Protams, pozitīvi ir tas, ka tajā pašā ēdināšanas biznesā uzņēmumi ir raduši iespēju sadarbībā ar piegādes kompānijām nodrošināt ēdināšanas pakalpojumus.
Kas attiecas uz pārvadājumiem, tad šajā sfērā ir daudz izaicinājumu, kas saistīti ar lielu pieprasījumu no pircēju puses, katras valsts sarežģītāku (vai mazāk) situāciju vīrusa ziņā un atbilstoša darbaspēka trūkumu, lai gludi nodrošinātu pārvadājumu pakalpojumus.
Kuras nozares, raugoties no darba tirgus pozīcijām, šobrīd ir problemātiskākās? Vai ir pamats runāt par darba tirgus pārkaršanu atsevišķās nozarēs?
Joprojām trūkst atbilstošu speciālistu lielā daļā nozaru - ne tikai IT, inženiertehniskajos amatos. Tāpat darba roku trūkumu ļoti izjūt medicīna, ražošana, būvniecība, transports, izglītība u.c. sfēras. Pietrūkst kvalificētu speciālistu kā praktiskajos, tā "balto apkaklīšu" amatos.
Kuras šobrīd ir pieprasītākās profesijas, labāk apmaksātās? Vai pandēmija ir iezīmējusi kādas tendences?
Pieprasītākās profesijas ir iepriekš minētajās nozarēs. Starp pieprasītām profesijām un labāk apmaksātām nevar likt vienādības zīmi. Labāk apmaksātie darbi saistās ar vadības amatiem dažādās nozarēs, noteikti arī IKT sektors, būvniecība, pakalpojumi, tostarp tādi, kas spēj nodrošināt attālinātus procesus.
Cik aktīvi ir ārvalstu uzņēmumi Latvijas darba tirgū? Vai uzņēmumi meklē kvalificētus speciālistus vai tomēr vienkāršo darbu darītājus?
Bizness neapstājas, ir pietiekami daudz ārvalstu uzņēmumu, kas strādā Latvijas darba tirgū, cenšoties nodrošināt uzstādīto plānu izpildi. Daļa šādu uzņēmumu sniedz pakalpojumus klientiem ārvalstīs. Tātad no šiem darbiniekiem tiek pieprasītas ne tikai noteiktas profesionālās zināšanas, bet tikpat lielā mērā noteiktas valodu prasmes, personības atbilstība konkrētā uzņēmuma korporatīvajai kultūrai. Tāpat ir pietiekami daudz ārvalstu kompāniju, kas strādā pamatā Latvijas tirgum dažādos sektoros. Joprojām ir ārvalstu uzņēmumi, kuri interesējas par uzņēmuma ienākšanu Latvijas tirgū, atbilstošu speciālistu piesaisti.