Medikamentu dārdzību veicina maksimālie zāļu cenu piecenojumi un PVN (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Caro/ScanPix

Latvijā atļautie maksimālie zāļu cenu piecenojumi zāļu lieltirgotājiem un aptiekām un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) veicinājis medikamentu dārdzību, aģentūrai LETA norādīja Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors Valters Bolēvics.

Viņš uzsvēra, ka Latvijā normatīvajos aktos atļautie maksimālie zāļu piecenojumi, ko zāļu lieltirgotavas un aptiekas var noteikt ražotāja zāļu cenai, kā arī PVN, ir ievērojami augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā. Tādejādi valsts iedzīvotāji par zālēm aptiekā maksā būtiski vairāk nekā kaimiņvalstīs.

"Piemēram, par bezrecepšu zālēm, kam ražotājs Latvijā, Lietuvā un Igaunijā noteicis vienādu cenu - 5,50 eiro, pircējs Latvijā aptiekā ar lieltirgotavas un aptiekas noteikto uzcenojumu samaksā 9,53 eiro. Tas ir par 20% vairāk nekā Igaunijā, kur šīs pašas zāles maksā 7,91 eiro un par 12% vairāk nekā Lietuvā, kur šo zāļu cena aptiekas plauktā ir 8,85 eiro," stāstīja Bolēvics.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka cenu atšķirības vēl ievērojamākas ir recepšu zālēm, ko ietekmē Latvijā ievērojami augstākais PVN recepšu zālēm, kas ir 12%, kamēr Lietuvā - 5%. "Līdz ar to konkrētā piemēra recepšu zāles Latvijas aptiekā pircējam maksā jau teju par trešdaļu jeb 30% vairāk jeb 9,53 eiro, kamēr Lietuvā šo zāļu cena ir tikai 6,97 eiro," teica SIFFA izpilddirektors.

Zāļu pieejamības uzlabošanai, SIFFA aicina Veselības ministriju pārskatīt zāļu lieltirgotavām un aptiekām atļauto maksimālo zāļu piecenojumu apmēru un to samazināt. Pēc viņa paustā, lai to ieviestu, normatīvajos aktos būtu jāparedz attiecīgas izmaiņas.

"Patērētājiem būtu svarīgi zināt, ka zāļu ražotāji ir tikai viens no ķēdes elementiem zāļu cenas veidošanā. Papildus tam medikamentu cenu nosaka arī zāļu vairumtirgotāju un aptieku uzcenojums, kā arī valstī noteiktā PVN likme - šo trīs faktoru ietekmi samazinot, arī Latvijā zāļu cenas varētu būtiski samazināt, līdzīgi kā tas ir Lietuvā un Igaunijā," norādīja Bolēvics.

Viņš uzsvēra, ka zāļu ražotāji jau vairākkārt ir vērsuši uzmanību uz to, ka Latvijā noteiktā PVN likme recepšu zālēm, tai skaitā kompensējamiem medikamentiem, ir viena no augstākajām Eiropā - 12%. "Salīdzinoši, Zviedrijā, Lielbritānijā un Maltā PVN likme ir 0%, Francijā - 2,1%, Šveicē - 2,5%, Spānijā - 4%, Ungārijā un Horvātijā - 5%, Beļģijā un Grieķijā - 6%, bet kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā - attiecīgi 5% un 9%," snorādīja SIFFA izpilddirektors.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka septembra beigās Saeimas Sociālo un darba lietu komisija aicināja Ministru kabinetu veidot darba grupu, lai vērtētu iespēju atcelt PVN kompensējamiem un recepšu medikamentiem.

SIFFA Latvijā darbojas jau vairāk nekā 20 gadus un apvieno 19 biedrus - zāļu ražotājus, kas vienlaikus veic pētījumus, investē medikamentu attīstībā un sadarbojas ar veselības aprūpes jomu. SIFFA ir atklāta, brīvprātīga sabiedriska organizācija, tās mērķis ir uzlabot veselības aprūpes kvalitāti un efektīvu zāļu pieejamību, informēt par kvalitatīvu veselības aprūpi un sekmēt zāļu ražotāju darbību Latvijā.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu