“Mūsu izpētes rezultāti liecina, ka pašreizējā pieredze saistībā ar tādu likumsakarību kā kredītsaistību pieaugums un strauja izaugsme būvniecības sektorā ir ļoti bīstams signāls, kas neattiecas tikai uz Spāniju – tas attiecas arī uz visu pārējo pasauli,”
“Mēs uzskatām, ka signāli par aktivitāti būvniecības sektorā var palīdzēt laicīgi noteikt, kad ekonomikai draud briesmas. Tā jau laicīgi var sākt kontrolēt riskantās zonas, kā arī noteikt jaunus noteikumus, lai kredītu apjomu pieaugums nekļūst par iespējamu iemeslu jaunai krīzei,” teica Igana.
Tiek norādīts, ka “laba izaugsme” ilgst aptuveni trīs gadus ar mēreniem aizdošanas un aizņemšanās tempiem. Savukārt no otras puses - “slikta izaugsme” ilgst ilgāku periodu, un tās noslēgumā ir strauja un plaša ekonomiskā lejupslīde, kas var rezultēties arī sistemātiskā finansiālajā krīzē.
Neparasti strauja ekspansija būvniecības sektorā palīdz noteikt, vai nav sākusies tā saucamā sliktā izaugsme,” sacīja Igana, piebilstot, ka “labās izaugsmes” periodos normāla situācija ir tad, ja nodarbināto skaits būvniecības sektorā pieaug par vienu procentu. Savukārt situācija var kļūt par “sliktu” gadījumā, ja būvniecības sektorā nodarbināto skaits pieaug par pieciem procentpunktiem.
Starptautiskais Valūtas fonds, kas darbojas arī kā globālās finanšu sistēmas uzraugs, ir aicinājis politikas veidotājus uzmanīgi pieiet situācijām, ja gadījumā aktivitāte būvniecības sektorā un aizdošanas apjomi sākuši neparasti strauji pieaugt.
Šādā gadījumā Starptautiskais Valūtas fonds neiesaka celt procentu likmes (respektīvi, padarīt kredītus dārgākus), bet tā vietā izmantot citus rīkus, kā, piemēram, noteikt augstāku personas līdzdalību nekustamā īpašuma finansēšanā, kā arī noteikt dažādus limitus nekustamā īpašuma attīstītājiem, kā arī būvfirmām.
Neraugoties uz neskaitāmajiem ceļamkrāniem, kas redzami Londonā, kā arī citās pilsētās gan Lielbritānijā, gan citur Eiropā, pagaidām nav pamata satraukumam – pēdējo mēnešu laikā Eiropā būvniecības sektors nav piedzīvojis strauju izaugsmi.
Tiek norādīts, ka janvārī vismaz Lielbritānijā nodarbināto skaits būvniecības sektorā pat ir nedaudz samazinājies.
“Būvniecības firmas nav gatavas palielināt būvniecības apjomus un strādāt pie milzīgiem projektiem, kuru dēļ vajadzētu palielināt darbaspēka apjomus. Tuvākajos mēnešos nav gaidāms, ka būvniecības sektors pēkšņi sāks strauji augt un attīstīties,” sacīja eksperts Dankans Broks.