Pēdējā gada laikā visai bieži ir dzirdēti aicinājumi iegādāties vietējo ražotāju preces, jo tas palīdz ne tikai ražotājiem, bet arī valsts tautsaimniecībai kopumā. Kā ikviens no mums var atbalstīt un veicināt lauksaimniecības un pārtikas nozares potenciāla īstenošanu? To intervijā portālam TVNET skaidroja “Swedbank” ekonomiste Līva Zorgenfreija.

- Kā izvēle par labu vietējiem produktiem var palīdzēt Latvijas ekonomikai?

- Pirmkārt, svarīgi ir tas, ka pērkot vietējos ražojumus, zinām, ka iztērētie eiro paliks vietējiem uzņēmumiem, šajās nozarēs nodarbinātajiem un, protams, arī – ieripos valsts budžetā.

Tāpat skaidrs, ka eksporta veiksmes neveidojas tukšā vietā – līdz tām katram uzņēmumam ir jāizaug. Tādēļ jāsāk ar mazumiņu – jāsper pirmie soļi, un parasti tie tiek sperti tieši vietējā tirgū. Tas, ko mēs kā patērētāji varam darīt, ir atbalstīt vietējos ražotājus, lai tie spētu izaugt arī līdz eksporta tirgiem.

Runājot arī par reģionālās vienlīdzības aspektu, kā jau minēju, pārtikas un lauksaimniecības nozare lielā mērā ir koncentrēta tieši reģionos.

Iegādājoties vietējos pārtikas produktus, mēs faktiski atbalstām arī darba iespējas reģionos un veicinām vienlīdzīgāku reģionu attīstību.

Visbeidzot, ja skatāmies uz nākotni un situāciju pasaulē – globālais iedzīvotāju skaits arvien turpina palielināties. Tas nozīmē, ka pieprasījums pēc pārtikas augs, un arī nākotnē šīs nozares var dot būtisku pienesumu Latvijas tautsaimniecībai. Ja atbalstīsim vietējos ražotājus tagad, nākotnē augļi var būt lielāki