Kaut kas būs. Jautājums ir kas? Par to visi tirgū pašlaik domā un izmēģina dažādus risinājumus. Mums filiāles joprojām vēl ir, mēs esam pārstāvēti reģionos. Jautājums ir tikai par to, kādā mērā tas saglabāsies nākotnē. Izmantošu iespēju un atgādināšu, ka šobrīd "Citadeles" filiāles strādā pēc pieraksta, lai maksimāli ievērotu visus piesardzības pasākumus Covid-19 izplatības mazināšanai.
Kādu konkurenci pašlaik izjūtat no "fin-tech" kompānijām, no tādiem pakalpojumu sniedzējiem kā "Revolut"?
Mēs pētām jebko jaunu un inovatīvu, kas parādās tirgū, un tas mums liek domāt par nākamajiem soļiem. Es domāju, ka "fin-tech" kompānijas bankas izaicina ļoti labā nozīmē. Mēs pašlaik ļoti strādājam pie tā, lai mācītos, sadarbojoties ar "fin-tech" sektoru un dažkārt finansējot "fin-tech" kompānijas.
Kā, jūsuprāt, turpmāk varētu attīstīties Latvijas banku tirgus? Ir sagaidāms konkurences pieaugums no kādreizējo nerezidentu banku puses, kuras pašlaik maina savus darbības modeļus? Vai drīzāk tirgū varēsim redzēt apvienošanās, varbūt pat bankrotus?
Latvijas banku tirgum ir jāturpina nobriest. Ir acīmredzams, ka nerezidentu bizness no šejienes ir aizgājis. Mēs esam fokusējušies uz vietējo tirgu, un konkurences tajā netrūkst. Tādēļ, ja viena, divas vai vairākas bankas sāks fokusēties uz šo tirgu, tas neradīs lielas izmaiņas.
Ja mēs paraugāmies uz tirgus daļām, tad Latvijas tirgū dominē četras bankas. Tādēļ ir pat veselīgi, ja vietējam tirgum pievērsīsies arī dažas mazākas bankas. Tomēr kopējo ainu, pēc manām domām, tas nemainīs.
Kā Latvijas finanšu tirgu ietekmē FATF lēmums neiekļaut Latviju tā saucamajā "pelēkajā sarakstā"?
Es pagriezīšu atbildi otrādāk un teikšu, ka, ja lēmums būtu pozitīvs, tad mēs redzētu negatīvas sekas. Tas ietekmētu tiešās ārvalstu investīcijas, tas varētu radīt problēmas ar jaunām vērtspapīru emisijām. Tas, ka šāds lēmums netika pieņemts, nozīmē, ka darbs var notikt, kā ierasts.
Vienlaikus, ja neskaitām dažādas ārējas ietekmes, tad Latvijas ekonomikas attīstība lielā mērā iepriekš bija atkarīga no Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma, no tā, vai viņi domā, ka nākotne būs labāka vai sliktāka. Visādi citādi nekas neliecina, ka ekonomika Latvijā attīstītos citādāk nekā Lietuvā vai Igaunijā. Visās trīs valstīs pirms ārkārtējās situācijas mēs bijām fāzē, kad tautsaimniecība pārslēdzas no ražojošas uz vairāk pakalpojumos balstītu ekonomiku.
Kā varētu mainīties banku darbs? Bankām daudz tiek pārmests, ka pēdējā gada laikā, kuru pavadījām, baidoties no iekļaušanas "pelēkajā sarakstā", tās ir kļuvušas ļoti konservatīvas kreditēšanā, daudz striktākas klientu pārbaudēs nekā bankas Igaunijā un Lietuvā. Tas varētu mainīties?
Pirmkārt, es nepiekritīšu, ka bankas Latvijā būtu striktākas nekā Igaunijā un Lietuvā. Otrkārt, es nedomāju, ka iemesls ir FATF un "Moneyval". Tas jau atkal ir jautājums par to, vai glāze ir pa pusei tukša vai pa pusei pilna, vai mēs gribam izvairīties no jebkādiem riskiem vai uzņemties saprātīgu kalkulētu risku. Galvenais, kas mainīja tirgu, bija naudas atmazgāšanas skandāli, kurus piedzīvojām. Šādas norises rada vēlēšanos izvairīties no jebkā, kas nav pilnīgi drošs.