Latvijas Mākslas akadēmijas attīstībai no LU atpirks ēku Kronvalda bulvārī 4

FOTO: Wikimedia Commons/M.Strīķis

Ministru kabinets šodien lēma atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) virzīto iniciatīvu Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) turpmākai attīstīšanai no Latvijas Universitātes (LU) iegādāties ēku Kronvalda bulvārī 4, aģentūru LETA informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Viņa pavēstīja, ka atbilstoši ēkas novērtējumam no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirts finansējums līdz 6,3 miljoni eiro eiro. Bijusī LU Bioloģijas fakultātes ēka LU funkcijām vairs nav nepieciešama un tiks iegādāta uz valsts vārda KM personā.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) uzsvēra, ka šis ir atbildīgs un izvērsts lēmums. Pēc ministra paustām ēka Kronvalda bulvārī 4 ir celta tieši izglītības funkcijai, un LMA tā ir vitāli nepieciešama - pēdējo četru gadu laikā akadēmijā uzsākti un realizēti vairāki starptautiskie projekti, kas paredz jaunu studiju, pētniecības un prakšu vietu atvēršanu ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu studentiem un nesenajiem absolventiem.

"LMA vēsturē tiek atvērta jauna attīstības lappuse, domājot par ēku Kronvalda bulvārī 4, kas būs mājvieta ne tikai dažādām akadēmijas nodaļām, starptautisko programmu studiju procesam, bet arī kalpos par inovāciju projektu mājvietu, kurā satiekas augstvērtīgs mākslas un dizaina studiju process ar biznesa un tehnoloģiju privātstruktūrām,"

uzsvēra Puntulis.

Kokale norādīja, ka LMA sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem - Romas Mākslas akadēmiju, Ungārijas Mākslas akadēmiju un Drēzdenes Mākslas akadēmiju - kopš 2019.gada īsteno Latvijas un starptautiskajā mērogā nozīmīgu Eiropas universitāšu alianšu projektu "Alliance for Common Fine Arts Curriculum" (EU4ART), ko atbalsta arī Eiropas Komisija (EK). Projekta laikā plānots izveidot arī kopīgas tēlotājmākslas studiju programmas un izglītības moduļus, tādējādi sekmējot kultūras nozares un radošo sektoru industriju izaugsmi, ceļot Latvijas tēlotājmākslas izglītības prestižu un veicinot LMA starptautisko atpazīstamību.

LMA rektors Kristaps Zariņš norādīja, ka pietiekams telpu nodrošinājums ir vitāli svarīgs, lai, īstenojot minēto projektu "EU4ART," varētu veidot kopējus pārrobežu augstskolu konsorcijus. Viņš arīdzan skaidroja, ka telpu nodrošinājums Mākslas akadēmijā ir kritiski mazs uz vienu studējošo - kamēr virknē Eiropas valstu mākslas un dizaina izglītībā uz vienu studējošo ir paredzēti no 16 līdz 19 kvadrātmetriem, tikmēr LMA tie ir tikai septiņi kvadrātmetri.

"Lai LMA varētu īstenot konkurētspējīgu starptautisku Eiropas universitāšu ideju mākslas izglītībā, kā arī doktorantūras un citu starptautisku programmu attīstību, steidzami nepieciešams paplašināt pieejamās studiju, pētniecības un inovāciju telpas, tāpēc ar šādu ierosinājumu vērsāmies KM," norādīja Zariņš.

LMA, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā atbilstoši Valdības rīcības plānā Deklarācijas par Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerētās darbības īstenošanu noteiktajam no 2021.gada iespējams iegūt profesionālā doktora grādu studiju programmā "Mākslas".

Šogad LMA kopā ar Latvijas un starptautiskajiem partneriem turpina darbu pie starptautiskas maģistra līmeņa studiju programmas "Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas" īstenošanas, kas ir plānota kā pirmā starptautiska pakalpojumu dizaina maģistra līmeņa studiju programma Baltijas valstīs. Šī ieceres īstenošanai arī nepieciešamas papildu telpas.

Jau ziņots, ka LMA vērsās KM ar ierosinājumu nākotnē izmantot LU ēku Kronvalda bulvārī 4 lielākā apmērā, ņemot vērā to, ka LU funkcijām tā vairs nav nepieciešama. Šobrīd LMA tāpat kā citas institūcijas Kronvalda bulvārī 4 telpas īrē no LU.

Uz augšu
Back