Dabasgāzes pārvades sistēmu operatori pētīs ūdeņraža ievadīšanu gāzes pārvadē

FOTO: Shutterstock

Baltijas un Somijas dabasgāzes pārvades sistēmu operatori vienojušies par kopīgu pārrobežu publiskā iepirkuma projekta plānu pētniecības un attīstības projektam par ūdeņraža piemaisīšanas iespējām Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Somijas dabasgāzes pārvades sistēmās, informēja Latvijas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāvji.

Pagājušajā nedēļā tika parakstīts līgums par projekta plāna sagatavošanu ar iepirkuma uzvarētāja Francijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatora "GRTGaz" pētījumu centru "RICE".

"Conexus" atklāja, ka, ņemot vērā Eiropas Savienības (ES) dekarbonizācijas kursu un izpildot dabasgāzes pārvades sistēmu operatoru pienākumus attiecībā uz tirgu, kas paredz garantēt sistēmas viengabalainību un savietojamību, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas dabasgāzes pārvades sistēmu operatori ir kopīgi nolēmuši veikt koordinētu pētījumu un attīstības projektu "Igaunijas, Somijas, Latvijas un Lietuvas dabasgāzes pārvades sistēmu tehnisko iespēju novērtējums ūdeņraža ievadīšanai un transportēšanai un nepieciešamo modernizācijas pasākumu un investīciju novērtējums".

"Conexus" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss skaidroja, ka, pielietojot uzņēmuma zināšanas atjaunojamo energoresursu efektīvā un ilgtspējīgā izmantošanā tautsaimniecībā, kopā ar kaimiņvalstu dabasgāzes pārvades sistēmu operatoriem sākta vēsturiska un vienota virzība klimata neitrālu risinājumu ieviešanā.

"Klimata un vides problemātika šogad un tuvākajos gados ir viena no mūsu prioritātēm,

3

kuras ietvaros tiek plānoti nozīmīgi modernizācijas un investīciju projekti, kuru realizēšanai ir svarīga starptautiskās pieredzes apvienošana," sacīja Bariss.

Pētījumu centrs "RICE" izmantos scenāriju pieeju ar dažādiem iespējamajiem ūdeņraža koncentrācijas līmeņiem. Sagatavotajā projekta plānā ir noteikta metodika, kā katram scenārijam un katras valsts nacionālajai sistēmai noteikt modernizācijas prasības. Turklāt projekta plānā jāiekļauj metodikas apraksts nepieciešamo ieguldījumu aprēķināšanai katrai sistēmai un ūdeņraža koncentrācijas scenārijam.

Dabasgāzes pārvades sistēmu operatori ir atbildīgi par esošās infrastruktūras drošu ekspluatāciju un uzturēšanu. Lai nodrošinātu gāzes tīklu pielāgošanu metāna un ūdeņraža sajaukšanai, dabasgāzes pārvades sistēmu operatoriem ir jāizvairās no ūdeņraža ievadīšanas potenciālajām negatīvajām sekām un iespējamiem bojājumiem, kas var rasties infrastruktūras lietošanas laikā. Tiks ieviesti arī savlaicīgi pasākumi, lai novērstu infrastruktūras bojājumus vai sistēmas drošības apdraudējumus.

paredzēts, ka projekta plāns tiks pabeigts līdz 2021.gada decembrim.

Kā ziņots, "Conexus" apgrozījums šogad pirmajā pusgadā bija 29,447 miljoni eiro, kas ir par 6,2% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, savukārt kompānijas peļņa pieaugusi par 6,3% - līdz 7,656 miljoniem eiro, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Uzņēmuma lielākais akcionārs ir valstij piederošais "Augstsprieguma tīkls" (68,46%), kamēr 29,06% akciju pieder Japānas uzņēmuma "Marubeni" pārvaldītajam fondam "MM Capital Infrastructure Fund", bet 2,48% - pārējiem akcionāriem.

Uz augšu
Back