Lietuvas prezidents: Ķīnas investīcijas Klaipēdas ostā var kaitēt nacionālajai drošībai

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

FOTO: Reuters/ScanPix

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda brīdinājis, ka Ķīnas investīcijas Klaipēdas ārējās dziļūdens ostas izbūvē var kaitēt nacionālajai drošībai.

Valsts prezidents arī atzina, ka nevajadzētu uzspiest dziļūdens ostas projektu, jo sabiedrībā nav vienprātības par tā nepieciešamību un tā ietekme uz vidi būtu liela.

"Es nedomāju, ka tādai virzīšanai ar varu ir liela jēga," Nausēda sacīja žurnālistiem Klaipēdā, norādot, ka pašlaik projektam nav spēcīgu investoru, "kas būtu mums pieņemami pēc visiem nacionālās drošības kritērijiem," viņš teica.

"Ja tās ir Ķīnas investīcijas, tad tās jau ir saistāmas ar citiem jautājumiem, kuri pašlaik ir nozīmīgi visai Eiropai, tas ir nacionālās drošības aspekts," Nausēda uzsvēra.

Nausēda sacīja, ka par dziļūdens ostu vienprātības nav nedz Klaipēdas ostas pārvaldē strādājošajiem, nedz sabiedrībā kopumā.

Viņaprāt, pagaidām nav atbildes uz jautājumu, vai ir iespējams paplašināt ostu pilsētas dienvidu virzienā.

"Lai būtu investori, mums ir jābūt plāniem, jāpārliecinās, ka izmantotas citas iespējas, un tad jāvirza šis jautājums," klāstīja Lietuvas prezidents.

Viņš arī brīdināja, ka dziļūdens osta "radīs lielu ietekmi uz vidi".

Politiķi apspriež plānus līdz 2025.gadam izbūvēt ārējo ostu.

Klaipēdā jau nepilnus desmit gadus domā par ostas paplašināšanu un ārējās dziļūdens ostas izbūvi, kuras izmaksas var sasniegt nepilnus 800 tūkstošus eiro.

Interesi par projektu izrāda Ķīnas investori, tādēļ daļa Lietuvas amatpersonu bažījas, ka Ķīnas investīcijām var būt negatīva politiska ietekme Lietuvā, bet Ķīnas interese par Austrumeiropu var graut Eiropas Savienības vienotību.

Uz augšu