Pk, 12.08.2022.

LU rektors uzskata, ka rīkojies likumīgi un universitātes interesēs

TVNET/LETA
LU rektors uzskata, ka rīkojies likumīgi un universitātes interesēs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks.
Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks. Foto: Jānis Škapars/TVNET

Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks, kuru prokuratūra apsūdzējusi par iespējami nelikumīgu pabalstu izmaksu augstskolā, ir pārliecināts, ka darbojies likumīgi un LU interesēs.

Muižnieks sacīja, ka lietas materiālus no prokuratūras saņems tikai 28. jūnijā. Tomēr rektors ir pārliecināts, ka rīcība 2019. gada augustā, ar vairākiem darbiniekiem, pārtraucot darba attiecības un slēdzot vienošanos par konfidencialitāti, kā rezultātā viņiem tika izmaksāta kompensācija, bija likumīga un augstskolas interesēs.

Par to, kā apgalvo Muižnieks, liecina 2020. gada janvāra Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmums atzīt izmaksāto naudu par likumīgu, kā arī Valsts kontroles padomes 2021. gada aprīļa un 2022. gada maija lēmumi.

Muižnieks uzsver, ka ir ieinteresēts, lai šī lieta tiktu pabeigta iespējami ātri, tiesiskā, likumā noteiktā kārtībā.

Rektors personīgi esot informējis LU padomi par viņam izvirzīto apsūdzību un sniegšot padomei un LU Senātam visu viņam pieejamo informāciju.

Jau ziņots, ka prokuratūra uzrādījusi apsūdzību Muižniekam par iespējamu nelikumīgu pabalstu izmaksu augstskolā. Prokuratūrā apliecināja, ka apsūdzība uzrādīta par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas.

Par šādu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Muižnieks kā iestādes vadītājs ir vienīgā apsūdzētā persona kriminālprocesā. Amatpersonai drošības līdzekļi šajā procesā nav piemēroti.

Muižnieks prokuratūrā attieksmi par apsūdzību paudīšot pēc iepazīšanās ar apsūdzību jūnija beigās. Ja Muižnieks vainu neatzīs un procesu nevarēs pabeigt prokuratūrā, lieta tiks nosūtīta tiesai.

Patlaban prokuratūra detalizēti nekomentēja, par kādiem konkrētiem gadījumiem pret Muižnieku vērsti pārmetumi, taču apstiprināja, ka lieta sākta pēc Valsts kontroles iesnieguma, jo bija konstatēta nelikumīga pabalstu izmaksa LU.

Šo lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklējis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Birojs no komentāriem atteicās, uzsverot, ka patlaban kriminālprocesa virzītājs jau ir prokuratūra.

TVNET jau rakstīja, ka saskaņā ar VK revīzijā konstatēto LU diviem darbiniekiem, ar kuriem noslēgtas vienošanās par divu gadu profesionālās darbības ierobežojumu, nepamatoti izmaksāti 19 474 eiro. VK par šiem secinājumiem vērsās ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā, kura to pārsūtīja KNAB.

Jau ziņots, ka izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K) vērsusies pie LU padomes, Senāta un Satversmes sapulces ar lūgumu izvērtēt Muižnieka atbilstību amatam saistībā ar prokuratūras uzrādīto apsūdzību. Ministre uzsver nepieciešamību rīkoties operatīvi, lai mazinātu kaitējumu universitātei un visai Latvijas augstākās izglītības un zinātnes sistēmai.

Augstskolu likums nosaka, ka rektors ir persona ar nevainojamu reputāciju. LU rektora Muižnieka reputācija, pēc ministres domām, ir būtiski apdraudēta.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu