Man ir svarīgi, lai bērni domā un analizē, – tas ir svarīgākais. Katrā vecumā ir citi izaicinājumi – pusaudžu vecuma izaicinājumi man vēl priekšā. Tieši tīņa vecumā ir bīstamība, ka bērns pakļausies svešām, spožām idejām. Tāpēc svarīgi, lai viņš spētu tās salīdzināt ar ģimenes vērtībām un izvērtēt. ”
Ģimenes budžetu apspriežam kopā
Jansonu pāris strādā Rīgā, bet dzīvo Siguldā, tāpēc laikā, kad paaugās vecākā meita, aktualizējās naudas jautājums. “Ja bija jānopērk, piemēram, piens, meita kopā ar auklīti aizgāja uz veikalu un ar savu bankas karti to nopirka,” stāsta Reinis.
Lai bērni mācītos izprast naudas vērtību, mājās brīvdienās tiek rīkoti ģimenes tirdziņi, kuros meita un dēls piedāvā savus darbiņus – paši novērtē un nosaka cenu. Savukārt vecāki vai tuvinieki kādu nopērk, citu ne. “Ir svarīgi saprast, ka nauda kokos neaug – tā ir jānopelna. Bērni paši novērtē savus darbiņus – ir bijušas vilšanās, bet tā ir iespēja parunāt, kāpēc šis darbiņš ir tik lēts, bet šis dārgs.
Būtiskākais, lai nav tā, ka par naudu ģimenē runā tikai tēvs. Ģimenes budžeta apspriedēs iesaistām arī bērnus – protams, pārdomājot, ko bērnu klātbūtnē var stāstīt, ko ne.
Bērniem jāsaprot, ka lielajā pasaulē vēlmēm nav robežu, bet resursi ir ierobežoti. Bieži vien ir jāizvēlas - doties ceļojumā vai salabot kādu ierīci. Bērniem ir savs skatījums - ir vērts ieklausīties viņu viedoklī.” Reinis saka, ka nesen ģimenē spriests - doties ceļojumā vai izremontēt istabu. “Apspriest var arī ikdienišķākas lietas – piemēram, pārtikai paredzētā budžeta lielumu.”