Dokumentam noteikts ierobežotas pieejamības statuss, taču raidījums nolēmis atklāt atsevišķas sanāksmes detaļas. No dokumenta var secināt, ka valdības ministri, Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) un banku regulatora (FKTK) vadība u.c., visticamāk, bija sanākuši uz Finanšu sektora attīstības padomes sēdi pirms "Moneyval" plenārsēdes, kas bija pirmais no pārbaudījumiem Latvijas neiekļaušanai "pelēkajā sarakstā" par nepietiekamu cīņu ar naudas atmazgāšanu.
Nākotne tobrīd - novembra pašās beigās - vēl nebija droša. Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) sēdē secināja, ka “mazās Šveices” statuss Latvijai nav devis nekādas priekšrocības. Bankas piedzīvojušas lielu aktīvu kritumu, bet ekonomikā tas nav jūtams. Tas nozīmējot, ka šī nauda nemaz nestrādāja.
“Pašlaik mēs esam zem kaut kāda palielināmā stikla. Mēs arī ļoti labi zinām, kur tā visa nauda aiziet.
Tā visa nauda aiziet uz citām valstīm, kuras kaut kādā veidā netika zem šī palielināmā stikla, kurās darbības ir vēl traģiskākas, kas tagad atklājas par Austriju, par “Swedbanku”, “Danske banku” utt. Mēs tur esam mazi bērni autiņos,” pauda ministrs.
Reirs sēdē arī minēja, ka pievienojies vairāku Rietumvalstu idejai par centralizētu uzraugu cīņai ar naudas atmazgāšanu, jo vairākas no iniciatorēm piedalīsies Latvijas
izvērtēšanā. Zinot, ka Eiropā attieksme pret Latviju nav viennozīmīga, piekrītot parakstīt šādu dokumentu, Reirs mīkstinājis četru valstu pozīcijas pret Latviju.
Tagad intervijā “de facto” ministrs pauž, ka Latvija šo ideju atbalstījusi jau no pirmsākumiem, jo naudas atmazgāšana ir pārrobežu problēma: "Šeit nav jautājums par "Moneyval" rekomendāciju izpildi un ķeksīšu salikšanu, bet tieši par reālu sistēmas izveidošanu, kā cīnīties un apkarot šo nelegālo naudas plūsmu."
Tobrīd četrās rekomendācijās Latvijai vēl nebija atzīta progresa.
Tās bija finanšu un nefinanšu sektora uzraudzība, skaidras naudas kontrole uz robežas un starptautiskā sadarbība, sēdē ziņoja FID priekšniece Ilze Znotiņa. Tomēr, viņasprāt, šo rekomendāciju dēļ Latvijai nebūtu jānonāk pelēkajā sarakstā.
Sēdē vairākkārt tika pieminēta arī likvidējamā "ABLV Banka". Znotiņa "ABLV" piesauca, spriežot par to, kā pareizi pasniegt ārzemju ekspertiem Latvijas privātā sektora veikumu cīņā ar netīro naudu. Dienests kopā ar Finanšu ministriju domājot kā šo stāstu izstāstīt savādāk.
“Mums ir par 504% palielinājies iesaldēto naudas līdzekļu skaits, tas ir milzīgs apjoms. Tas apliecina, ka mēs saprotam, ko mēs darām. Protams, jāatzīst, ka no šiem līdzekļiem ir ļoti liela daļa proaktīvi veiktā iesaldēšana "ABLV" kontos, kam tiešā veidā nav sakara ar citiem sektora dalībniekiem. Bet mums nav jāstāsta šī otrā daļa,” izteicās Znotiņa.
Šāds formulējums rada jautājumus, vai "ABLV" banka nebija pateicīga statistikas uzspodrināšanai, bez kuras citu piemēru būtu stipri mazāk.
Znotiņa tagad neatceras, kāpēc būtu teikusi, ka viena vai otra lieta nav jāstāsta. Viņasprāt, "ABLV" jautājums Latvijas izvērtēšanas procesā bija ļoti nozīmīgs, lai gan neviena rekomendācija tieši ar "ABLV" banku nebija saistīta.