ASV ministrs Lietuvā: ASV gāze vairo brīvību un konkurenci Eiropas tirgū

FOTO: AFP / Scanpix

Sašķidrinātās dabasgāzes piegādes no ASV varētu veicināt konkurenci Eiropas tirgū un palielināt Eiropas enerģētisko neatkarību, vizītes Lietuvā laikā sacījis ASV enerģētikas ministrs Riks Perijs.

"ASV ir nonākušas salīdzinoši jaunā un unikālā pozīcijā, kas ļauj tām kļūt par Eiropā lielāko importētāju, jo īpaši sašķidrinātās dabasgāzes jomā," Perijs teica žurnālistiem svētdienas vakarā pēc tikšanās ar Baltijas valstu kolēģiem.

"Mēs ceram, ka visi Eiropas pilsoņi apzinās, ka mēs šo noteikti uzskatām par lielisku iespēju radīt lielāku brīvību tirgū, lielāku konkurenci tirgū," viņš piebilda.

Perijs arī citēja Starptautiskās atomenerģijas aģentūras datus, ka liecina, ka ASV gāzes piegādes pērn Eiropā palīdzējušas ietaupīt astoņus miljardus ASV dolāru (7,3 miljardus eiro).

Arī Lietuva caur termināli Klaipēdā ir importējusi sašķidrināto dabasgāzi no ASV.

Perijs ar Latvijas, Lietuvas un Igaunijas enerģētikas jomas ministriem tikās pirms pirmdien gaidāmā enerģētikas foruma, kuru apmeklēs arī daudzu citu Centrālās un Austrumeiropas valstu ministri un citi valdības pārstāvji.

ASV enerģētikas ministrs solīja ar viņiem runāt par "jauniem enerģijas avotiem, jauniem enerģijas maršrutiem, jaunām enerģijas piegādēm un arī par jaunām tehnoloģijām".

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns tikšanos nosauca par jaunu "lappusi Baltijas valstu un ASV sadarbībā".

Viņš norādīja, ka gan ASV politiskais, gan tehnoloģiskais atbalsts Lietuvai ir nozīmīgs laikā, kad valsts pārveido savu gāzes tirgu un sinhronizē savus energotīklus ar Rietumeiropu.

Vaičūns solīja, ka tādas četrpusīgas Baltijas valstu un ASV tikšanās notiks katru gadu.

"Acīm redzams, ka, jo vairāk ASV iesaistās Eiropā, jo vairāk ASV iesaistās Eiropas enerģētikā, jo spēcīgāki mēs esam," teica Lietuvas enerģētikas ministrs.

Uz augšu