Sv, 2.04.2023.

SPRK atļauj "Tele2" un "Bite Latvija" sadarbību mobilo sakaru frekvenču izmantošanā

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: Shutterstock

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atļāvusi mobilo sakaru operatoriem SIA "Tele2" un SIA "Bite Latvija" kopīgi izmantot daļu no frekvencēm, pavēstīja SPKR pārstāvji.

Iestādē uzsvēra, ka no šādas uzņēmumu sadarbības mobilo sakaru lietotājiem būs ieguvumi gan no projekta, gan no spēcīgas konkurences operatoru starpā, piemēram, plašāks mobilā tīkla pārklājums, ātrāks internets.

SPRK priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Intars Birziņš atzīmēja, ka

datu patēriņa ziņā Latvija jau pašreiz pārsniedz Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) vidējo rādītāju gandrīz trīs reizes.

"Tas rada vairākus izaicinājumus, tai skaitā vietām tīkla pārslodzi un vāju interneta signālu. Operatoru sadarbība sekmēs mobilo sakaru un interneta pieejamību, vienlaicīgi saglabājot tirgū veselīgu konkurenci starp tirgus dalībniekiem," sacīja Birziņš.

Iestādē norādīja, ka SPRK veica apjomīgu lietas izpēti, pārliecinoties, ka abu operatoru sadarbība neapdraud konkurenci elektronisko sakaru tirgū Latvijā.

Vienlaikus SPRK uzsvēra, ka viens no svarīgiem faktoriem, lai visiem trim mobilo sakaru operatoriem - "Tele2", "Bite Latvija" un SIA "Latvijas mobilais telefons" - ir vienlīdzīgas iespējas veikt komercdarbību tirgū, ir līdzvērtīga pieeja ierobežotajam frekvenču resursam. Šī iemesla dēļ SPRK ļāva "Tele2" un "Bite Latvija" kopīgi izmantot frekvences tik tālu, cik nerodas nevienlīdzīga konkurence visu trīs mobilo operatoru starpā.

SPRK lēmums ļauj "Tele2" un "Bite Latvija" kopīgi izmantot frekvences 44% apmērā no kopējā to lietošanā esošā apjoma.

Atlikušo frekvenču daļu, ko SPRK atsaka kopīgi izmantot, katrs operators joprojām turpinās lietot individuāli. Abiem operatoriem šīs sadarbības ietvaros būs arī iespēja kopīgi izmantot tiem piederošo infrastruktūru - torņus, mastus, iekārtas un bāzes stacijas.

Birziņš atzīmēja, ka kopīga frekvenču un infrastruktūras izmantošana ir izplatīta prakse Eiropas valstu vidū un prognozēja, ka nākotnē šī tendence, visticamāk, pieaugs.

"Mūsu pienākums bija novērtēt, cik tālu kopīga sadarbība abu operatoru starpā var būt. Šim nolūkam SPRK analizēja ieguvumus no kopīgās sadarbības, veicot pretfaktisko analīzi, ko pielieto arī citas Eiropas valstis. Savu lēmumu esam balstījuši gan uz Eiropas Savienības, gan uz nacionālajiem tiesību aktiem. Lietā ņemti vērā arī Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes (BEREC) dokumenti un SPRK aptaujas rezultāti no 18 valstu regulatoriem par praksi citās valstīs," skaidroja Birziņš.

Operatoru sadarbības ietvaros plānots palielināt tīkla pārklājumu Latvijā, kā arī nodrošināt lielāku interneta ātrumu. Savukārt kopīgas infrastruktūras izmantošanas rezultātā būs mazāk torņu un mastu,

kas, pēc operatoru aprēķiniem, ļauj būtiski samazināt elektroenerģijas patēriņu un radio emisijas, atstājot pozitīvu ietekmi uz vidi.

Pēc SPRK skaidrotā, Latvijā joprojām būs trīs mobilo sakaru operatori, kuri turpinās neatkarīgi konkurēt ar tarifu plāniem un cenām, nodrošinot patērētājiem izvēles iespējas. Arī "Tele2" un "Bite Latvija" klientiem saglabāsies katram savs operators kā līdz šim.

SPRK informēja, ka "Tele2" un "Bite Latvija" pieteikumus par radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību kopīgu izmantošanu iesniedza SPRK 2020.gada 31.augustā. Lietas izskatīšanas gaitā SPRK vairākkārtīgi pieprasīja un saņēma papildu informāciju. Vienlaikus notika arī vairākas tikšanās ar iesniedzējiem, kurās tiem bija iespēja paust viedokli. Arī citiem interesentiem bija iespēja izteikt viedokli par abu operatoru sadarbības ietekmi uz konkurenci.

Atbilstoši Elektronisko sakaru likumam un Kodeksam par frekvenču koplietošanas atļaujas piešķiršanu lemj SPRK. Atbilstoši regulējumam SPRK ir jānodrošina, lai frekvenču izmantošana tiek efektīvi izmantota, un SPRK pienākums šādā gadījumā ir novērtēt, lai frekvenču kopīga izmantošana netraucē konkurenci tirgū. Frekvenču kopīga izmantošana var tikt uzsākta no 2021.gada 31.marta.

Jau vēstīts, ka Zviedrijā bāzētā telekomunikāciju grupa "Tele2 AB Group" 2019.gada 3.jūnijā parakstīja vienošanos ar mobilo sakaru operatoru "Bite", lai veidotu kopuzņēmumu ar mērķi Latvijā un Lietuvā būvēt un pārvaldīt mobilos tīklus. Šī partnerība paredz koplietot aktīvo un pasīvo tīklu infrastruktūru un 2G, 3G, 4G, kā arī 5G sakaru pārraidi.

Šim mērķim tika izveidots uzņēmums SIA "Centuria", kas reģistrēts 2019.gada septembrī. Kompānijas pamatkapitāls ir divi miljoni eiro, un tās kapitālā "Bite Latvija" un "Tele2" katrai pieder pa 50%.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, kompānija "Tele2" reģistrēta 1995.gada novembrī, un tās pamatkapitāls ir 3,486 miljoni eiro. "Tele2" vienīgais īpašnieks ir Zviedrijas "Tele2 Sverige Aktiebolag".

"Bite Latvija" reģistrēta 2005.gada maijā, un tās pamatkapitāls ir 99,085 miljoni eiro. "Bite Latvija" 100% kapitāldaļas pieder "Bite Lietuva", kas ir starptautiskās aktīvu pārvaldīšanas kompānijas "Providence Equity Partners" uzņēmums. Savukārt "Bite Latvija" patiesie labuma guvēji ir Lielbritānijas pilsonis Džons Karls Hāns un ASV pilsonis Džonatans Milsons Nelsons.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu