Vairums iedzīvotāju izvēlas pensijas otrā līmeņa uzkrājumus nāves gadījumā nodot mantojumā

FOTO: Evija Trifanova / LETA

Vairums jeb 69,1% iedzīvotāju joprojām izvēlas pensiju otrā līmeņa uzkrājumus nāves gadījumā nodot mantojumā, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) jaunākie dati. 

Aģentūras apkopotie dati par pensiju otrā jeb fondētā līmeņa uzkrājumiem liecina, ka savas izvēles izdarījuši jau 105 206 iedzīvotāji, kas nozīmē, ka kopš 11.februāra papildu 30 381 cilvēks ir par savu izvēli paziņojis VSAA.

Tikmēr 29,5% iedzīvotāju izvēlējušies fondēto pensiju savas nāves gadījumā pievienot kādas citas personas pensiju otrajam līmenim. Vismazāk cilvēki izvēlas šo uzkrājumu ieskaitīt budžetā, aģentūras dati liecina, ka šādu lēmumu pieņem vien 1,4% iedzīvotāju.

Aģentūrā atgādina, ka ikvienam pensiju otrā līmeņa dalībniekam ir tiesības izvēlēties, kā izmantot viņa pensiju otrajā līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai. Šāda iespēja iedzīvotājiem ir no 2020.gada 1.janvāra. Izvēli persona var arī mainīt, VSAA ņems vērā pēdējā saņemtajā iesniegumā norādīto. Pensiju otrā līmeņa dalībnieki var izvēlēties uzkrājumu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, pievienot citas personas pensiju otrā līmeņa kapitālam vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

VSAA atgādina, ka iesniegumu visērtāk iesniegt elektroniski portālā "Latvija.lv", izvēloties iesniegumu "Par uzkrātā valsts fondētās pensijas kapitāla izmantošanu nāves gadījumā pirms vecuma pensijas piešķiršanas", nosūtot ar drošu elektronisku parakstu uz e-pasta adresi "edoc@vsaa.gov.lv", kā arī to var izdarīt personīgi VSAA vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros. Pensiju otrā līmeņa dalībnieka vietā iesniegumu var iesniegt cita persona, ja viņš ir pilnvarojis citu personu to darīt un par to ir vai nu pilnvara vai nākotnes pilnvarojums.

Jau ziņots, ka kopējais iemaksu apjoms pensijas kapitālam (20% no ienākumiem) tiek pārdalīts starp pensiju sistēmas pirmo un otro līmeni. Kopš 2016.gada 14% nonāk pensiju 1.līmenī un 6% pensiju otrajā līmenī. Šie 6% no ikviena veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek ieguldīti finanšu tirgū un uzkrāti katra otrā līmeņa dalībnieka personīgajā kontā.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.

Uz augšu