Interešu konflikta dēļ CFLA aicina "Daugavpils siltumtīklus" atmaksāt € 2,5 miljonu avansu katlu mājas izbūvei

TVNET/LETA
Interešu konflikta dēļ CFLA aicina "Daugavpils siltumtīklus" atmaksāt € 2,5 miljonu avansu katlu mājas izbūvei
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
"Daugavpils siltumtīkli"
"Daugavpils siltumtīkli" Foto: Ivars Soikāns/LETA

Saistībā ar siltumapgādes uzņēmuma piesaistītā eksperta iespējamo interešu konfliktu Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) aicina pašvaldības AS "Daugavpils siltumtīkli" atmaksāt 2,5 miljonu eiro avansu, kas izmaksāts jaunas šķeldas katlu mājas izbūvei.

CFLA iepirkumā "Izmaiņu projekta izstrāde, būvdarbu un autoruzraudzības veikšana jaunas biomasas katlu mājas ar kopējo uzstādīto jaudu 30 MW (ar papildus kondensācijas ekonomaizeru) izveidei Daugavpilī" konstatējusi Publisko iepirkumu likuma pārkāpumu - interešu konfliktu. Proti, CFLA noskaidrojusi, ka eksperts, kurš tika pieaicināts iepirkuma procedūras laikā iesniegto piedāvājumu vērtēšanai, no 2018.gada augusta līdz 2020.gada maija beigām bijis SIA "Steel Pro" tehniskais direktors. Savukārt "Steel Pro" ir katlu mājas būvnieku, piegādātāju apvienības "Axis Filter" dalībnieka UAB "Axis Tehnologies" apakšuzņēmējs, izgatavojot būvuzņēmējam iekārtu vai tās daļu.

Ņemot vērā, ka iepirkumu komisijas eksperti nedrīkst pārstāvēt iepirkuma kandidāta vai pretendenta intereses, šajā gadījumā CFLA saredz interešu konfliktu. Tāpēc

CFLA aicina "Daugavpils siltumtīklus" lauzt līgumu ar būvniekiem, rīkot jaunu iepirkumu un atmaksāt saņemto 2,5 miljonu eiro avansu.

CFLA Komunikācijas un klientu apkalpošanas daļas vadītāja Daiga Reihmane skaidroja, ka avansa maksājuma atmaksa šādos gadījumos tiek prasīta, vadoties pēc labas finanšu pārvaldības principiem, lai mazinātu risku, ka veiktie izdevumi tiek atzīti par neatbilstošiem - tādiem, kurus nevarētu atlīdzināt no Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma.

"Šajā situācijā CFLA ir konstatējusi būtiskus riskus, kas teorētiski varētu nozīmēt līdz pat 100% finanšu korekciju no līguma summas.

Tāpēc arī CFLA ir rekomendējusi lauzt līgumu un veikt jaunu iepirkumu," klāstīja Reihmane.

Viņa arī pauda, ka ES fondu projektos pret krāpšanu un korupciju ir nulles tolerance, proti, ja iesniegtos faktiski veiktu maksājumu dokumentos tiek konstatēts interešu konflikts, tiek piemērota finanšu korekcija, un šādi izdevumi netiek atlīdzināti no ES fondiem. Tāpēc pašlaik, kamēr nav noskaidroti visi apstākļi, ir svarīgi neveikt izdevumus saistībā ar šo būvdarbu līgumu.

CFLA pārstāve arī piebilda, ka saskaņā ar normatīvo aktu prasībām ES fondu projektos avanss ir jāizlieto sešu mēnešu laikā no saņemšanas. Gadījumā, ja tiek lauzts noslēgtais būvdarbu līgums un sludināts jauns iepirkums, drošības apsvērumu dēļ un saskaņā ar labas finanšu pārvaldības principiem CFLA šādās situācijās var pieprasīt avansa atmaksu. Taču tas neliegs iespēju finansējuma saņēmējam pēc jauna būvdarbu līguma noslēgšanas saņemt avansu no jauna, uzsvēra Reihmane.

"Finansējuma saņēmējam tiek dota iespēja izvērtēt CFLA norādītos riskus noslēgtajā būvdarbu līgumā, tai skaitā iespēju lauzt noslēgto līgumu, lai mazinātu potenciālos neatbilstoši veikto izdevumu riskus, kas nozīmētu ES fondu finansējuma nesaņemšanu attiecīgajā apjomā. Ja projekta īstenotājs noslēgtu jaunu līgumu un CFLA nekonstatētu nekādas problēmas, tad tas varētu saņemt visu projektā paredzēto ES fondu finansējumu," skaidroja CFLA pārstāve.

Daugavpils domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Jānis Lāčplēsis (Latgales partija) otrdien notikušajā preses konferencē žurnālistiem pauda, ka gan pilsētas vadība, gan "Daugavpils siltumtīklu" vadība ir iepazinusies ar CFLA vēstuli, un situācija tiek vērtēta.

Arī uzņēmuma valdes locekle Oļesja Duškeviča apliecināja, ka vēstule no CFLA ir saņemta. Pēc viņas paustā,

"Daugavpils siltumtīkli" pašlaik strādā pie tā, lai pierādītu, ka interešu konflikta nav.

"Ja tas tiks panākts, nekāda nauda nebūs jāatmaksā," apgalvoja Duškeviča.

Arī CFLA pārstāve apstiprināja, ka pašlaik tiek plānotas vairākas sanāksmes ar projekta īstenotājiem visu apstākļu noskaidrošanai. Tāpat sarunās, ja tas būs nepieciešams, varētu risināt jautājumu par avansa atmaksas termiņa, kas pašlaik noteikts 24.jūlijs, pagarināšanu.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka aptuveni pirms gada toreizējas Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (S) paziņoja, ka pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība

"Daugavpils siltumtīkli" ieguldīs 14,1 miljonus eiro šķeldas katlumājas izbūvē. Iecere ir vērienīgākais projekts uzņēmuma vēsturē.

Projektu, kas taps ar ES, īstenos Latvijas-Lietuvas uzņēmumu apvienība.

Deputāti arī atbalstījuši galvojuma sniegšanu "Daugavpils siltumtīkliem", lai uzņēmums Valsts kasē vai citā kredītiestādē varētu saņemt 9,9 miljonu eiro aizņēmumu. Aizņēmuma summu uzņēmums izņems trijos gados.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu