C, 21.09.2023.

Vēja enerģijas asociācija izstājas no Atjaunojamās enerģijas federācijas

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Vēja ģeneratori. Ilustratīvs attēls.
Vēja ģeneratori. Ilustratīvs attēls. Foto: Edijs Pālens/LETA

Vēja enerģijas asociācija nolēmusi izstāties no Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF) atšķirīgu viedokļu dēļ par "zaļās" enerģijas attīstību, aģentūru LETA informēja asociācijas valdes loceklis Toms Nāburgs.

Viņš atzina, ka Vēja enerģijas asociācija turpmāk darbosies, lai neatkarīgi veicinātu tirgus principos balstītu atjaunojamās enerģijas nozares attīstību.

"Mēs secinājām, ka vēja enerģijas nozares nostāja par Latvijas atjaunojamās enerģijas politikas virzību būtiski atšķiras no LAEF ieņemtās pozīcijas, proti, vēja enerģijas nozare vēlas progresīvu, tirgus principos balstītu enerģētikas politiku, kas nebūtu saistīta ar vēsturisko valsts atbalsta mehānismu," skaidroja Nāburgs.

Viņš uzsvēra, ka vēja enerģija ir sasniegusi attīstības punktu, kurā tā ir ekonomiski konkurētspējīga ar visiem enerģijas avotiem, īpaši fosilajiem, un šobrīd Vēja enerģijas asociācija redz, ka vēja nozares attīstību kavē ieilgušie atjaunojamo enerģijas resursu nozaru un valsts strīdi par obligātā iepirkuma komponenti.

"Mums ir jārunā par atbildīgu klimata politiku, konkurētspējīgas atjaunojamās enerģijas īpatsvara palielināšanu ražošanas portfelī un tas jādara uz tirgus principiem. Vēja enerģijas asociācija vēlas pāršķirt līdzšinējās vēstures lappusi un mūsdienīgi virzīties uz priekšu," uzsvēra Nāburgs.

Pēc asociācijas datiem, Latvijā vēja enerģija šobrīd nodrošina vien 1% no elektroenerģijas pieprasījuma, un eksperti lēš, ka vēja enerģijas potenciāls Latvijā ir izmantots tikai par 4%.

Asociācijā arī minēja, ka Latvijā šobrīd ir trešā mazākā uzstādītā vēja enerģijas jauda Eiropas Savienībā - kopējā 68 megavati (MW) vēja enerģijas jauda apsteidz tikai Slovēniju un Slovākiju. Lietuvā vēja enerģijas jauda ir gandrīz astoņas reizes lielāka nekā Latvijā - 540 MW, bet Igaunijā - gandrīz piecas reizes lielāka - 310 MW.

Vēja enerģijas asociācija ir biedrība, kas dibināta 2006.gadā, lai sekmētu vēja enerģijas izmantošanu Latvijā. Asociācijā ir 387 biedri.

Savukārt LAEF dibināta 2013.gada februārī, apvienojoties virknei atjaunojamās enerģijas jomas asociāciju, piemēram, Latvijas Ilgtspējīgas attīstības institūts, Latvijas Atjaunojamās enerģijas konfederācija, Latvijas Bioenerģijas asociācija, Latvijas Biogāzes asociācija, Latvijas Biomasas asociācija LATBIO, Mazās Hidroenerģētikas asociācija, Saules kolektoru asociācija, Saules enerģijas asociācija u.c.

Federācijas mērķi ir saskaņot un koordinēt atjaunojamās enerģijas nevalstisko organizāciju rīcību un pārstāvēt tās attiecībās ar valsts un pašvaldību institūcijām. Sekmēt atjaunojamās enerģijas nozares attīstību, kā arī palielināt atjaunojamās enerģijas devumu Latvijas tautsaimniecības izaugsmē.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu