Deputāti vēl turpinās lemt par FKTK padomes maiņu jau šogad

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Pēters Putniņš

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Saeima ceturtdien, otrajā lasījumā izskatot grozījumus Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) likumā, atbalstīja priekšlikumu mainīt komisijas padomi, tomēr vēl nelēma par normu, kas paredz FKTK padomi mainīt jau šogad.

Par likumprojektu balsoja 68 deputāti, bet atturējās 19 parlamentārieši.

Ar likuma grozījumiem paredzēts, ka turpmāk FKTK padomē darbosies trīs cilvēki līdzšinējo piecu vietā.

Likuma grozījumi paredz mainīt FKTK padomes priekšsēdētāja un padomes locekļu nominēšanas un iecelšanas kārtību, nosaka termiņa ierobežojumu padomes locekļiem, kā arī nosaka, ka FKTK amatpersonas un darbinieki nav atbildīgi par tiesisku lēmumu radītajām sekām, kas radušās finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem un trešajām personām.

Tāpat grozījumi nosaka, ka visus padomes locekļus turpmāk amatā iecels Saeima pēc Ministru kabineta ieteikuma. Uz padomes locekļa amatu Ministru kabinets izsludinās atklātu konkursu, paredzot pretendentu pieteikšanās nosacījumus un kārtību, kā arī pretendentu atlases un vērtēšanas kārtību.

Sākotnēji bija plānots likumā ietvert normu, ka FKTK padome tiks izraudzīta līdz šā gada 1.oktobrim, tomēr atsevišķi deputāti rosināja šogad tomēr nemainīt visu FKTK padomi. Bažas par šo normu pauda arī Saeimas Juridiskais birojs.

Saeimas sēdē deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) pauda sašutumu, ka ar likuma grozījumiem ir iecerēts nomainīt esošos FKTK vadību, nepaskaidrojot, kāpēc tas tiek darīts. Viņš uzsvēra, ka esošajai FKTK vadībai ir jāstrādā līdz tās pilnvaru termiņa beigām. Arī deputāts Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK) sacīja, ka līdzšinējai FKTK padomei būtu jānostrādā viss pilnvaru termiņš. Saeima šos priekšlikumus noraidīja.

Par likumprojekta virzību atbildīgā Saeima Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija iepriekš lēma, ka Saeimā vēl tiks spriests, kā likumā formulēt ieceri šogad mainīt FKTK padomi.

Diskusiju gaitā komisija lēma izņemt normas par jaunas FKTK padomes virzīšanu, lai izvērtētu Saeimas Juridiskā biroja apsvērumus par to, vai pašreizējo padomes locekļu atbrīvošana pirms pilnvaru termiņa beigām ir samērīga.

Atbildīgās komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP) iepriekš skaidroja, ka saglabājas iecere mainīt FKTK padomi jau šogad, ko apliecina arī likumprojektā paredzētais, ka norma par FKTK padomes locekļu samazināšanu līdz trīs varētu stāties spēkā 2019.gada 1.oktobrī vai brīdī, kad Saeima apstiprina amatā FKTK priekšsēdētāju un padomes locekļus.

Kā ziņots, likuma izmaiņas ir daļa no Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) izsludinātā finanšu nozares "kapitālā remonta" un paredz nozīmīgas pārmaiņas finanšu sektoru uzaugošajās iestādēs.

Uz augšu