Latvijā ir labs pārklājums esošajos 4G tīklos un ļoti augsta gatavība nodrošināt 5G tīkla darbību tajā brīdī, kad tas būs nepieciešams.
Tāpat ir izveidojusies cieša sadarbība starp nozares uzņēmumiem, piemēram, “SAF Tehnika”, “LMT”, “MikroTik”, “Aerones”, “Accenture”, “Apply IT” u.c. Tas dod cerību, ka, uzņēmumiem sadarbojoties, tiks rasti jauni lietojumi mobilo sakaru tīkla izmantošanai tepat uz vietas.
Nedrīkst aizmirst arī Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes paspārnē esošos zinātņu un pētniecības centrus, kas sniedz būtisku ieguldījumu inovatīvu tehnoloģiju izstrādē. Tas ir ļoti svarīgs resurss, kas pilnvērtīgi jāizmanto.
Pozitīvi, ka Latvijas valdība saprot tehnoloģiju attīstības nozīmi valsts ekonomiskajā attīstībā un ir izrādījusi gatavību radīt atbilstošu un atvērtu vidi gan nākotnes tehnoloģiju attīstībai, gan to testēšanai, likvidējot likumdošanas šķēršļus. Optimistiski signāli nāk arī no jaunās Rīgas vadības. Tāpēc Rīgas un Latvijas potenciāls - kļūt par vietu, kur testēt nākotnes tehnoloģijas - ir pavisam reāls. Tas ir veids, kā Rīga var kļūt no mītiskas Baltijas jūras metropoles par patiesu tehnoloģiju metropoli.
Vieta, kur testēt nākotnes tehnoloģijas
Šobrīd viena no lielākajām problēmām Eiropā ir saistīta ar 5G produktu un pakalpojumu testēšanu reālā vidē. Galvenais šķērslis Eiropā ir nepietiekami attīstīta tīklu infrastruktūra un likumdošanas trūkums.
Eiropā ir akūti nepieciešamas testēšanas vietas dronu, transporta mobilitātes un “Open RAN” tehnoloģijām, un šī ir Rīgas iespēja!
Bezpilota lidaparātiem ir patiešām liels un, iespējams, vēl līdz galam neapjausts potenciāls. Tos var izmantot naftas un gāzes industrijā, lai laikus identificētu noplūdes vietas, mežu ugunsgrēku dzēšanā, lauksaimniecības zemju apsekošanā, sūtījumu piegādāšanā, dabas katastrofu seku likvidēšanā, būvniecībā, drošības un kārtības uzturēšanā un daudz kur citur. Tiek lēsts, ka dronu attīstība un lietojums tuvāko desmit gadu laikā varētu ļoti strauji palielināties, taču, lai tas notiktu, ir nepieciešamas vietas, kur tos testēt. Šobrīd vienīgais dronu poligons atrodas Ķekavas novadā, savukārt Rīgā bezpilota lidaparātu izmantošana un testēšana ir ļoti ierobežota, taču “Vefresh” inovāciju kvartāls jau ir izrādījis interesi par dronu poligona izveidi.
Ar mobilitātes risinājumiem domāti tādi, kas saistīti ar satiksmes organizēšanu pilsētu ielās un uz lielajiem autoceļiem, piemēram, lai testētu attālināti vadītus transportlīdzekļus kādā Rīgas posmā vai rajonā. Kā arī tādi, kas paredzēti ostu konkurētspējas uzlabošanai. Kā atzīst Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš, procesu digitalizācija ir viens no priekšnoteikumiem mūsdienīgas ostas attīstībai, un Rīgas brīvosta jau ir sākusi darbu, lai kļūtu par reģiona līderi viedo tehnoloģiju ieviešanā. “Pēdējo gadu laikā kopīgi ar starptautiskiem partneriem, zinātniekiem un ostas uzņēmējiem esam sākuši vairākus projektus, kuru ietvaros tiek testētas un pilotētas dažādas digitālās tehnoloģijas, meklējot ilgtspējīgus risinājumus ostas darba pilnveidošanai. Esam pārliecināti, ka 5G tehnoloģijas un ātrs datu pārraides tīkls ostai, tajā strādājošajiem uzņēmumiem un to klientiem nesīs daudz pozitīvu izmaiņu un priekšrocību,” ir pārliecināts A.Zeltiņš.