No nākamā gada jūlija plāno paaugstināt asistenta atalgojumu un vienkāršot atskaitīšanās kārtību (1)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Pixabay

No nākamā gada 1.jūlija plānots paaugstināt asistenta pakalpojuma vienas stundas izmaksu, kas nozīmē, ka šīs personas saņems lielāku atalgojumu par savu darbu, vienlaikus paredzēts vienkāršot atskaitīšanās kārtību par pakalpojuma sniegšanu, paredz valdībā atbalstītais konceptuālais ziņojums "Par asistenta pakalpojuma pašvaldībā pilnveidošanu".

Līdz ar to plānots, ka asistenta pakalpojuma vienas stundas izmaksas (bruto) būs 4,50 eiro līdzšinējo 3,62 eiro vietā.

Ministrijā skaidro, ka šos pakalpojumus apmaksā no valsts līdzekļiem, līdz ar to personām, kuras saņem asistenta pakalpojumus, izmaksas nepieaugs.

Tāpat paredzēts, ka tiks piešķirts konstants stundu apjomu mēnesī, ko cilvēks, kas saņem asistenta pakalpojumu, tiesīgs izmantot pēc saviem ieskatiem. Tiks ieviesta arī vienota anketa pakalpojuma nepieciešamības izvērtēšanai un apjoma noteikšanas kārtība pilngadīgām personām.

Patlaban asistenta pakalpojumi tiek piešķirti apjomā līdz 40 stundām nedēļā, tomēr

jaunā kārtība paredz, ka no 1.jūlija asistentu piesaiste būs mērķtiecīgāka un niansētāka.

Tādējādi par iesaisti pasākumos, piemēram, mācīšanos, strādāšanu vai sportošanu, un atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes līmeņa, persona par iesaisti dažādos pasākumos varēs saņemt attiecīga apmēra asistenta pakalpojumus.

Labklājības ministrijā skaidro, ka šajā variantā maksimāli iespējamais stundu skaits personām, kuras strādā, mācās vai regulāri apmeklē dienas centru, ārsta nozīmētas medicīniskas procedūras, veic brīvprātīgo darbu, ir līdzvērtīgs līdz šim pieejamajam pakalpojuma apjomam vai pat lielāks pie ļoti lielas asistenta atbalsta nepieciešamības.

Līdz ar to, ministrijas skatījumā, pieņemot, ka valsts prioritāte ir veicināt personu aktivitāti darba tirgū un izglītības iegūšanu, savukārt citas pārējās ikdienas aktivitātes ir cilvēka individuāla izvēle, ko cilvēks organizē atbilstoši viņa rīcībā esošajiem resursiem, citām aktivitātēm atvēlēts mazāks pakalpojuma apjoms.

Ministrijā prognozē, ka,

ņemot vērā konstanta pakalpojuma apjoma mēnesī nodrošināšanu, palielināsies piešķirto stundu skaits uz vienu asistenta pakalpojuma saņēmēju.

Līdz ar to palielināsies arī valsts budžeta izdevumi uz vienu asistenta pakalpojuma saņēmēju un izdevumi pakalpojuma nodrošināšanai kopumā.

Taču salīdzinājumā ar spēkā esošo kārtību pakalpojums tiktu piešķirts mērķtiecīgāk - ar vienotas anketas palīdzību nosakot nepieciešamību pēc pārvietošanās atbalsta, tādējādi izslēdzot iespēju, ka pakalpojumu saņem personas, kuras, pieder likumā noteiktajai mērķa grupai, tomēr pārvietoties spēj patstāvīgi, skaidro ministrijā.

Tas nozīmē, ka, ja, piemēram, persona strādā, studē vai nodarbojas ar paraolimpisko sportu un vienlaikus neveic citas aktivitātes, atkarībā no noteiktā atbalsta intensitātes līmeņa, persona varēs saņemt asistentu vainu 80 vai 160 stundas mēnesī. Vienlaikus, ja persona mācās pamata, vidējās vai profesionālās izglītības iestādē un neveic citus pasākumus asistenta pakalpojuma apmērs būs vainu 80 vai 120 stundas mēnesī atkarībā no atbalsta intensitātes līmeņa.

Plānotās izmaiņas paplašinās arī asistenta pakalpojuma saturu bērniem ar invaliditāti.

Tiem bērniem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājokļa, bet kuriem nav nepieciešama īpašā kopšana un kuri nekvalificējas asistenta pakalpojumam, no nākamā gada jūlija būs pieejams pavadoņa pakalpojums.

Bērni ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana un palīdzība pārvietošanās atbalstam un pašaprūpei ārpus mājokļa, varēs saņemt asistenta pakalpojumu - konstantas 80 stundas mēnesī.

Savukārt pašvaldības finansētu aprūpes pakalpojumu (līdz 80 stundām mēnesī) bez ienākumu situācijas izvērtējuma piešķirs bērniem ar invaliditāti, kuriem ir nepieciešama īpašā kopšana, ja bērna vecāki vai audžuģimene nodarbinātības vai citu objektīvu iemeslu dēļ nevar nodrošināt bērna aprūpi un uzraudzību, kamēr pašvaldības sociālais dienests konstatējis šādas aprūpes nepieciešamību.

Tādējādi visiem bērniem, kuriem nepieciešama īpaša kopšana, ir iespēja saņemt atbalstu no 80 līdz 160 stundām mēnesī, savukārt bērniem, kuriem ir kuri nav kopjami, bet kuriem ir nepieciešama palīdzība, lai pārvietotos ārpus mājokļa, atbalstu 60 stundas mēnesī.

Tiek prognozēts, ka pakalpojuma saņēmēju skaits 2021.gadā būs 11 106 cilvēki, tostarp 2600 bērni.

Papildus nepieciešamais finansējums 2021.gadā būs 9 486 120 eiro, 2022.gadā - 21 364 224 eiro un 2023.gadā un turpmāk ik gadu - 23 372 967 eiro.

Jautājums par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu plānoto izmaiņu ieviešanai jau ir atbalstīts Ministru kabinetā likumprojekta "Par valsts budžetu 2021.gadam" un likumprojekta "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2021., 2022. un 2023.gadam" sagatavošanas laikā.

Asistenta pakalpojums pašvaldībā, ko finansē no valsts budžeta, tika ieviests 2013.gadā ar mērķi sniegt atbalstu nokļūšanai darba vietā, izglītības iestādē vai pakalpojumu saņemšanas vietā, kā arī, lai sniegtu atbalstu personu ar invaliditāti ģimenes locekļiem un veicinātu to iesaisti darba tirgū.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu