, kad Irinai Maliginas kundzei bija tiesības balsot vienai. Ja es pareizi saprotu, tad šonedēļ abas pārējās māsas varēs beidzot saņemt mantojuma apliecības un beidzot stāties savās tiesībās. Tad Maliginas kundzei piederētu tikai viena trešdaļa no mantojuma balsīm."

Taču 4.septembrī  Irina vēl pārstāvēja balsu vairākumu Olainfarm akcionāru sapulcē. To vadīja advokāts Mārtiņš Kvēps. Iepriekš plānotos jautājumus no darba kārtības izņēma. Un uzņēmuma padomē iecēla advokātu Pāvelu Rebenoku un juristu Mārtiņu Krieķi.

Bijušais "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš: "Es šo akcionāru sapulci atklāju, tajā piedalījos, bet pēc tam izrādījās, ka Maliginas kundzei ir cits scenārijs un sapulces norise aizgāja pavisam citā gultnē, es līdz galam nepaliku, jo man vairs nebija interesanti."

Attiecīgi viņa arī bija vienīgā akcionāru pārstāve?

"Vairākuma akcionāru pārstāve viņa bija vienīgā, jo pārējās divas meitas nebija tiesīgas balsot, jo neviena no viņām nebija stājušās… nebija saņēmušas mantojuma apliecības, nebija pilnvērtīgas mantinieces juridiskā izpratnē."

Vai pārējos akcionārus, mazākuma akcionārus kāds pārstāvēja?

"Jā, tur bija daudz cilvēku, daži no viņiem brīnījās par jauno padomes sastāvu, un vēlējās vismaz redzēt sejas, jo dzirdējuši nebija neko par šiem. Bet tas jau neko neizsaka, ja viens cilvēks var nobalsot par visiem, balsu vairākums ir viena cilvēka rokās."

“Nekā personīga” rīcībā nonācis kādas sarunas ieraksts, kas izskaidro negaidītos notikumus.  Augusta beigās satikās Mārtiņš Krieķis, Irina Maligina, otra mantiniece Nika Saveļjeva un viņas vīrs Sergejs Saveļjevs. Krieķis centās pārliecināt Niku un Irinu atteikties no saviem advokātiem un kļūt par viņa un Rebenoka klientēm, solot sakārtot iespēju piekļūt "Olainfarm" naudai.

Mārtiņš Krieķis: Pirmais, kas jums ir jāizdara, jums ir jāatsakās no saviem advokātiem.

Sergejs Saveļjevs: Viņiem tāpat līgums beidzas…

Mārtiņš Krieķis: Nē, jums ir pašiem jāatsakās pašiem pēc savas iniciatīvas un jāatsauc visas pilnvaras ar 3. datumu. 

Sergejs Saveļjevs: Bet viņiem jau arī vairs nebūs.

Mārtiņš Krieķis: Nē, vēlreiz saku: 3. datumā jābūt atsauktām, un jums nevajag izņemt mantojuma apliecību līdz tam brīdim, kad jūs ar viņiem pārtraucat vienošanos. Tāpēc, ka, ja jūs ar viņiem laužat vienošanos līdz mantojuma apliecības saņemšanai, tad viņu honorārs strauji samazināsies.

Tas tiešām arī notiek, 5.septembrī Latvijas Vēstnesī Irina Maligina juristiem atsauc visas pilnvaras rīkoties savā vārdā.

No sarunas saprotams, ka tās dalībnieki apzinās, ka rīkojas neētiski un negodīgi. Jurists Krieķis lepojas ar viltīgu shēmu- viņš nav advokāts, tāpēc viņam nav jāievēro ētikas kodekss. Arī Pāvelam Rebenokam problēmu nebūšot, jo viņam ir savi cilvēki advokātu padomē.

Mārtiņš Krieķis: Es jau Irinai teicu. Mēs jums šajā lietā varam palīdzēt. Es kā cilvēks, kurš nav advokāts ar jebkādu ētiku, tāpēc man neviens nevar uzrakstīt nekādu sūdzību. 

Sergejs Saveļjevs: Jums ir pati labākā pozīcija. 

Mārtiņš Krieķis: Jā, dabīgi. Tāpēc arī es nekļuvu par advokātu, jo es negribu, lai par mani rakstītu sūdzības par to vai šito. Bet tā - kur jūs par mani rakstīsiet? Lūdzu, ejiet un rakstiet. 

Sarunas galvenais temats ir varas pārņemšana "Olainfarm". Tam nepieciešams nomainīt padomi, vēlāk varēšot nomainīt arī valdi un tikt pie uzņēmuma naudas.

Mārtiņš Krieķis: Padomē jābūt trim cilvēkiem, kuri… Lūk, teiksiet, ka tagad ārā līst lietus, [un viņi saka, ka] ārā līst lietus.  Absolūta…

Sergejs Saveļjevs: Absolūta kontrole.

Mārtiņš Krieķis: Pēc tam jau var, kā saka, to muļķi kas ir valdē, arī izmest. Un viss. Tad jāsāk normāli strādāt.

Ar trešo mantinieci viņi nerēķinās. Juristiem ir plāns, kā tikt pie naudas, kas jāatdod Elīnai Maliginai.

Mārtiņš Krieķis: Mēs iesim ar izpildrakstu. Ejam un paņemam viens, divi, trīs, un ļoti labi jūtamies. Astoņus miljonus mēs paņemsim. 

Irina Maligina: Tas, ko es šodien jautāju saistībā ar to, ka, ja, piemēram, mēs maksājam, bet viņa nemaksā. 

Mārtiņš Krieķis: Es izstāstīšu kā. Ja mēs strādājam, tad mēs noteikti par to vēl varam [runāt], kā mēs maksājam un tā tālāk, ja mūsu kliente daļu saņems uzreiz, tad viņa vispār uzreiz nomierināsies, ja visu saņems, tad viss vispār būs lieliski. Ja Signe nesamaksās tajā dienā, kad mēs varam dabūt izpildrakstu, nākamajā dienā mums būs izpildraksts, tajā pašā dienā tas būs pie tiesu izpildītāja, tajā pašā dienā tiesu izpildītājs iesaldēs visus viņas kontus, visas viņas zemesgrāmatas, visu pārējo un dos viņai 10 dienas apmaksai. Ja 10 dienu laikā nesamaksās, uz izsoli ies gan viņas akcijas - par tādu vērtību, kas vispār neko nemaksās -, nezinu, piemēram, 1000 eiro par visām akcijām. Nekustamais īpašums, trešdaļa būs - nezinu, kā to novērtēs, par 15 vai vēl kaut kas. Mēs vēl aizbrauksim pie viņas mājās un aprakstīsim visu, kas viņai ir mājās, visus viņas pulksteņus. 

Sergejs Saveļjevs: Veikalā.

Mārtiņš Krieķis: Nē, viņas mājās. Aprakstīsim visu, kas viņai ir, ieskaitot visu viņas bižutēriju, dārglietas un visu pārējo. Un viss. Mēs savu no viņas paņemsim, uz 2,7 savāksiet.

Viena no Maligina meitām Nika Saveljeva apstiprina, ka tāda saruna ir notikusi un Krieķis piedāvājis savus pakalpojumus "Olainfarm" vadības nomaiņā. Viņa neesot piekritusi.

Irina Maligina uz jautājumiem par "Olainfarm" padomes nomaiņas apstākļiem neatbildēja.

Nepilnu gadu pēc uzņēmēja Valērija Maligina nāves kompānija "Olainfarm" nonākusi juristu rokās. Šie cilvēki iepriekš bijuši saistīti ar konkurējoša uzņēmuma akcionāra Kirova Lipmana interesēm.

Krieķis un Rebenoks bija Lipmana pārstāvji strīdā ar "Liepājas metalurga" īpašniekiem. Viņi turpina Lipmanu pārstāvēt tiesās pret "Grindeks" mazākuma akcionāriem. Krieķis ir valdes loceklis Lipmanam piederošā uzņēmumā "Gesil Limited".

Mārtiņš Krieķis un Pāvels Rebenoks nesaskata interešu konfliktu faktā, ka līdz šim pārstāvēja citas mantinieces - Elīnas Maliginas intereses. Viņi noliedz, ka "Olainfarm" padomē nokļuvuši, jo vienojušies ar Irinu Maliginu un pierunājuši viņu izmantot mantojuma aizgādnes pilnvaras pēdējā brīdī ieceļot viņus uzņēmuma padomē.

Mantinieku strīdi pasliktinājuši farmācijas uzņēmuma stāvokli. Tā akciju cena kopš Valērija Maligina nāves ir kritusi par 30%. 

Bijušais "Olainfarm" padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš: " Ja jūs gribat uzņēmumu reiderisma kārtībā vai kā savādāk, tad ir nepieciešams, lai akciju kurss nokrīt iespējami zemu, lai varētu par pēc iespējas lētāku naudu šo uzņēmumu dabūt, vai vislabāk bankrotēt. Ja uzņēmums bankrotē, tad banka ir pirmā, kas var par saviem kredītiem šo uzņēmumu savākt. Kā jūs ziniet, parasti jau ir tā, ka bankas neizsniedz kredītus vairāk kā par 35% no kapitalizācijas vērtības. Vajag tik to vērtību nosist zemē, pēc tam par 35% jūs varat dabūt visu uzņēmumu."

Presē izskanējis, ka interese par “Olainfarm” ir arī uzņēmējam Jurim Savickim. Valērija Maligina meita Nika Saveļjeva neslēpj, ka viņš bijis ģimenes draugs, tomēr viņa noliedz, ka Savickis būtu iesaistīts strīdos ap mantojumu.

Uz augšu