Saeima vērtēs priekšlikumus kriminalizēt nelikumīgu tabakas izstrādājumu realizāciju

Centrāltirgus. FOTO: Gints Bāliņš/TVNET

Saeima šodien nodeva izskatīšanai komisijās Tieslietu ministrijas (TM) vadītajā pastāvīgajā Krimināllikuma darba grupā izstrādātos Krimināllikuma grozījumus par kriminālatbildības noteikšanu saistībā ar tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju.

Kā aģentūra LETA uzzināja TM, atbilstoši virzītajām izmaiņām kriminālatbildība fiziskajām personām tiks paredzēta par tabakas izstrādājumu nelikumīgu realizāciju mantkārīgā nolūkā - pret atlīdzību - neatkarīgi no realizētā daudzuma.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) iepriekš norādījis, ka šis risinājums palīdzēs cīnīties pret cigarešu nelegālo tirdzniecību, tostarp Rīgas Centrāltirgū. 

Tiks paredzēts, ka par nelikumīgu tabakas izstrādājumu realizāciju neatkarīgi no apmēra tiks noteikta kriminālatbildība.

Tāpat kā par nelikumīgiem alkoholiskiem dzērieniem, arī cigaretēm tiks noteikti dažādi nelegālo tabakas izstrādājumu apmēri, kas paredzēs dažādas sankcijas. Proti, lielā apmērā nelegālā tabakas izstrādājumu realizācija būs tad, ja tās būs 2000 cigaretes vai 1000 cigarellas, vai 500 cigāri, vai 2500 grami ar smēķējamo tabaku vai tabakas lapām. Savukārt par ievērojamiem apmēriem tiks uzskatīts uz pusi mazāks apmērs. Turpretim par maznozīmīgu apmēru uzskatīs - 20 cigaretes, desmit cigarellas, piecus cigārus un 30 gramus smēķējamās tabakas. 

Paredzēts, ka par liela apmēra realizāciju tiesa varēs piemērot cietumsodu līdz pieciem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu. Savukārt par ievērojamu apmēru sods varēs sasniegt līdz trim gadiem aiz restēm, turpretim par nelielu apmēru - līdz vienam gadam. 

Cīņa pret nelegālo cigarešu tirdzniecību īpaši aktuāla kļuva pēc tam, kad pērnajā novembrī likumsargi Rīgas Centrāltirgus administrācijas ēkā un citviet veica procesuālās darbības, apkarojot akcizēto preču nelikumīgu apriti.

Uz augšu
Back