Pensionāriem izkrāpj naudu, solot miljonu peļņu no gaisa vagoniņiem

Gaisa vagoniņš. Ilustratīvs foto. FOTO: CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS

Finanšu tirgus uzraugs divreiz izplatījis brīdinājumu neieguldīt naudu uzņēmumu grupā “SkyWay Capital”, taču kompānija turpina uzrunāt iedzīvotājus, solot ātru peļņu. Lielā nauda nāks no gaisa vagoniņu transporta ieviešanas visā pasaulē, tā vēstī TV3 raidījums "Nekā Personīga". 

Projekta attīstītāju patiesie īpašnieki paslēpti ofšoru zonās, tādēļ ieguldīto naudu atgūt būs neiespējami. Arī apvērsums transportā nenāks no šiem uzņēmējiem. Kā izrādās, viņu piedāvājums īpaši neatšķiras no pacēlāja slēpošanas kūrortā.

Nākotnē videi nedraudzīgo sabiedrisko transportu, kas pārvietojas pa zemi, visā pasaulē aizstāšot moderni gaisa vagoniņi, ko ražos Baltkrievijā. Gudrākie jau tagad ieguldot projektā naudu, lai pēc dažiem gadiem kļūtu par miljonāriem.

No “Facebook” prezentācijas:

"Pulkstenis ir 8 vakarā, un mēs sākam prezentāciju. Mani sauc Gundars, bet to droši vien jūs zināt. Esmu investors kopš 2018. gada vasaras kompānijā SkyWay."

“SkyWay” apgalvo, ka piedāvā inovāciju un revolūciju pasaules transportā. Tas jau tagad īstenojot tūkstošiem projektu visā pasaulē, kur tūdaļ sāks būvniecību. Taču revolūcijai vajag finansējumu. To “SkyWay” prasa nevis lielām korporācijām, bet tautai. Arī Latvijā. 

Pret savām investīcijām cilvēki saņem kompānijas daļas

Projektu sāka 2014. gadā, kad Anatolijs Junickis pieņēma lēmumu finansēt projektu ar "crowdfunding" palīdzību. "Crowdfunding", tulkojot latviski, tā ir tautas finansēšana. Katrs cilvēks kurš ar interneta palīdzību investē projektā, kļūst par līdzīpašnieku šai tehnoloģijai. 

Shēma izskatās pēc finanšu piramīdas

 Potenciālie investori par izdevību uzzina no draugiem, kas projektā jau investējuši, ierakstiem sociālajos tīklos, YouTube video. Katrā no valstīm, kur SkyWay uzrunā "investorus", rīko tiešsaistes seminārus. Latvijā potenciālos investorus caur datora ekrānu uzrunā daugavpilietis Gundars Eglītis.

"Dotajā momentā projektā piedalās 256 pasaules valstis un reģioni, ir vairāk nekā 400 tūkstoši investoru uz doto momentu. Izstrādāti 25 000 adrešu projekti. Adrešu projekts, pastāstīšu sīkāk, tas ir viens ceļš. Teiksim, Rīga - Maskava vai Maskava - Vladivostoka, vai Rīga - Berlīne. Dotajā momentā ir izstrādāti 25 tūkstoši adrešu projekti, no kuriem peļņa ir paredzēta 174 miljardi ASV dolāru. Tas pierāda, ka esam vajadzīgi cilvēkiem, pilsētām un planētai."

Investoriem stāsta, ka drīzumā "Skyway" akcijas sāks kotēt biržā

"Bet viņiem ir ekskluzīva iespēja par zemāku cenu akcijas iegādāties jau tagad. Tās var pirkt arī uz nomaksu. Vēlāk varēs pelnīt lielu naudu, akcijas pārdodot vai katru gadu saņemot dividendes."

Investori saņem sertifikātu, ka viņiem pieder akcijas eksotiskās zemēs reģistrētās firmās. Iepriekš tirgoja arī Lielbritānijas kompānijas daļas. Taču finanšu sektora uzraugi vairākās pasaules valstīs izplatīja brīdinājumus, ka investīcijas "SkyWay" ir nedrošas.

G. Eglītis: "Protams, mēs saprotam, ka šis transports ir liels konkurents visam, kas ir saistīts ar naftu, visam, kas ir saistīts ar automobiļiem, tāpēc kompānijai ir arī ļoti daudz pretinieki, kas ne tikai cenšas kavēt projekta attīstību, bet internetā ir ļoti daudz apmaksātas negatīvas reklāmas, antireklāmas."

Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija par "Skyway" brīdinājusi pat divreiz, 2017. un 2018. gadā. Krāpšanas gadījumā FKTK aicināja iedzīvotājus vērsties pie likumsargiem.

9

I. Valtiņš, FKTK Licencēšanas daļas vecākais juriskonsults: "Secinājām, ka investīcijas piesaista it kā Lielbritānijā reģistrēts uzņēmums, un mēs sazinājāmies ar Lielbritānijas finanšu uzraudzības iestādi un arī informējām par šo situāciju Latvijā, ka viņu valstī reģistrēts uzņēmums sniedz nelicencētas finanšu pakalpojumus Latvijā."

Lielbritānijā reģistrētā "First SkyWay Invest Group", kuras akcijas sākotnēji saņēma investori, nav akciju sabiedrība, tātad tai nav akciju, ko tirgot. Oficiāli uzņēmums pieder Krievijas pilsonei Oksanai Denisovai. Šā gada pavasarī tas iesniedzis likvidācijas pieteikumu, ko vasarā atsaucis.

I. Valtiņš: "Visa informācija liecina par to, ka tur kaut kas nav īsti kārtībā un tā ir maldinoša informācija. Un viena no būtiskākajām lietām ir tā, ka šie starpniekuzņēmumi visi atrodas ārpus Eiropas, ofšoru kompānijās."

NP: "Un īpašnieki grūti izsekojami, un, kur tā nauda nonāk, arī tāpat."

I. Valtiņš: "Tieši tā, īpašniekus mums kā komisijai vispār nav iespējams izsekot, iespējams, to var izdarīt policija ar savām metodēm. Un naudas līdzekļu ceļu tai skaitā nav iespējams izsekot. Tur ir norādīts, ka iedzīvotājiem iespējams iegūt kapitāla daļas kādos no uzņēmumiem, bet drīzāk tā ir fiktīva informācija."

Uzraugi prognozē, ka nekādas izmaksas investori nesaņems un ieguldīto naudu neatgūs, jo viss projekts izskatās pēc glīti noformētas finanšu piramīdas.

9

I. Valtiņš: "Šeit viss balstās nevis uz kādu reālu komercdarbības veidu, modeli, kas varētu sevi finansēt, bet principā uz jaunu dalībnieku iemaksām šajā shēmā."

Jaunus dalībniekus piesaista, rīkojot tiešsaistes seminārus, klātienes konferences

 Tajās stāsta par lieliskiem sasniegumiem. Investorus cienā ar pusdienām un rāda futūristiskas vizualizācijas. 

Ieguldītājus no Latvijas autobusos ved uz Baltkrieviju. Tur, netālu no Minskas, uzbūvēts “SkyWay” parks transporta revolūcijas izmēģināšanai un demonstrēšanai. Apbrīnot inovācijas ierodas prominenti viesi un vienkāršie ieguldītāji.

“SkyWay” idejas autors ir Anatolijs Junickis. Viņš sola, ka jaunajai tehnoloģijai esot lielākais biznesa potenciāls pasaulē, pārvietošanās ātrums tuvosies 500 kilometriem stundā.

A. Junickis, “SkyWay” konstruktors: "Inovatīvās SkyWay tehnoloģijas nonāks pasaules tirgos un veidos uz dabu orientētu, globālu infrastruktūras sistēmu. SkyWay tehnoloģijas sociāli ekonomiskais efekts visā pasaulē veidos triljonus dolāru gadā. Debesu ceļi katru gadu ļaus ietaupīt miljardiem tonnu degvielas un samazināt kaitīgos izmešus atmosfērā.

SkyWay debesu ceļiem ir pats lielākais pasaules tirgus potenciāls uz planētas. Lielāks nekā, piemēram, mobilajiem sakariem, datoriem, elektronikai, kuriem jau šodien ir noieta tirgi triljoniem dolāru vērtībā, lai gan tie pavisam nesen sākās garāžā un praktiski neviens neticēja to komerciāliem panākumiem. 

SkyWay EkoTehno parkā tuvākajos divos gados tiks demonstrētas un sertificētas transporta un infrastruktūras tehnoloģijas. Pirmā -  ātrgaitas starppilsētu SkyWay. Ātrums līdz 500 kilometriem stundā.

Otrā - pilsētas SkyWay. Ātrums līdz 150 kilometriem stundā."

Patiesībā trošu vagoniņi nav jaunums un tiek plaši izmantoti vietās, kur reljefs apgrūtina ceļu būvēšanu. Latvijā tehnoloģija apskatāma Siguldā un slēpošanas trasēs. 

A. Krasņikovs, RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes profesors: "Ideoloģiski nekā tāda kardināli jauna šajā projektā nav, un kaut kādas inovācijas varētu sagaidīt no kaut kādiem absolūti jauniem transporta dzinēju veidiem, kaut kāda veida jauniem materiāliem. Nevienā no šīm mājaslapām nekas tamlīdzīgs nav pateikts, līdz ar to faktiski tie ir labi zināmi risinājumi, kurus ražo, pārdod, eksportē pasaulē zināmi ražotāji. Te ir izveidota jauna grupa - vai tie ir biznesmeņi, vai ražotāji, galīgi nevienam nav zināms. Un tad viņi saka, ka viņi kaut ko līdzīgu taisīs. Varbūt priekš viņiem tā ir liela inovācija. Katrā ziņā tas ir zināms produkts."

Tirgū pieejamie trošu vagoniņi brauc ar daudz mazāku ātrumu nekā "SkyWay" solītie 150 kilometri stundā. Zinātnieki uzskata, ka tas nav iespējams.

9

A. Krasņikovs: "Praksē tas ir nesasniedzams skaitlis, tāpēc ka, redziet, uz trošu ceļa jums vajag ne tikai sasniegt to ātrumu, bet arī bremzēt, un, ja jūs skrienat ar tādu ātrumu, pēc tam bremzējat, tur veidojas vesela virkne mehānisku problēmu, it īpaši tas varētu būt vēja apstākļos un tā tālāk, un arī zināms diskomforts. Kā jūs piekārto sistēmu tagad bremzēsiet, tad jau būs jābremzē kaut kādu kilometru vai vairāk, tas jau pārsniegs visu to ceļu, ko jūs braucat starp diviem balstiem. Līdz ar to tas ir vairāk reklāmas triks un maz atbilst tai praksei, kura tiek izmantota tradicionāli. Kalnos šādi pacēlāji kustas ar ātrumu 30, 40 kilometri stundā."

 “SkyWay” it kā izgudroto ātrgaitas vilcienu ražojot vairākās vietās pasaulē

 Projekta prezentācijās nav izskaidrojuma tam, ar ko viņu piedāvājums atšķiras no jau pieejamā. Vizualizācijās demonstrētais risinājums rada bažas, ka "SkyWay" solītais ātrums 500 kilometri stundā ir neiespējams un pat bīstams.

A. Krasņikovs: "Runājot par otru produktu, par kuru ir runa, braukšanu pa estakādi, kura ir līdzīga tiem produktiem, kurus mēs sastopam atrakciju parkos, tā saucamajiem amerikāņu kalniņiem: vai tur var sasniegt 500 kilometrus? 500 kilometrus ar ritentiņiem jūs nekad nesasniegsiet tāpēc, ka tur veidojas zināmas dinamikas problēmas un pārslodze uz šo dinamisko savienojumu. Tā ir tik liela, ka principā šos ātrumus parasti tiek paredzēts sasniegt, braucot un izmantojot transportu uz magnētiskā spilvena.

Tādi ceļi jau ir Japānā, Vācijā, bet tie nav saistīti ar ritentiņiem, nav saistīti ar braukāšanu pa estakādi, un faktiski šajā projektā nav pateikts neviena vārda, kāds tad būs tas motors, kurš vilks to vagoniņu uz priekšu.

"SkyWay" radītāju plāni un solījumi sniedzas tālāk par planētu

 Nākamais projekts ir "SpaceWay", kosmosa industrializācijas programma.

Uzņēmumi, kas ar vērtspapīru tirgošanu nodarbojas legāli, ir uzskaitīti FKTK mājaslapā. Lai nākotnē ierobežotu finanšu piramīdu darbību, Saeimā drīzumā pieņems grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz, dot Patērētāju tiesību aizsardzības centram tiesības bloķēt krāpnieku lapas.

Uz augšu
Back