Lieta pret traģiskajā avārijā uz Daugavpils šosejas iesaistīto ugunsdzēsēju nodota Augstākajai tiesai

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Krimināllieta pret ugunsdzēsēju Aigaru Zelčānu, kura vadītais ugunsdzēsības auto 2015.gadā iekļuva negadījumā ar diviem bojāgājušajiem uz Daugavpils šosejas, ir nosūtīta Augstākajai tiesai (AT), noskaidroja aģentūra LETA.

Zelčāna iesniegto kasācijas sūdzību par Zemgales apgabaltiesas 2019.gada 30.augusta notiesājošo spriedumu tiesa ir pieņēmusi. Apgabaltiesas pārstāve Regina Bordāne skaidroja, ka lieta nosūtīta AT. Pašlaik gan vēl nevar prognozēt lietas tālāko virzību, jo lieta AT vēl nav saņemta, aģentūru LETA informēja tiesas pārstāve Baiba Kataja.

Jau vēstīts, ka Zemgales apgabaltiesa, pretēji pirmās instances spriedumam, kas attaisnoja apsūdzēto, Zelčānu, kura vadītais ugunsdzēsības auto 2015.gadā iekļuva negadījumā ar diviem bojāgājušajiem, atzina par vainīgu, atzīstot ugunsdzēsēju par vainīgu Krimināllikuma 260.panta 2.daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā, nosakot sodu brīvības atņemšana uz vienu gadu.

Taču, piemērojot Krimināllikuma 55.panta nosacījumus, persona notiesāta nosacīti ar pārbaudes laiku uz vienu gadu, aģentūru LETA informēja tiesas pārstāve Regina Bordāne. Minētais pants nosaka, ka tiesa var noteikt nosacītu cietumsodu, ja tā gūst pārliecību, ka vainīgais, sodu neizciešot, turpmāk neizdarīs likumpārkāpumus.

Pārējā daļā pirmās instances spriedums tika atstāts negrozīts.

Apelācijas instancē lieta nonākusi, jo prokurors un cietušie pārsūdzējuši spriedumu, ar kuru Zemgales rajona tiesa Ogrē lēmusi attaisnot ugunsdzēsēju-glābēju, kura vadītais operatīvais transportlīdzeklis pirms četriem gadiem, braucot uz izsaukumu pie Ķeguma, iekļuva satiksmes negadījumā, kurā gāja bojā divi cilvēki no vieglās automašīnas.

Ziņots arī, ka pērn oktobrī Zemgales rajona tiesa Ogrē nosprieda Zelčānu atzīt par nevainīgu pret viņu celtajā apsūdzībā pēc Krimināllikuma 260.panta otrās daļas un attaisnot.

Minētā Krimināllikuma daļa paredz, ka par ceļu satiksmes noteikumu vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījis transportlīdzekļa vadītājs, un ja tā rezultātā cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai izraisīta cilvēka nāve, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem, atņemot autovadītāja tiesības uz laiku līdz pieciem gadiem.

2015.gada 13.janvārī Zelčāns pildīja neatliekamus dienesta pienākumus - vadīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) operatīvo transportlīdzekli ar ieslēgtiem speciālajiem gaismas signāliem pa autoceļu Rīga-Daugavpils, dodoties atbrīvot personas, kas iespiestas ceļu satiksmes negadījuma rezultātā grāvī ieslīdējušā transportlīdzeklī.

Apsūdzībā bija teikts, ka, neņemdams vērā meteoroloģiskos apstākļus - tumsu un apledojušu, slapju asfaltu -, kā arī vadītā transportlīdzekļa īpatnības un stāvokli, ugunsdzēsēju mašīnas vadītājs izvēlējās braukšanas ātrumu, kas negarantē satiksmes drošību. Tā rezultātā sākās sānslīde, un, daļēji sasveroties uz kreisajiem sāniem, ugunsdzēsēju automašīna iebrauca pretējā braukšanas virziena joslā un uzgāzās virsū vieglajam transportlīdzeklim.

Sadursmes brīdī vieglais transportlīdzeklis ar četriem pasažieriem bija apstājies un neatradās kustībā.

Ceļu satiksmes negadījumā no gūtajām traumām mira divi pasažieri un divi pasažieri guva vidēja smaguma miesas bojājumus.

Uz augšu