:format(webp)/nginx/o/2020/12/30/13554509t1hc73c.jpg)
Datorspēles sen vairs nav vienkārši laika kavēšana brīvā brīdī. Mūsdienās tās var būt gan nopietns hobijs, gan pamatnodarbošanās. Gluži kā ar citām nodarbēm, piemēram, zeķu adīšanu vai skrituļslidošanu, lai spēlētu datorspēles, ir nepieciešams labs un kvalitatīvs aprīkojums. Šajā rakstā noskaidro, pēc kādiem kritērijiem izvēlēties datorspēļu datoru, un kā to izdarīt gudri!
Kādas spēles Tu spēlēsi?
Pirmā lieta, kas jādara jebkurā svarīgā jautājumā – jādefinē savas vajadzības, vēlmes un mērķi. Spēļu jeb gaming datori, jāatzīst, nav īpaši lēts prieks, tādēļ, lūk, daži svarīgi jautājumi, ko uzdot sev pirms tā iegādes:
- Vai plānotās spēles ir prasīgas grafikas ziņā?
- Vai esi gatavs konfigurēt savu datoru pats?
- Vai datoru izmantosi tikai spēlēm, vai arī citām lietām – piemēram, video, bilžu apstrādei?
- Vai spēlēsi spēles tikai mājās, vai vēlies to darīt jebkur?
Portatīvais vai stacionārais dators
Portatīvais dators ir praktisks, ja plānots to izmantot ceļā vai nepieciešams spēlēt no dažādām vietām. Tas būs lielisks risinājums tiem, kas vēlas paņemt līdzi savu hobiju vai nodarbošanos arī ārpus mājas sienām.
Savukārt ērtību cienītāji noteikti dos priekšroku stacionārajam datoram, tādēļ, ka tas ir vairāk konfigurējams – iespējams piemeklēt, piemēram, atsevišķu klaviatūru vai ekrānu, kā arī ērti nomainīt to nepieciešamības gadījumā. Viena no lielākajām priekšrocībām stacionārajam datorspēļu datoram ir iespēja nodrošināt datora dzesēšanu vajadzīgajā apjomā, kā arī ērti pielāgot iekšējās detaļas pēc vajadzības, tai skaitā video karti.
Mātes plate
No mātes plates ir pilnībā atkarīgas datora konfigurācijas iespējas. Svarīgi izvēlēties datoru ar tādu mātes plati, ko varēs papildināt ar jaunākas paaudzes detaļām.
Piemēram, Capital® NEO™ X TheKing dators spēlēm ir ar plašām uzlabošanas iespējām nākotnē, pateicoties tieši tā mātes platei, kas attiecīgi pieļauj šīs konfigurācijas iespējas.
Capital® NEO™ X TheKing datora mātes platē ir četras operatīvās atmiņas ligzdas, no kurām datora pirkšanas brīdī aizņemtas ir divas, kā arī divām M.2 SSD ligzdām. Laika gaitā pēc nepieciešamības, operatīvo atmiņu iespējams papildināt līdz pat 64GB. Tāpat pēc vajadzības un iespējām šim datoram var pievienot pat jaudīgākos Intel i9 sērijas procesorus, papildu SSD vai cietos diskus.
Videokarte jeb GPU
Videokarte noteikti ir viens no svarīgākajiem spēļu datora aspektiem. Tā ir atbildīga par attēla un teksta atspoguļošanu ekrānā.
Zināms, ka pastāv divas opcijas – mātes platē iebūvētā videokarte un ārējais grafiskais risinājums (atsevišķa videokarte). Spēļu gadījumā noteikti labāka izvēle būtu otrs variants.
Šobrīd iespējams izvēlēties grafiskās kartes no diviem lielākajiem ražotājiem: nVidia vai AMD.
/nginx/o/2020/12/30/13554561t1hb8b5.jpg)
Ekrāna tehnoloģija
Runājot par ekrāniem, vislabāk, ja monitors ir redzei draudzīgs. Tādēļ ieteicams izvēlēties displeju ar LCD vai LCD + IPS tehnoloģiju. Papildus tam, vispiemērotākais būs matēts ekrāns, jo tas nodrošinās labāku redzamību arī spožā apgaismojumā.
Vienlaikus, protams, displejs ir tas, kas priecē acis ar lielisko spēļu grafiku, tādēļ jāpievērš uzmanība izšķirtspējai. Vislabāk izvēlēties to ar vismaz 1920x1080 pikseļu izšķirtspēju. Tāpat populāri ir QHD (2560x1440px), kā arī 4K jeb Ultra HD (3840X2160px) ekrāni, jo mūsdienās spēļu grafika tiek izstrādāta līdz pat sīkākajām detaļām.
Bez izšķirtspējas jāizvērtē arī tas, kādu maksimālo spožumu varēs sasniegt ekrāns. Ekrāniem, kas paredzēti datorspēļu spēlēšanai, ieteicams ir vismaz 250 vai vairāk nitu spožums. Ja spēle tiek spēlēta gaišā apgaismojumā, piemēram, saulainā dienā, tad arī ekrāna spožumam jābūt lielākam un 250 niti varētu būt pat par maz, lai saskatītu visas sīkākās detaļas.
Capital® NEO™ X TheKing dators paredzēts mūsdienīgāko spēļu spēlēšanai ar augstākajiem ultra uzstādījumiem 144 fps 2k|QHD 2560x1440 izšķirtspējā vai 60+ fps ar augstiem 4k|UHD 3840x2160 izšķirtspējā.
Cyberpunk, Battlefield 5, GTA V, Shadow of the Tomb Raider, Witcher 3, Assassins Creed Odyssey, Division 2, APEX Legends, PUBG - tās ir tikai dažas no spēlēm kuras bez problēmām varēsi spēlēt augstākajā izšķirtspējā – 2k|QHD un pat 4k|UHD kvalitātē.
Procesors jeb CPU
Procesors atbild par to, cik ātri un jaudīgi darbosies dators jeb par tā veiktspēju.
Intel Core i5 procesors ir pats minimums – mazāk jaudīgu procesoru spēļu datoram nav ieteicams izvēlēties. Tomēr svarīgi pievērst uzmanību arī tam, kāda ir procesora paaudze (piemēram, Intel Core i5 - 10400 jeb 10. paaudzes ir labāks, nekā Intel Core i7 – 2600 jeb 2. paaudzes) un tam, cik kodolu ir procesoram. Runājot par kodolu skaitu, jāatceras, ka vairāk ne vienmēr ir labāk, tāpēc, izvēloties kodolu skaitu, jāizvērtē arī citi parametri, piemēram, takts frekvence.
Jāņem vērā arī, ka spēcīgu CPU nav vērts savienot ar vāju datu krātuvi, RAM un grafisko karti, jo vājā konfigurācijā procesors vienkārši nespēs “izpausties”.
Atmiņa – RAM, HDD un SSD
Šobrīd populārākā operatīvā atmiņa tiek dēvēta par DDR4, taču arī DDR3 vēl joprojām ir gana spējīga. Gaming datoram noteikti nevajadzētu izvēlēties operatīvās atmiņas apjomu, kurš būtu zemāks par 8GB, taču labs apmērs būtu 32 GB.
HDD un SSD diski atbild par to, ko mēs tradicionāli saprotam ar atmiņu (cik spēlēm datorā pietiks vietas), kā arī tajā tiek glabāta pati operētājsistēma un pārejā datorā instalētā programmatūra.
Ja izvēlaties datoru ar abu disku kombināciju, tad standarta konfigurācija, ar kuru pilnībā pietiks visām datorspēļu cienītāja vajadzībām, varētu būt SSD vismaz ar 120GB un HDD 1TB. Ja jāizvēlas starp abiem, SSD diskiem neapstrīdami ir daudz lielāks darbības ātrums, nekā HDD.
Arī Capital® NEO™ X TheKing dators spēlēm ir aprīkots ar 1TB NVMe SSD disku, kas strādā krietni ātrāk par cieto disku un ir uzticamāks, jo tam nav kustīgu, mehānisku daļu. Respektīvi, sistēma un spēles ielādēsies jūtami ātrāk, kas ir īpaši aktuāli open-world tipa spēlēs (GTA, PUBG, Fortnite u.c.).
Dzesēšanas sistēma
Gaming datora obligāts nosacījums ir aktīva dzesēšana, lai esošās komponentes slodzes laikā nepārkarstu un uzturētu konstantu performanci. Turklāt laba dzesēšanas sistēma ļauj tā saucamo CPU overclocking jeb paaugstināt CPU performances frekvenci virs pamatspecifikācijā uzrādītās.
Šobrīd iespējams izvēlēties divu veidu dzesēšanas sistēmas – gaisa (ventilatori) un ūdens (ūdens dzeses).
Barošanas bloks
Viena no svarīgākajām komponentēm spēļu datorā ir barošanas bloks, kas apgādā ar elektrību katru smalkāko datora detaļu. Lai izvēlētos energoefektīvāko risinājumu, noteikti ir vērts izmantot energopatēriņa kalkulatoru, ko var atrast ražotāju interneta vietnēs. Skaidrs, ka blokam ir jābūt kvalitatīvam un izturīgam – pretējā gadījumā tas var izraisīt sistēmas nestabilitāti.
Datora korpuss
Datora korpuss nav tikai skaistumam, bet gan arī praktiskumam. Korpusam ir jābūt pietiekami lielam, lai tajā varētu ievietot ne tikai mātes plati, bet arī dzesēšanas sistēmu un videokarti.
Tāpat jālūko, lai mātes plates izmērs ir saderīgs ar korpusa izmēru, ja iegādājies kādu no tiem atsevišķi. Gan mātes platei, gan korpusam jāsakrīt tādos apzīmējumos kā ITX, mATX vai ATX – tie nedrīkst būt atšķirīgi.
Lai arī cik svarīgs būtu praktiskums, nevaram noliegt, ka katram spēlētājam gribas arī iepriecināt sevi ar patīkamu vizuālo izskatu – daudzi dod priekšroku korpusam no stikla (vislabāk arī izturīga jeb rūdīta), kas ir nokomplektēts ar LED gaismu aprīkotiem ventilatoriem.
Stacionārais dators spēlēm – izdevīgi, efektīvi, elastīgi
Jaunākās spēles ar izcilu grafiku un dinamisku sižetu ir tās, kas diktē datorspēļu datoru attīstību. Stacionārie datori spēlēm varētu būt patiešām daudz piemērotāki – spēlēt uz tiem ir daudzkārt ērtāk, turklāt tiem ir plašākas komponenšu nomaiņas iespējas. Tehnoloģijas attīstās ar zibenīgu ātrumu, tādēļ katru reizi pirkt datoru, kas atbilst spēļu prasībām ne vienmēr ir iespējams. Turpretī komponenšu maiņa risina šo problēmu daudz izdevīgāk un nereti – efektīvāk.