Vai NATO dēļ iznīcinās Centrāltirgu? Krievu savienības biedrs izplata melus

FOTO: Re:baltica

NATO vajadzīgā dzelzceļa dēļ Rīgas Centrāltirgum draud iznīcināšana. Rakstu ar šādu virsrakstu publicējis viens no Krievijas propagandas portāliem RuBaltic.ru. Melīgā raksta autors ir Latvijas Krievu savienības valdes loceklis Aleksandrs Filejs.

Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Rakstā gari un detalizēti izklāstīta Centrāltirgus vēsture, sākot ar paviljonu celšanu trīsdesmitajos gados. Stāstīts, ka vācu okupācijas laikā to piemeklējuši smagi pārbaudījumi, bet padomju laikos tas uzplaucis un bijis “īsts Latvijas kolhozu lepnums”.

FOTO: Re:baltica

Raksta beigu daļā autors stāsta, ka tagad Latvija tērē milzīgas summas nerentablam projektam Rail Baltica. “Amerikāņi iegūs savā rīcībā infrastruktūras un loģistikas kompleksu, uz kura bāzes notiks gatavošanās NATO spēku iebrukumam Krievijā,” raksta Filejs. Viņš norāda, ka “karadarbības stratēģijas autori” nesaprot to, ka “ar operatīvi taktiskajiem ieročiem sasniedzamais dzelzceļš diez vai būs efektīvs līdzeklis” un pietikšot ar pāris diversijām, lai “šī apjomīgā militārā infrastruktūra vairs nebūtu spējīga darboties”. Noslēgumā uzdots jautājums – vai tā dēļ ir vērts iznīcināt Rīgas Centrāltirgu?

Rail Baltica sabiedrisko attiecību vadītāja Rita Voronkova Re:Check apstiprināja iepriekš zināmo – projekts Centrāltirgu neskar, gluži pretēji, tā apkārtējā vide tiks uzlabota.

Rail Baltica ir regulārs Krievijas propagandas uzmanības objekts. Populārākie naratīvi – projekts ir izšķērdība, tas top NATO un ASV interesēs, pa jauno dzelzceļu plānots piegādāt bruņutehniku uz Krievijas pierobežu, ko darīt ir bezjēdzīgi, jo Maskava ar šādu rīcību nesamierināsies. Kā zināms, Rail Baltica nav nekāda sakara ne ar ASV, ne NATO; projekta mērķis ir videi draudzīga ātrvilciena dzelzceļa līnija, kas savieno Baltijas valstis un Poliju un integrē tās Eiropas tīklā. Līdz 85% finansē Eiropas Savienība, pārējo – Baltijas valstis pašas.

Re:Check jautāja Filejam, kāpēc viņš izplata patiesībai neatbilstošu informāciju. Filejs skaidroja, ka raksts nav ziņa, bet viedoklis, savukārt virsrakstu esot likusi redakcija, ne viņš pats. Viņš arī neesot rakstījis par paviljoniem, bet tikai par pārējo tirgus daļu:  “Centrāltirgū ir pieaugusi maksa par vietām. Daži cilvēki, kas tur strādā, to saista ar to, ka tirgus nākotne saistībā ar Rail Baltica kaut kādā veidā mainīsies.” Viņš pauda, ka tādi plāni esot, taču avotus nosaukt nevarēja. Arī rakstā nevienas atsauces nav.

Filejs ir Latvijas Krievu savienības valdes loceklis, viņš kandidēja arī iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Valsts Drošības dienests pērnruden pret Fileju ierosināja kriminālprocesu pēc tam, kad viņš sociālajā tīklā Facebook apsveica lasītājus ar 17. jūniju, norādot, ka PSRS armija Latviju “atbrīvoja no diktatora režīma”.

Vietne RuBaltic.ru pieder nevalstiskajai organizācijai Sabiedriski-politisko pētījumu centrs “Krievu Baltija”, iepriekš rakstīja arī TVNET. Tas strādā  Imanuela Kanta Baltijas federālās universitātes Kaļiņingradā piesegā un raksta par bijušās PSRS valstīm.

Secinājums: Raksts atkārto Krievijas valsts propagandas portālos bieži izplatīto naratīvu par dzelzceļa līnijas Rail Baltica projektu. Rakstā paustajam nav pierādījumu, tas nav pamatots faktos, tie ir meli.

Uz augšu
Back