Kādēļ ir tik daudz skeptiķu?
Lielākā daļa šaubu ir saistītas ar ātrumu, kādā tiek radīta šī vakcīna. Iepriekšējais rekords, kurā tika radīta jauna vakcīna, ir četri gadi. Tā bija vakcīna pret cūciņām (parotītu), ko radīja pirms vairāk nekā 50 gadiem. Krievijā un Ķīnā jau ir vismaz viena apstiprināta vakcīna pret Covid-19.
To radīšanai bija nepieciešami mazāk nekā 10 mēneši kopš pandēmijas sākuma. Tas savukārt rada bažas cilvēkiem. Arī atsevišķu farmaceitisko kompāniju vadītāji ir brīdinājuši, ka tik ātrā tempā radīta vakcīna var sev līdzi nest dažādus riskus.
Tomēr uz amerikāņu viedokli ļoti liela ietekme ir rudenī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, norāda “Financial Times”. Daudzi cilvēki baidās, ka prezidents Donalds Tramps centīsies izdarīt spiedienu uz ASV Pārtikas produktu un medikamentu uzraudzības pārvaldi (FDA), lai tā pēc iespējas ātrāk apstiprina vakcīnu.
Ja tas tiks izdarīts pirms vēlēšanām, tad Tramps pilnīgi noteikti šo nopelnu uzskatīs par savu panākumu, līdz ar to – noteikti iegūs papildu balsis vēlēšanās.
Vēl viens iemesls, kādēļ daudziem cilvēkiem ir šaubas par jauno vakcīnu, ir tas, ka daudzi vakcīnas izstrādātāji lieto salīdzinoši jaunu tehnoloģiju, kas balstīta uz ribonukleīnskābes (RNS) izmantošanu.
Konkrētas šaubas par vakcīnām valstīs ir ļoti atšķirīgas, taču ir arī vairāki vienojošie elementi. Visbiežāk pret vakcīnām lobē cilvēki, kuri parasti neinteresējas par dažādām konspirācijas teorijām. Daudzi no viņiem ir cilvēki ar augstāko izglītību, un interesanti, ka vakcīnu pretinieku nometne pulcē ne tikai liberāli, bet arī konservatīvi noskaņotus cilvēkus.
“Mūsu pētnieki sociālajā tīklā “Facebook” atrada grupas, kurām nav nekā kopīga ar vakcīnām un to biznesu. Taču, neraugoties uz to, tās pēkšņi sāka izplatīt dažādu nepārbaudītu informāciju vai vispār – klaju dezinformāciju par vakcīnām.
Pasaulē šobrīd ir ļoti daudz emociju un dusmu, un diskusija par vakcīnām ir tieši devusi iespēju vārīties šīm emocijām,” norāda Heidija Larsone.
Šo grupu dalībniekiem ir ļoti daudzi iemesli, kādēļ šaubīties par nepieciešamību vakcinēties – kāds šaubās par pašas vakcīnas drošību vai riskiem saslimt ar Covid-19, bet kāds cits vispār netic zinātnei.
“Viņiem visiem ir dažādas versijas, atšķirībā no vakcīnas atbalstītājiem. Tie, kas aicina vakcinēties, parasti saka: “Vakcinējies, tev tas būs labāk!” Bet vakcīnu pretiniekiem parasti ir daudzi un dažādi citi argumenti,” saka Nils Džonsons.
Līdz ar to ir aktuāls jautājums par to, cik ļoti antivakcīnu kustība aug organiski un cik lielā mērā tiek atbalstīts nelielas, bet ārkārtīgi labi organizētas un nodrošinātas aktīvistu grupas darbs. Pētījums, kas veikts 2019. gadā, liecina, ka “Facebook” reklāmu, kurā tiek slavēta izvairīšanās no vakcīnām, sponsorē divi avoti – Kalifornijas organizācija “Stop Mandatory Vaccination” un “The World Mercury Project”, kas abas aktīvi iestājas pret vakcīnām.