P, 26.09.2022.

Valmieras teātris ziemu sagaida bez jumta, apkures un tualetēm

TVNET/Tv3 Nekā personīga
Valmieras teātris ziemu sagaida bez jumta, apkures un tualetēm
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Valmieras Drāmas teātris.
Valmieras Drāmas teātris. Foto: Paula Čurkste/LETA

Valmieras teātris ziemu sagaida bez jumta un apkures. Līdzīgi kā neveiksmīgajā Jaunā Rīgas teātra pārbūvē, arī šeit par celtniecību atbild valsts akciju sabiedrība “Valsts Nekustamie īpašumi”. Viņu strīds ar būvniekiem apdraud šo un iespējams nākamo Valmieras teātra sezonu. Aktieri un teātra vadība pieļauj, ka ziemā teātris būs jāslēdz. Pagaidām viņi turpina iestudēt un spēlēt teātri pusnojauktā ēkā bez siltā ūdens un tualetēm, vēsta "Nekā Personīga".

Pagājušā gada oktobrī sākās Valmieras drāmas teātra rekonstrukcija. Darbus pasūtīja ēkas īpašnieks valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi”. Viņi par būvnieku izraudzījās pilnsabiedrību “SBSC”, kas ir Skonto grupas uzņēmums. Sākumā plānotās projekta izmaksas bija 9,7 miljoni eiro. Eiropas rekonstrukcijas un attīstības fonda finansējums - 4,5 miljoni.

Pašlaik puse no teātra nojaukta, daļa ēkas ir bez jumta un vairākām sienām. Apkure nedarbojas, jo demontēts siltumtīkls. Bet teātris joprojām turpina spēlēt. Vienīgajā Apaļajā zālē, kur līkumojot starp būvmateriāliem un noputējušām sienām, var ienākt arī skatītāji, režisors Elmārs Seņkovs gatavo 100. jubilejas sezonai veltīto izrādi "Nelabie. Pēc Dostojevska”.

Teātrī ūdensvads ar silto ūdeni ir tikai vienā grimētavā. Tualete uz visiem ir viena - teātra automašīnu stāvlaukumā. Otrpus ēkai - konteineris ar labierīcībām skatītājiem. Režisori un aktieri stāsta, ka mēģina piemēroties grūtajiem darba apstākļiem. Bet, tuvojoties ziemai, to izdarīt paliks aizvien grūtāk.

Tagad teātrī valda satraukums, ka ”Valsts nekustamie īpašumi" varētu nevienoties ar būvniekiem, līgums būs jālauž, jāsludina jauns iepirkums, un viņi piedzīvos to pašu, ko kolēģi Jaunajā Rīgas teātrī. Arī tur “Valsts nekustamie īpašumi” bija noslēguši līgumu ar būvnieku karteļa lietā iesaistītā uzņēmēja Gunta Rāvja ģimenes kompāniju. Tā pārbūves laikā piestādīja pasūtītājam tāmi ar sadārdzinājumu un līgums pēc mēnešiem gara strīda tika lauzts. Sludināja jaunu konkursu un joprojām darbi pamatīgi ievilkušies. Tas pats ar to pašu būvnieku tagad atkārtojas Valmierā.

Pārbūvi bija plānots pabeigt jau šogad. Bet pašlaik termiņš pārcelts uz nākamo gadu, jo pasūtītājs ar Skonto grupas būvniekiem strīdās par sadārdzinājumu. Skonto pieprasa papildus 3,4 miljonus eiro materiāliem un algām plus vēl 600 tūkstošus būvlaukuma uzturēšanai. Tikai demontāžas laikā būvnieki atklājuši, ka daļai no teātra praktiski nav pamatu, ko neplānoti nācies būvēt no jauna.

Teātra direktore rāda jau sagatavotos jaunos pamatus, ko līguma laušanas gadījumā nāksies aizbērt un iekonservēt. Ja būvdarbi apstāsies, ziemas dēļ pusnojaukto ēku vēl vairāk var sabojāt sniegs un aukstums. Viņa uzskata, ka Finanšu ministrijas kapitālsabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" nemācās no savām kļūdām. Un jau kārtējais teātris kļuvis par ķīlniekiem neprasmīgi organizētam ēkas saimnieka darbam.

Valsts nekustamie īpašumi šonedēļ izplatīja preses relīzi, ka viņi problēmas risinot un ļoti aktīvi strādā. Par līguma laušanu runāt izvairās, toties lepojas, ka aktieriem esot piešķirtas telpas mēģinājumiem. Dzīvē tas izskatās nedaudz sliktāk. Mēģinājumu telpas ir mājā, kur vēl nesen tirgoja krānus un citu santehniku. Direktore saka, ka Valsts nekustamie īpašumi joprojām ar mājas īpašniekiem nav noslēguši līgumu par tās izmantošanu.

Šonedēļ teātra aktierī rīkoja vairākas protesta akcijas. Otrdien improvizēts mēģinājums notika tur pat uz ielas Valmierā. Ceturtdien aktieri atbrauca protestēt arī uz Rīgu pie Valsts nekustamo īpašumu biroja.

Teātrim bijuši vairāki konflikti ar Valsts nekustamo īpašumu juristiem, gatavojot iepirkumu jaunajiem lielās zāles podestiem un prožektoriem. Pagājušā gada jūlijā konkurss sludināts pirmo reizi, bet juristiem nepatika, kā iepirkums noformēts. Formālu iebilžu dēļ iepirkums neizdevās arī oktobrī un šogad vasarā. Rezultāts ir tāds, ka teātris pirks tieši tos pašus prožektorus un tieši tos pašus podestus, no tieši tā paša piegādātāja, kas bija plānots jau pirmajā iepirkumā pagājušā gada jūlijā. Tikai pirms gada šie prožektori maksāja 48 tūkstošus, bet tagad gandrīz 69 tūkstošus. Krietni dārgāk nāksies maksāt arī par skatuves podestiem. Kopā juristu formalitāšu dēļ ievilktais iepirkums teātrim izmaksājis papildus 37 tūkstošus.

Teātra vadība arī vairākkārt mudinājusi laicīgi plānot tualešu podu iepirkumu. Tas netika izsludināts un teātrim klozetpodus nācās nopirkt par savu naudu.

Līguma laušanas iespēja ar Skonto būvi par Valmieras teātra pārbūvi ir ļoti augsta

Nekā personīga neoficiāli zināms, ka līguma laušanas iespēja ar Skonto būvi ir ļoti augsta. "Valsts nekustamie īpašumi" valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs intervijā apgalvo, ka vēl turpinās sarunas ar būvnieku. Bet pagaidām par celtniecības sadārdzinājumu vienoties nav izdevies.

Lēmums, vai līgumu lauzt, tikšot pieņemts tuvāko divu nedēļu laikā.

Pilnsabiedrības "SBSC" valdes loceklis Juris Pētersons rakstiskās atbildēs skaidro, ka sadārdzinājumu radījusi esošā ekonomiskā situācija. Un fakts, ka cenas augs arī nākamgad.

“Valsts Nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs sarunā ar Nekā personīga savas iestādes nolaidību būvdarbu plānošanā noliedz. Lai gan vairākas nedēļas iestāde apgalvojusi, ka ir atrastas pagaidu telpas aktieru mēģinājumiem, līgums par telpu nomu noslēgts tikai pirms trim dienām.

Teātra direktore apliecina, ka jau laikus lūgts Valsts nekustamajiem īpašumiem piešķirt teātrim kādas no uzņēmumam piederošajām telpām Valmierā, bet iepriekš saņemts atteikums. Pagaidu telpās, kas teātrim piedāvātas tikai šonedēļ, šobrīd strādā kāda no komercbankām. Lai pārplānotu un piemērotu telpas teātra vajadzībām esot nepieciešami ap 50 tūkstoš eiro. Cits VNI piedāvājumiem teātrim bijis daļu no mēģinājumiem rīkot Rīgā viņu birojā VID ēkā Čiekurkalnā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu