Nerentabilitātes dēļ uz nenoteiktu laiku apturēta zāļu "Rigvir" izplatīšana Latvijā
Papildināts ar Zāļu valsts aģentūras komentāru

Latvijas medikaments Rigvir

FOTO: Lita Krone / LETA

Biotehnoloģiju farmācijas uzņēmums "Rigvir grupa" pēc savas iniciatīvas pieņēmis stratēģisku lēmumu uz nenoteiktu laiku apturēt nacionālajā reģistrācijas procedūrā reģistrēto zāļu "Rigvir" izplatīšanu Latvijas teritorijā tās nerentabilitātes dēļ, informē "Rigvir grupas" uzņēmumu izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Viņa skaidroja, ka lēmums ir pamatots ar finanšu apsvērumiem, proti, zāļu "Rigvir" izplatīšanas Latvijā nerentabilitāti. Uzņēmuma finanšu kapacitāte patlaban ir ierobežota, lai vienlaikus nodrošinātu gan Eiropas centralizētās reģistrācijas prasību izpildi, gan papildu administratīvo prasību izpildi turpmākai zāļu izplatīšanai Latvijā. "Lēmuma pamatā nav nekādi ārkārtas apstākļi, un tas nav saistīts ar riskiem iedzīvotāju veselībai," piebilda Jučkoviča.

"Rigvir grupa" valdes priekšsēdētājs Jurģis Auziņš atzīmēja, ka šāds lēmums ir loģisks un ekonomiski pamatots solis, kas ļauj koncentrēt investīcijas un administratīvos resursus uz Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) saskaņotā pētījumu plāna izpildi, lai varētu sākt otrās fāzes pētījumus EMA zonā, rezultātā nodrošinot zāļu "Rigvir" centralizētu reģistrāciju.

"Vienlaikus uzņēmuma akcionāriem un man šis ir personīgi smags lēmums, jo tas ietekmēs daudzus Latvijas pacientus un veselības aprūpes sistēmu kopumā," norādīja Auziņš, atzīstot, ka "uz laiku Latvijā būs zaudēta ārstēšanās iespēja agrīniem melanomas pacientiem un onkolītiskās viroterapijas iespējas principā, tomēr šī ir izšķiršanās par labu "Rigvir" un viroterapijas attīstībai un dzīvotspējai ilgtermiņā".

Viņš atzīmēja, ka par šo lēmumu jau informēta Veselības ministrija, Veselības inspekcija un Zāļu Valsts aģentūra, kam lūgts nelikt šķēršļus patlaban krājumos esošo zāļu realizācijai, lai nodrošinātu esošajiem pacientiem sāktās terapijas nepārtrauktību.

Pēc Auziņa sacītā, paredzams, ka minētais lēmums var atstāt ietekmi arī uz valsts veselības budžetu, tajā skaitā ilgtermiņā, jo līdz šim "Rigvir" nodrošināja ārstēšanos 60-70% melanomas pacientu, kuri izmantoja valsts kompensētos medikamentus. Kā skaidroja Auziņš, medikaments valstij kopumā izmaksājis aptuveni 250 000 eiro gadā, vienlaikus uzņēmums nodokļos samaksājis apmēram 750 000 eiro. "Lai šo nišu aizpildītu ar citiem medikamentiem, valstij var papildu nākties tērēt vairākus miljonus eiro ik gadu, pacientiem sākot ārstēties jau vēlākās vēža stadijās, jo citu medikamentu agrīnai melanomas ārstēšanai saskaņā ar vadlīnijām pašlaik pasaulē nav," uzsvēra Auziņš.

Tāpat viņš norādīja, ka līdz ar šo uzņēmuma lēmumu aptur darbību arī Ainas Mucenieces viroterapijas fonda palīdzības pamatprogramma, kas līdz šim sniegusi palīdzību Latvijas vēža pacientiem vairāku simtu tūkstošu eiro apjomā. Tāpat "Rigvir grupa" uz laiku vairs neuzņemsies stipendiju programmas skolēniem finansēšanu. 

Pēc "Rigvir" pārstāvju paustā, tas darīts, lai vairāk fokusētu uzņēmumu grupu biotehnoloģiju formātam, kura ietvaros darbs turpinās lielākoties ar onkolītiskā vīrusa "Rigvir" zinātnisko izpēti un attīstību. Klīnika nodota "Amber Capital Holding", un tā turpina darbu ar nosaukumu "Global Virotherapy and Integrative Medicine Cancer Clinic".

Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāve Dita Okmane aģentūrai LETA apstiprināja, ka saskaņā ar ZVA 2019.gada 18.martā saņemto SIA "Latima" vēstuli reģistrācijas apliecības īpašnieks "Latima" pēc savas iniciatīvas ir pieņēmis lēmumu uz laiku apturēt nacionālajā reģistrācijas procedūrā reģistrēto zāļu "Rigvir šķīdums injekcijām" izplatīšanu Latvijā, saglabājot spēkā esošo reģistrāciju.

Viņa atzīmēja, ka neskatoties uz to, ka "Latima" ir pieņēmusi lēmumu par zāļu "Rigvir" izplatīšanas apturēšanu, ZVA turpina zāļu "Rigvir" kvalitātes pārbaudi, kuras rezultāti būs zināmi marta beigās.

"Rigvir" grupa ir biotehnoloģiju uzņēmumu grupa, kuras darbības mērķis ir Latvijā izstrādāto vēža viroterapijas zāļu ražošana un izpēte. Viroterapija ir vēža ārstēšanas metode, izmantojot īpašu vīrusu, kurš pēc ievadīšanas cilvēka organismā, atrod un iznīcina ļaundabīgā audzēja šūnas. Minēto vīrusu 20.gadsimta sešdesmitajos gados atklāja Latvijas zinātniece Aina Muceniece.

Uz augšu