Izdevumi sociālajiem pabalstiem divos mēnešos bija 792,6 miljoni eiro, kas ir par 93,8 miljoniem eiro jeb 13,4% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā. Pensiju izdevumi pieauguši par 48,9 miljoniem eiro jeb 12,6%, bet pārējo pabalstu izdevumi palielinājušies līdzīgā apmērā - par 44,9 miljoniem eiro jeb 14,4%.
FM pārstāvji skaidro, ka pensiju izdevumu pieaugums saistīts ar pērn oktobrī veikto indeksāciju, tāpat arī nobīdēm izmaksu datumos, kas var atšķirties, ņemot vērā brīvdienas un svētku dienas. Pārējo pabalstu izdevumu augsto pieaugumu veicināja pabalsta 50 eiro apmērā izmaksa ģimenēm ar bērniem un 20 eiro apmērā senioriem, lai kompensētu negatīvo efektu no energoresursu cenu pieauguma.
Izdevumi atlīdzībai kopbudžetā divos mēnešos bija 378,5 miljoni eiro, un tie palielinājušies par 11,3 miljoniem eiro jeb 3,1%, bet preču un pakalpojumi izdevumi auguši krietni straujāk - par 63,8 miljoniem eiro jeb 32,8% - un veidoja 258 miljonus eiro. Šo izdevumu straujais pieaugums saistīts ar izdevumu palielināšanos Nacionālajos bruņotajos spēkos, tāpat arī pašvaldību budžetā augot izdevumiem autoceļu un ielu pārvaldīšanai un uzturēšanai un komunālajiem pakalpojumiem, ņemot vērā augstākas cenas degvielai un energoresursiem, informē FM pārstāvji.
Mazāki nekā pērn divos mēnešos kopbudžetā bijuši procentu izdevumi un kapitālie izdevumi.
Procentu izdevumi samazinājušies gandrīz uz pusi - par 44,7 miljoniem eiro jeb 47,4%, ko Valsts kase skaidro ar atšķirīgiem termiņiem, kuros tiek dzēstas uzņemtās saistības, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.
Savukārt kapitālie izdevumi kopbudžetā bija 85,7 miljoni eiro, kas bija par 24,9 miljoniem eiro jeb 22,5% mazāk nekā pērn divos mēnešos. Kapitālie izdevumu samazinājušies kā valsts, tā arī pašvaldību budžetos un pamatā Eiropas Savienības fondu projektu īstenošanai.
Šogad kopumā sagaidāms būtiski augstāks kapitālo izdevumu apmērā nekā pērn, tostarp arī Eiropas Savienības fondu projektu realizācijai, prognozē FM pārstāvji.