LTRK: Arī nevakcinētām personām būtu jāapmaksā darba nespējas lapas no pirmās dienas

TVNET/LETA
LTRK: Arī nevakcinētām personām būtu jāapmaksā darba nespējas lapas no pirmās dienas
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Foto: EPA/Scanpix

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) uzskata, ka valstij būtu jāapmaksā darba nespējas lapas gan pret Covid-19 vakcinētām un pārslimojušām, gan nevakcinētām personām, gan šo personu kontaktpersonām no pirmās darba nespējas dienas, tādējādi noņemot izmaksu slogu no darba devējiem, pavēstīja LTRK pārstāvji.

LTRK ieskatā pilnā apmērā būtu jāatgriežas pie darba nespējas lapu apmaksas regulējuma, kas bija spēkā līdz 2021.gada 30.jūnijam.

Uzņēmēju organizācija aicina Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputātus izteikt likumprojekta "Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu"" pārejas noteikumu 54.punktu sekojošā redakcijā: "Personai, kurai tiek izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā, no 2021.gada 25.oktobra līdz 2022.gada 11.janvārim, slimības pabalstu piešķir un izmaksā no pirmās darbnespējas dienas".

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija par LTRK ieteiktajiem grozījumiem likumā lems trešdien, 3.novembrī.

LTRK pozitīvi vērtē, ka valsts ir gatava solidāri uzņemties daļu no izmaksām, kas darba devējiem rodas, no pirmās dienas apmaksājot darba nespējas lapas (B lapa) vakcinētām un pārslimojušām personām, kas saslimušas ar Covid-19 un par pirmajām trīs dienām, ja personai ir respiratorās sistēmas saslimšanas pazīmes.

"Uzskatām, ka šāds regulējums mazinās saslimstības izplatību starp darba ņēmējiem un palīdzēs darba devējiem nodrošināt drošu epidemioloģisko vidi uzņēmumā.

Vienlaikus negatīvi vērtējam, ka valsts apmaksās tikai tās darba nespējas lapas, kas izsniegtas ar Covid-19 saslimušām personām, kam izsniegts vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts," saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Viņš arī uzsver, ka, nosakot, ka arī vakcinētas personas līdz 2022.gada 11.janvārim ievēro mājas karantīnu, ja tās noteiktas par ar Covid-19 saslimušas personas kontaktpersonu, rada riskus uzņēmumu darbības turpinātībai un papildus izmaksas darba devējiem, lai konkrēto personu aizvietotu kamēr tā atrodas mājas karantīnā un darba pienākumus nevar veikt attālināti.

Tāpat Endziņš norāda, ka izprot mērķi veicināt vakcinācijas aptveri, taču darba devēji nonāk bez vainas vainīgā statusā, proti, darbinieks nevakcinējas, bet smaguma slogu uz saviem pleciem ir spiesti iznest darba devēji.

Viņa ieskatā ir jāņem vērā, ka virknē nozaru - darba devēju izmaksas un zaudējumi līdz ar mājsēdi un papildus saimnieciskās darbības ierobežojumiem, pieaugs.

LTRK uzskata, ka būtu solidāri no valsts puses uzņemties visas ar darba nespējas lapām saistītās izmaksas Covid-19 slimniekiem un to kontaktpersonām, kas radušās laikā, kad valstī būtiski pieaugot saslimstībai ar Covid-19.

Jau ziņots, ka Saeima iepriekš konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz, ka līdz gada beigām ar Covid-19 saslimušajiem vakcinētajiem slimības lapas tiks apmaksātas jau no pirmās dienas.

No 25.oktobra līdz 31.decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmušas medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas sakarā ar izsniegtajām darbnespējas lapām B saistībā ar Covid-19 saslimšanu, otrdien vienojās valdība.

Tāpat vēstīts, ka labklājības ministr Gatis Eglītis (JKP) paziņoja, ka ir plānots, ka valsts slimības lapu varētu apmaksāt arī pret Covid-19 vakcinētām kontaktpersonām.

Viņš norādīja, ka Labklājības ministrija (LM) konkrēto priekšlikumu iesniegusi grozījumos likumā par maternitātes un slimības apdrošināšanu, ko ceturtdien paredzēts izskatīt Saeimā.

Kā liecina Operatīvās vadības grupas 28.oktobra sēdes protokols, šo priekšlikumu LM tika uzticēts sagatavot izskatīšanai koalīcijas Sadarbības padomē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu