Viņķele iestājas par akcīzes nodokļa likmju celšanu

Veselības ministre Ilze Viņķele

FOTO: Valsts kanceleja

 Latvijai stingri jāturas pie akcīzes nodokļa likmju saglabāšanas un pakāpeniskas to celšanas, šādu viedokli pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Politiķe uzsvēra, ka alkohols ir ne vien atkarību izraisošs apreibinošs līdzeklis, bet tas ir arī cēlonis daudz un dažādiem veselības traucējumiem, kas saistītas ar slimībām un traumām. Pēc Viņķeles teiktā, jo lielāks alkohola patēriņš, jo augstāks risks saslimt ar kādu ar alkohola lietošanu saistītu slimību.

Viņķele ir pārliecināta, ka nodokļu ieņēmumi, ko valsts iegūst no akcīzes nodokļa iekasēšanas, neatsver finansiālo slogu seku likvidēšanai no alkohola kaitīgas lietošanas populācijā.

Ministre atgādināja, ka saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas rekomendācijām akcīzes nodokļa likmes palielināšana alkoholiskajiem dzērieniem un cenu politika ir vieni no būtiskākajiem instrumentiem alkoholisma apkarošanas jomā. Viņķele piebilda, ka akcīzes nodokļa palielināšana alkoholiskajiem dzērieniem ir arī būtisks instruments tā pieejamības ierobežošanai nepilngadīgajiem.

Jau ziņots, ka Saeima 20.jūnijā plāno lemt par akcīzes nodokļa samazināšanu stiprajam alkoholam, tādējādi to samazinot par 15%.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātu vairākums šodien piekrita likumprojektu par grozījumiem likumā par akcīzes nodokli iekļaut rītdienas parlamenta sēdes darbakārtībā.

Komisija tāpat lūgs minētajam likumprojektam noteikt steidzamību, vienlaikus lūdzot likumprojektu divos lasījumos izskatīt vienā sēdē, proti, rīt.

Komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars (AP) uzsvēra, ka Igaunija ļoti strauji pieņēmusi grozījumus akcīzes likumā un tas ietekmē Latvijas pierobežas nodarbinātību un ieņēmumus valsts budžetā. "Normāli jau šādas darbības notiek, valstīm aizkulisēs sazinoties un nedarot straujas kustības. Bet, ņemot vērā, ka tas tomēr noticis strauji, mums par nožēlu jāpieņem šādi īstermiņa risinājumi," teica Bondars.

Uz augšu