Nemiro atbalsta OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro

FOTO: Valsts kanceleja

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) atzinīgi vērtē 34 Saeimas deputātu iniciatīvu rosināt Saeimu lemt par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas jautājumiem veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi, informēja ekonomikas ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Beata Jonite.

"Ņemot vērā, ka šis ir sabiedrībai svarīgs jautājums, pilnībā atbalstu komisijas izveidi papildu informācijas gūšanai," norādījis Nemiro.

Parlamentāro izmeklēšanu paredzēts veikt par valsts rīcību, izveidojot valsts atbalsta sistēmu elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem resursiem un koģenerācijā, izvērtējot tās atbilstību Latvijas un Eiropas Savienības tiesību normām, kā arī izvērtējot sistēmas uzraudzību un kontroli.

"Valsts atbalsta sniegšana elektroenerģijas ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos energoresursus vai kuri nodrošina elektroenerģijas bāzes jaudas, pati par sevi ir atbalstāma rīcība, arī daudzas citas Eiropas valstis sniedz šāda veida atbalstu saviem ražotājiem. Bet Latvijā OIK sistēmu allaž apvijis visai necaurspīdīgs tīkls, kas radījis pamatu sabiedrības šaubām par sistēmas taisnīgumu un neuzticībai atsevišķu valsts amatpersonu rīcībai. Obligātā iepirkuma sistēma Latvijā darbojas ilgāk par 10 gadiem. Tas ir pietiekams laiks, lai šodien veiktu sistēmas izvērtējumu, apzinātu un labotu iepriekš pieļautās kļūdas, lai turpmāk tā būtu caurspīdīgāka un sabiedrībai saprotama," sacīja ministrs.

Ministrijā arī atzīmēja, ka Ekonomikas ministrija šobrīd aktīvi strādā pie jauniem risinājumiem OIK sistēmas sakārtošanai. Ministrija izstrādājusi priekšlikumus valsts atbalsta sistēmas sakārtošanai, kas ietver gan stingrākas prasības valsts atbalstu saņemošo elektrostaciju darbībai, gan stingrākas kontroles un bargākas sankcijas pārkāpumu gadījumos.

"Mans mērķis ir panākt, ka jau tuvākajā laikā OIK tiek samazināts gan uzņēmējiem, gan mājsaimniecībām, un turpmāk valsts atbalsts tiek sniegts tikai priekšzīmīgiem un uz ilgtspēju vērstiem uzņēmumiem. Tāpēc paralēli strādājam arī pie priekšlikumiem, kā radīt veicinošus apstākļus elektrostaciju darbam ārpus valsts atbalsta sistēmas," uzsvēra Nemiro.

TVNET jau ziņoja, ka Saeimā iesniegti nepieciešamie 34 deputātu paraksti OIK sistēmas jautājumiem veltītas parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidei.

Kā pirmais par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu parakstījies tās iniciators, opozīcijas deputāts Didzis Šmits (KPV LV). Tāpat parakstījušies vairāki Zaļo un zemnieku savienības deputāti, citi "KPV LV" iekšējie opozicionāri, pie frakcijas nepiederošie un partijas "Saskaņa" deputāti.

Pēc parakstu iesniegšanas parlamentārās izmeklēšanas iniciatori konstatēja, ka deputāts Vitālijs Orlovs (S) ir parakstījies divas reizes, tāpēc uz laiku nepieciešamais 34.paraksts trūka. Trūkstošo atbalstu tagad nodrošinājusi deputāte Ļubova Švecova (S), kura arī parakstījusies par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu, informēja izmeklēšanas komisijas iniciatori.

Par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu vēl jālemj Saeimai.

Uz augšu