Tiesa uz laiku aizliedz veikt izmaiņas "Olainfarm" padomes sastāvā

Farmācijas kompānija AS "Olainfarm".

FOTO: LETA

Zemgales rajona tiesa uz laiku aizliegusi veikt izmaiņas zāļu ražotājas AS "Olainfarm" padomes sastāvā.

Zemgales rajona tiesā (Jelgavā) 5.februārī iesniegts prasības pieteikums par "Olainfarm" akcionāru sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem, padomes sēdes lēmumu atzīšanu par spēkā neesošiem. Savukārt 7.februārī pieņemts lēmums par prasības pieteikuma pieņemšanu un lietas ierosināšanu.

Tiesa arī nolēma apmierināt pieteikumu par pagaidu aizsardzības līdzekļa noteikšanu - ierakstīt Uzņēmumu reģistra komercreģistrā aizlieguma atzīmi, nosakot aizliegumu izdarīt ierakstu par izmaiņām "Olainfarm" padomes sastāvā, kas balstītas uz 2020.gada 24.janvāra ārkārtas akcionāru sapulces lēmumu par padomes atsaukšanu un/vai jaunas ievēlēšanu. Šis lēmums nav pārsūdzams.

Paziņojumā biržai "Olainfarm" atgādina, ka 24.janvārī "Olainfarm" vienīgā likumīgā ārkārtas akcionāru sapulce tikusi sasaukta plkst.11, un tā nenotika kvoruma trūkuma dēļ. Uzreiz pēc oficiāli izsludinātās ārkārtas akcionāru sapulces bijis mēģinājums sasaukt vēl vienu sapulci ar mērķi veikt izmaiņas "Olainfarm" padomē un valdē. Paziņojumā biržai uzsvērts, ka šī sapulce uzskatāma par viltus jeb alternatīvu sapulci, un tā netika izsludināta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Uzņēmuma "Olainfarm" vārdā Uzņēmumu reģistrā tika iesniegti dokumenti ar šīs sapulces lēmumiem, kurā it kā mainīta uzņēmuma padome un valde. Uzņēmumu reģistrs šīs izmaiņas nereģistrēja, norādot uz trūkumiem, teikts paziņojumā biržai.

Savukārt, tagad pēc tiesas piemērotā aizsardzības līdzekļa Uzņēmumu reģistra komercreģistrā ir ierakstīta aizlieguma atzīme, kas neļauj veikt izmaiņas padomes sastāvā saistībā ar 24.janvāra alternatīvās ārkārtas akcionāru sapulces lēmumiem par padomes atsaukšanu un/vai jaunas ievēlēšanu.

"Olainfarm" lielākā akcionāra "Olmafarm" pārstāvis zvērināts advokāts Artūrs Spīgulis aģentūrai LETA norādīja, ka viņa rīcībā nav šī tiesas lēmuma un viņš to nevar komentēt. Vienlaikus Spīgulis uzsvēra, ka ir saprotams, ka Uzņēmumu reģistrs ir apzināti atlicis 28.janvārī iesniegto dokumentu reģistrēšanu, lai dotu laiku nepilngadīgajai Annai Emīlijai Maliginai saņemt tiesas lēmumu, kas liegtu Uzņēmumu reģistram veikt reģistrāciju. 

Spīgulis informēja, ka "Olainfarm" valdes loceklis Lauris Macijevskis 29.janvārī vērsies ar iesniegumu Uzņēmumu reģistram, kurā lūdzis Uzņēmumu reģistru atlikt reģistrēšanu, lai "Olainfarm" būtu iespējams vērsties tiesā. Spīgulis skaidroja, ka dažas stundas pēc šī iesnieguma saņemšanas Uzņēmumu reģistra valsts notārs patiešām ir atlicis lēmuma reģistrēšanu līdz 9.martam, norādot neskaidru atlikšanas pamatojumu. 

Advokāts norādīja, ka identiskus lēmumus Uzņēmumu reģistrs pieņēma arī 31.janvārī un 4.februārī, atliekot reģistrēšanu līdz 4.aprīlim. Par šiem Uzņēmumu reģistra valsts notāru lēmumiem - atlikt izmaiņu ierakstīšanu līdz 9.martam, ir iesniegts apstrīdēšanas iesniegums Uzņēmumu reģistra galvenajai valsts notārei Gunai Paiderei, informēja Spīgulis. 

"Ļoti līdzīgi notikumi risinājās 2019.gada jūnija vidū, kad Uzņēmumu reģistrs uz mēnesi atlika jautājumu par Pētera Rubeņa iecelšanu "Olmafarm" valdē. Šī mēneša laikā notika vairākas "Olainfarm" akcionāru sapulces, kurās tika izgrozīti "Olainfarm" statūti, paredzot 50% kvoruma prasību un ar jau no valdes atceltās, bet Uzņēmumu reģistrā nereģistrētās, Milanas Beļēvičas balsojumu esošā padome saglabāja savu amatu," skaidroja Spīgulis. 

Viņš atgādināja, ka 2019.gada 1.aprīlī autobusā notikušās akcionāru sapulces lēmumi Uzņēmumu reģistrā tika reģistrēti vienas darba dienas laikā. "Tādēļ nevaram nepamanīt šo atšķirīgo attieksmi, kur vienu personu iesniegumu dēļ vairākuma akcionāru lēmumu reģistrēšana tiek atlikta uz mēnešiem, savukārt viņu pašu iesniegtie dokumenti tiek reģistrēti uzreiz," uzsvēra Spīgulis. 

Viņaprāt, ļoti būtiski, ka Uzņēmumu reģistrs nav atteicis 28.janvārī iesniegto dokumentu reģistrāciju, bet gan atlicis uz diviem mēnešiem. 

"Ja jau akcionāru lēmumi būtu kļūdaini, Uzņēmumu reģistrs būtu sagatavojis lēmumu par atteikumu reģistrēt izmaiņas. Tā vietā Uzņēmumu reģistrs ir sekojis aicinājumam pagaidīt ar reģistrāciju un tagad sagaidījis tiesas lēmumu, kas patiešām liedz reģistrāciju. Tas ļoti atgādina notikumus "Ventspils naftas" un "Latvijas kuģniecības" reģistrācijas lietās, kas risinājās pirms 10-15 gadiem un kam nevajadzēja atkārtoties," skaidroja Spīgulis.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka 24.janvārī plkst.11 bija sasaukta "Olainfarm" akcionāru ārkārtas sapulce, bet tā nenotika kvoruma trūkuma dēļ. Tajā bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 akciju, kurām ir tiesības balsot, jeb 21,15% no balsstiesīgā kapitāla.

Vienlaikus "Olainfarm" lielākā akcionāra SIA "Olmafarm" valdes priekšsēdētājs Pēteris Rubenis paziņoja, ka 24.janvārī tomēr esot notikusi "Olainfarm" akcionāru ārkārtas sapulcē, kurā ievēlēta padome jaunā sastāvā, bet tā savukārt veikusi izmaiņas "Olainfarm" valdes sastāvā.

Rubenis informēja, ka 24.janvārī notikušajā akcionāru ārkārtas sapulcē nolemts, ka "Olainfarm" padomē strādās Rubenis, Irina Maligina, Ingus Balandins, Andrejs Saveļjevs, kā arī Valentīna Andrejeva, kura ievēlēta par padomes priekšsēdētāju. Tādējādi no darba uzņēmuma padomē esot atcelti padomes priekšsēdētājs Gundars Bērziņš, viņa vietnieks Jānis Buks un padomes locekļi Haralds Velmers un Kārlis Krastiņš. Saveļjevs strādāja arī iepriekšējā padomē.

Tāpat Rubenis informēja, ka "Olainfarm" valdē amatu saglabājis Raimonds Terentjevs un Mārtiņš Pūriņš, bet pārējie līdzšinējie valdes locekļi no amata atbrīvoti. Vienlaikus no jauna valdē iecelta Jeļena Borcova un Mārtiņš Tambaks. Par valdes priekšsēdētāju esot iecelta Borcova, kuras darba pieredze ir saistīta ar farmācijas nozari. Līdz ar to no darba valdē esot atcelts valdes priekšsēdētājs Jerūns Veitess, kā arī Milana Beļeviča, Elena Bušberga, Signe Baldere-Sildedze un Lauris Macijevskis.

Reaģējot uz attiecīgo Rubeņa paziņojumu "Olainfarm" aicināja UR, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) un Tieslietu ministriju ievērot tiesiskumu un nepieļaut situāciju, kad var nomainīt uzņēmuma padomi un valdi prettiesiskā un viena akcionāra pašpasludinātā ārkārtas akcionāru sapulcē, neievērojot likumā noteikto izsludināšanas kārtību.

"Olainfarm" norādīja, ka ar šādu prettiesisku sapulci ir pārkāpts Zemgales rajona tiesas spriedums, kas līdz strīda atrisināšanai uz laiku liedz "Olmafarm" tiesības balsot "Olainfarm" akcionāru sapulcēs.

"Olainfarm", atsaucoties uz publiski pieejamo informāciju, kuru izplatījis Rubenis, norādīja, ka Tieslietu ministrijas sniegtais atzinums un FKTK skaidrojums par kvoruma noteikšanu "Olainfarm" akcionāru sapulcēs, ir kalpojis par pamatu akcionāru sapulces noturēšanai Komerclikumā neparedzētā veidā un kārtībā. "Tieslietu ministrija un FKTK nav paziņojusi "Olainfarm" valdei par šādiem atzinumiem un skaidrojumiem, un atkārtoti veidojas situācija, kad Rubenis publiski izsakās valsts iestāžu vārdā," bija teikts "Olainfarm" paziņojumā.

UR aģentūra LETA noskaidroja, ka tika saņemti divi "Olainfarm" iesniegumi - vienu iesniegusi Beļeviča, bet otru - Tambaks.

Uzņēmumu reģistrā (UR) otrdien iegrāmatotas izmaiņas pārstāvības tiesībās zāļu ražotāja "Olainfarm" valdes loceklei Elenai Bušbergai. UR otrdien reģistrējis piektdien, 24.janvārī, iesniegtās izmaiņas, ar kurām Bušbergai piešķirtas tiesības pārstāvēt uzņēmumu atsevišķi.

"Olainfarm" pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka lēmumu par pārstāvības tiesību izmaiņām pieņēma "Olainfarm" padome 24.janvārī plkst.12 pēc akcionāru ārkārtas sapulces, kas nenotika kvoruma trūkuma dēļ. Iesniegumu UR 24.janvārī iesniedza "Olainfarm" valdes locekle Milana Beļeviča.

Vienlaikus mainītas pārstāvības tiesības "Olainfarm" valdes loceklei Signei Balderei-Sildedzei. Ja līdz šim viņai bija tiesības pārstāvēt uzņēmumu atsevišķi, tad tagad Baldere-Sildedze var pārstāvēt "Olainfarm" tikai kopā ar diviem citiem valdes locekļiem.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Uz augšu